UE chce mieć własny internet satelitarny
Komisja Europejska ogłosiła w miniony czwartek (31 października 2024), że do końca bieżącego roku podpisana zostanie umowa UE z wiodącymi europejskimi konsorcjami zajmującymi się technologiami kosmicznymi. Chodzi o własną konstelację satelitów komunikacyjnych i europejski internet satelitarny.
Gdy mowa o satelitarnym internecie w powszechnej świadomości dziś figuruje jedna nazwa: Starlink. Konstelacja zbudowana przez SpaceX nie jest jednak jedynym takim rozwiązaniem, warto też wspomnieć o sieci realizowanej przez satelity OneWeb, zlokalizowane na wyższej orbicie od satelitów Starlink. Co łączy te dwa rozwiązania? Żadne z nich nie jest zbudowane w UE (choć OneWeb to brytyjska firma, ale, jak wiemy, UK nie jest już w UE).
Jak informuje UE w oficjalnym komunikacie, Komisja Europejska przyznała konsorcjum SpaceRISE umowę koncesyjną na opracowanie, wdrożenie i obsługę unijnego bezpiecznego systemu łączności satelitarnej: IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite). Zamówienia wkraczają obecnie w ostatnią fazę w kierunku podpisania umowy koncesyjnej zaplanowanej na grudzień 2024 r., na podstawie której zostaną podjęte zobowiązania prawne i finansowe obu stron.
Konsorcjum SpaceRISE składa się z trzech europejskich operatorów sieci satelitarnych: SES SA, Eutelsat SA i Hispasat SA. W zakresie realizacji zakresu umowy koncesyjnej konsorcjum opiera się na głównym zespole europejskich podwykonawców ze wszystkich segmentów ekosystemu łączności satelitarnej: Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat i Thales SIX.
12-letnia umowa koncesyjna zakłada partnerstwo publiczno-prywatne w celu nabycia systemu składającego się z ponad 290 satelitów na różnych orbitach i powiązanego segmentu naziemnego, który do 2030 r. będzie świadczył usługi rządowe, umożliwiając jednocześnie świadczenie usług komercyjnych.
Umowa koncesyjna będzie finansowana ze środków publicznych (Unia Europejska i ESA) i prywatnych (konsorcjum SpaceRISE). Jeśli chodzi o wkład Unii Europejskiej, ponieważ czas trwania umowy koncesyjnej obejmuje wiele perspektyw finansowych, Komisja Europejska najpierw podejmie zobowiązanie budżetowe na obecne wieloletnie ramy finansowe. Dodatkowe kwoty mogą zostać przyznane po 31 grudnia 2027 r., z zastrzeżeniem między innymi przyjęcia programu następczego przez Parlament Europejski i Radę oraz dostępności odpowiednich środków.
SpaceX wystrzelił satelity Starlink, zdolne do łączności komórkowej ze smartfonami z LTE