Google będzie wspierać niezależny rozwój ekosystemu Chromium
Google uruchamia we współpracy z The Linux Foundation nowy fundusz o nazwie Supporters of Chromium-based Browsers. Ma to być, według Google, neutralna przestrzeń zapewniająca wsparcie dla projektów Chromium.
Jak możemy przeczytać w informacji opublikowanej na witrynie The Linux Foundation, ta inicjatywa ma na celu finansowanie otwartego rozwoju i udoskonalanie projektów w ekosystemie Chromium, zapewniając szerokie wsparcie i trwałość dla wkładów open source, które będą napędzać postęp technologiczny.
„Dzięki uruchomieniu Supporters of Chromium-Based Browsers robimy kolejny krok naprzód w umacnianiu społeczności open source” — powiedział Jim Zemlin, dyrektor wykonawczy Linux Foundation. „Ten projekt zapewni bardzo potrzebne finansowanie i wsparcie rozwojowe dla otwartego rozwoju projektów w ekosystemie Chromium”.
Chromium powstało równolegle z przeglądarką Google Chrome. I choć oba produkty są ze sobą silnie powiązane, nie są tym samym. Google Chrome to komercyjna przeglądarka Google o częściowo zamkniętym kodzie (choć jej elementy bazują na otwartoźródłowym Chromium), natomiast Chromium jest projektem przeglądarki internetowej o otwartym kodzie. Każdy ma dostęp do kodu Chromium, może go analizować, modyfikować i rozpowszechniać jako własne produkty bazujące na tym kodzie. Dziś w powszechnym użyciu jest wiele przeglądarek opartych na Chromium, oprócz oczywistego produktu jakim jest Google Chrome, do tej grupy należą m.in. Microsoft Edge, Opera, Brave, Vivaldi, ale też Samsung Browser, Comodo Dragon czy Avast Secure Browser i wiele, wiele innych projektów.
Chromium można w uproszczeniu traktować jako „surową” wersję przeglądarki, zawierającą rdzeń funkcjonalności potrzebnych do przeglądania stron, ale pozbawioną dodatkowych funkcji i integracji, które znajdziemy w Chrome i innych zbudowanych na bazie Chromium produktach. Co istotne, Chromium jest aktualizowane znacznie częściej niż Chrome, co pozwala na szybsze wprowadzanie nowości i łatek bezpieczeństwa, choć kosztem potencjalnie niższej stabilności. W odróżnieniu od Chrome, Chromium zazwyczaj nie aktualizuje się automatycznie, a użytkownik musi sam pobierać i instalować nowe wersje.
Oprócz Google w nową inicjatywę zaangażowało się wiele znanych firm technologicznych: Meta, Microsoft, czy Opera. Warto tu jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Google po tym, jak wyszukiwarka firmy została uznana za monopol jasno przekazuje sygnał, że chce wspierać społeczność, ponadto już wcześniej zadeklarowało gotowość do rezygnacji z umów na wyłączność (co z kolei uderzy w Apple, przypomnę, że Apple otrzymuje od Google’a sowite wynagrodzenie za to, że domyślną wyszukiwarką w Safari jest właśnie Google), ale tylko przez okres 3 lat.
Osoby śledzące temat, m.in. Emma Roth z The Verge, zauważają, że Google ogłoszonym właśnie wsparciem dla Chromium chce pokazać amerykańskiemu Departamentowi Sprawiedliwości, jak bardzo firma przyczynia się do rozwoju Chromium. Jednak jakkolwiek rola Google’a we wsparciu nie jest pomijalna to nietrudno zauważyć, że grupa podmiotów zainteresowanych utrzymaniem ekosystemu Chrome jest znacznie szersza, obejmując m.in. Microsoft czy Operę.