DeepSeek zakazywany w coraz większej liczbie państw i instytucji, teraz doszedł Teksas i Australia
Władze stanu Teksas zakazały używania DeepSeek, ale też RedNote i Lemon8 na urządzeniach wydanych przez państwo.
Gubernator Teksasu Greg Abbott ogłosił zakaz korzystania przez pracowników rządowych z aplikacji DeepSeek, Xiaohongshu (RedNote; chińska platforma społecznościowa) i Lemon8 (kolejna platforma społecznościowa stworzona przez ByteDance, firmę znaną przede wszystkim z innego swojego produktu: platformy TikTok) na urządzeniach wydanych przez państwo. Obawy dotyczące prywatności danych i bezpieczeństwa narodowego skłoniły już kilka stanów USA, jak również niektóre instytucje federalne USA do zakazania aplikacji i narzędzi AI pochodzących od Chińczyków na urządzeniach rządowych, a działania te zwykle stanowią zapowiedź drastycznych środków wdrażanych na szczeblu federalnym.
„Teksas nie pozwoli Chińskiej Partii Komunistycznej na infiltrację krytycznej infrastruktury naszego stanu za pomocą zbierającej dane sztucznej inteligencji i aplikacji mediów społecznościowych” – powiedział Abbott w krótkim oświadczeniu, według AP News. „Teksas będzie nadal chronić i bronić naszego stanu przed wrogimi podmiotami zagranicznymi”.
Teksas i inne amerykańskie instytucje nie są pierwszymi, które jawnie wykazują brak zaufania do chińskiej AI. Już wcześniej włoski organ ochrony danych, Garante, również zajął stanowisko przeciwko DeepSeek, powołując się na niewystarczającą przejrzystość w kwestii sposobu gromadzenia i przetwarzania przez firmę poufnych danych. Odpowiedź chińskiej firmy nie była zachęcająca, ponieważ po prostu stwierdziła, że nie działa w ramach włoskiej jurysdykcji.
Wcześniej, na początku bieżącego tygodnia, zakaz używania DeepSeek wprowadził również Tajwan, gdzie blokada także dotyczy wyłącznie urządzeń rządowych
Zakaz w Teksasie obejmuje też kilka innych aplikacji, które są postrzegane jako wykazujące ten sam rodzaj problematycznych zasad gromadzenia danych. Docelowymi aplikacjami są należące do Chińczyków aplikacje mediów społecznościowych Xiaohongshu (RedNote) i Lemon8.
Obie aplikacje znalazły się na szczycie listy najczęściej pobieranych aplikacji w USA, do czego częściowo przyczyniła się promocja serwisu TikTok, który intensywnie je promował na kilka dni i tygodni przed wprowadzeniem zakazu w Stanach Zjednoczonych.
„Duże modele językowe, takie jak ChatGPT i DeepSeek są bardzo użytecznym narzędziem podczas pracy biurowej, jednak warto pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa, gdy z nich korzystamy. Najważniejszą z nich jest to, aby nie wpisywać w nie żadnych danych osobowych. Jeśli wpisujemy prompt mający na celu wygenerowanie listu, pisma, lub artykułu, to zastąpmy nasze prawdziwe dane jakimiś fałszywymi, a następnie podmieńmy je w edytorze tekstu. Warto także pamiętać o tym, aby unikać nieznanych i anonimowych chatbotów i nie instalować ich aplikacji, a także zabezpieczyć nasze urządzenia za pomocą skutecznego antywirusa” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.
Oprócz stanu Teksas czy Włoch zakaz wykorzystywania chińskiej sztucznej inteligencji DeepSeek na wszystkich urządzeniach rządowych ogłosiła również Australia. Jak informuje Reuters, powodem zakazu na antypodach są obawy australijskich władz o bezpieczeństwo cyfrowe własnych instytucji.
Sekretarz Departamentu Spraw Wewnętrznych Australii wydał obowiązkowe polecenie dla wszystkich jednostek rządowych, aby „zapobiegły używaniu lub instalowaniu produktów, aplikacji i usług sieciowych DeepSeek, a w przypadku ich wykrycia usunęły wszystkie istniejące wystąpienia produktów, aplikacji i usług sieciowych DeepSeek ze wszystkich systemów i urządzeń rządu Australii” – głosi oświadczenie. Zakaz nie obejmuje prywatnych urządzeń australijskich konsumentów.
Generalnie korzystając z jakiegokolwiek, działającego nielokalnie (w chmurze) modelu AI, powinniśmy liczyć się z tym, jakiego typu dane wymieniamy z konkretnym narzędziem. Nie chodzi tylko o chińskie produkty. Ograniczone zaufanie powinniśmy mieć do każdego modelu AI, nad którym nie mamy de facto żadnej kontroli (czyli od strony technicznej, nie uruchamiamy go lokalnie, wyłącznie na swojej maszynie, co już w przypadku niektórych modeli jest jak najbardziej możliwe).
Microsoft włączył chiński model AI DeepSeek R1 do katalogu Azure AI Foundry i Github