Microsoft Build 2025 – co pokazał Microsoft?
Wydarzenie Microsoft Build 2025 rozpoczęło się 19 maja br. Na scenie pojawił się Satya Nadella, prezes i dyrektor generalny Microsoft, aby opowiedzieć, jak firma buduje otwartą sieć, w ramach której agenci AI wchodzą w interakcję, podejmują decyzje i wykonują zadania w imieniu osób, zespołów i organizacji.
Microsoft zaprezentował nowe rozwiązania, które z pomocą AI zrewolucjonizują cykl tworzenia oprogramowania, ułatwią budowanie bardziej zaawansowanych i bezpiecznych agentów, przyśpieszą odkrycia naukowe oraz przyczynią się do rozwoju otwartych standardów, infrastruktury i protokołów. Poniżej nagranie z keynote:
Poniżej podkreślane przez Microsoft nowości:
GitHub Copilot jako agent kodujący
GitHub Copilot przekształca się z asystenta w edytorze w pełnoprawnego partnera AI, z pierwszym asynchronicznym agentem kodującym, zintegrowanym z platformą GitHub.
Windows AI Foundry i Foundry Local
Windows AI Foundry to kompleksowa i niezawodna platforma wspierająca cały cykl rozwoju AI, od treningu po wdrażanie. Dzięki prostym API do zadań wizualnych i językowych, deweloperzy mogą uruchamiać modele open source za pomocą Foundry Local lub korzystać z własnych modeli.
Modele Azure AI Foundry i nowe narzędzia oceny modeli
Azure AI Foundry to zintegrowana platforma do projektowania, personalizacji i zarządzania aplikacjami oraz agentami AI. Do ekosystemu dołączają modele Grok 3 i Grok 3 mini (od xAI), a także nowe narzędzia, takie jak Model Leaderboard i Model Router.
Agenci AI jeszcze bardziej bezpieczni i zaawansowani
Nowe funkcje obejmują przepływ pracy z wieloma agentami, integrację z SharePoint, wsparcie otwartych protokołów agentowych (A2A, MCP), możliwość korzystania z własnych modeli z dowolnej chmury oraz wbudowaną obserwowalność (wydajność, jakość, koszty, bezpieczeństwo).
Microsoft Entra Agent ID
Dzięki Entra Agent ID agenci tworzeni w Microsoft Copilot Studio lub Azure AI Foundry otrzymują unikalne tożsamości w katalogu Entra. To pozwala firmom bezpiecznie zarządzać agentami od samego początku i uniknąć niekontrolowanego rozrostu agentów, który może prowadzić do tzw. Martwych punktów.
Dostosowywanie Copilota w Microsoft 365 (Copilot Tuning)
Dzięki Copilot Tuning firmy mogą szkolić modele i tworzyć agentów w prosty sposób, bez konieczności zaawansowanego programowania, opierając się na własnych danych i procesach. Tacy agenci realizują zadania ściśle dopasowane do potrzeb konkretnej branży, np. kancelaria prawna może stworzyć agenta generującego dokumenty zgodne z jej stylem i specjalizacją.
Koordynacja pracy agentów w Copilot Studio
Nowa funkcja umożliwia łączenie różnych agentów, dzięki czemu mogą one współpracować, łącząc kompetencje i realizując złożone zadania.
Wspieranie otwartej agentowej sieci
- Nowy otwarty protokół NLWeb: Microsoft wprowadza NLWeb – potencjalny odpowiednik HTML dla sieci agentów. NLWeb umożliwia stronom internetowym wdrażanie interfejsów opartych na języku naturalnym przy użyciu zaledwie kilku linijek kodu i wybranego modelu AI.
- Wsparcie dla Model Context Protocol (MCP): Microsoft wprowadza szerokie wsparcie dla MCP w produktach takich jak GitHub, Copilot Studio, Dynamics 365, Azure AI Foundry, Semantic Kernel i Windows 11. Microsoft i GitHub dołączyły do komitetu sterującego MCP i zaprezentowały dwa nowe elementy wspierające rozwój ekosystemu MCP.
Przyśpieszanie odkryć naukowych z pomocą sztucznej inteligencji
Microsoft Discovery, to innowacyjna platforma, która rewolucjonizuje proces odkryć naukowych, wspierając badaczy i zespoły R&D za pomocą agentów AI. Ma na celu przyśpieszenie wprowadzania innowacji na rynek i usprawnienie całego procesu badawczego w różnych branżach.