“Boty” Dariusza @dkodr Kuśnierka – wywiad
Wojtek Pietrusiewicz: Witaj Darku. Odezwałem się do Ciebie ze względu na Twoje twitterowe zaangażowanie w boty. Stworzyłeś i prowadzisz obecnie trzy, jeśli się nie mylę – @dzisiajwtv, @zkalendarza oraz najnowszy @NewflixPL. Pominąłem coś?
Dariusz Kuśnierek: Zgadza się, aktualnie prowadzę głównie te trzy projekty. Jest jeszcze kilka mniejszych eksperymentów, ale w tej chwili nie wszystkie są dostępne publicznie. Niewykluczone, że któregoś dnia dostaną awans i dołączą do listy projektów, którym staram się poświęcać więcej czasu i uwagi. Aczkolwiek nie jestem do końca pewien, czy powinniśmy je nazywać botami. Prawdę mówiąc, sam chyba jeszcze mam problem ze zdefiniowaniem tych usług. O ile @zkalendarza i @NewflixPL rzeczywiście działają w pełni autonomicznie (choć obecnie nie pozwalają na interakcję z followersami), to @dzisiajwtv zawiera w sobie pewien aspekt ludzki – prezentowane filmy wybierane są przeze mnie. Sprowadza się to w zasadzie tylko do postawienia kilku x-ów raz na tydzień (reszta procesu jest zautomatyzowana), ale konto nie działa w pełni samodzielnie.
WP: Skoro już to ustaliliśmy, to może masz ochotę coś ciekawego o sobie powiedzieć, zanim zaczniemy. Czego Twoi stalkerzy (przepraszam, followersi) nie wiedzą?
DK: Mam dziwne znamię na prawym obojczyku – tego z pewnością nie wiedzieli, ale podejrzewam, że bardziej zainteresuje to mojego lekarza niż moich followersów. W zasadzie przychodzą mi w tej chwili do głowy same mało interesujące detale z mojego życia i zaczynam zdawać sobie sprawę z tego, jaki ze mnie musi być cholerny nudziarz. Cieszę się, że zaczynamy tę rozmowę od tak pozytywnych akcentów!
WP: (śmiech) Skąd wziął się w ogóle pomysł na te Twoje boty? Sam korzystam z nich codziennie i zainspirowałeś mnie do stworzenia własnego – tematu jeszcze nie ruszyłem, bo pracy wyszło więcej, niż się spodziewałem.
DK: Po części z braku podobnych usług, ale w głównej mierze napędza mnie chęć eksperymentowania, podejmowania prób zbudowania czegoś własnego i po swojemu oraz zdobywania małymi krokami nowej wiedzy. Powinienem był chyba już na wstępie przeprosić wszystkich programistów, którzy będą łapać się za głowy, czytając o moich sposobach rozwiązywania problemów, a te bywają dość niekonwencjonalne. Braki w wiedzy programistycznej często staram się uzupełniać nieprzyzwoitymi prowizorkami. Ale cały czas uczę się czegoś nowego i może któregoś dnia nie będę musiał się wstydzić swojego kodu.
WP: Zdradzisz coś więcej na temat tego jak powstawały Twoje boty? Za pomocą jakich technologii, serwisów czy języków programowania? Wiem jedynie, że do jednego z nich wykorzystujesz Google Apps (Sheets bodajże).
DK: Początkowo projekty te miały bardzo mało wspólnego z programowaniem. Starałem się łączyć ze sobą kilka gotowych usług tak, aby wszystko tworzyło spójną całość. Wykorzystywałem Import.io do scrape’owania danych ze stron internetowych, Google Sheets do ich przechowywania i przetwarzania, Blockspring do przeprowadzania dodatkowych działań, IFTTT i Zapier do łączenia się z innymi usługami i Buffer do planowania wysyłki tweetów czy wpisów na Facebooku. Z biegiem czasu coraz więcej zadań wykonywałem za pomocą skryptów Apps Script (przede wszystkim korzystając z doświadczenia Amita Agarwal), a teraz moim celem jest ograniczenie się wyłącznie do Google Sheets i Apps Script, co w końcu udało mi się osiągnąć, tworząc @NewflixPL. Skąd ta chęć uniezależnienia się od pozostałych usług? Przede wszystkim niepewna przyszłość. Co chwilę zmieniają się warunki korzystania z nich, część drożeje, inne całkowicie likwidują darmowe plany, a jeszcze inne w ogóle przestają istnieć (a były takie, z których aktywnie korzystałem). Powstaniu @NewflixPL towarzyszył jeszcze jeden cel: przetestowanie kilku rozwiązań przed wprowadzeniem ich do kompletnie przebudowanego backendu @dzisiajwtv, nad którym aktualnie pracuję.
WP: Skończyłeś już prace nad backendem @NewflixPL (bot codziennie publikujący nowe filmy i seriale z polskiego Netflixa, które otrzymały napisy, dubbing lub polską ścieżkę dźwiękową), czy jeszcze z nim walczysz? Widziałem, że miałeś trochę problemów.
DK: Nigdy nic nie jest w pełni skończone. Mam w tej chwili gotowy produkt, który działa stabilnie (z drobnymi zachłyśnięciami, ale bacznie się im przyglądam) i mnóstwo pomysłów, jak go rozbudować. Nie powiedziałbym, że z nim walczę. Walkę mamy już za sobą, dogadaliśmy się i pogodziliśmy. Ale to prawda, początki były trudne, musiałem na kilka dni wstrzymać działanie usługi, ale nad wszystkimi problemami udało mi się już zapanować. W tej chwili skupiam uwagę ponownie na @dzisiajwtv, a gdy zamknę ten temat, wracam do wdrażania nowości na @NewflixPL.
WP: Zastanawiałeś się już, jak długo je będziesz utrzymywał, jeśli coś się zmieni/popsuje od strony backendu lub źródła Twoich danych?
DK: Konta @dzisiajwtv i @zkalendarza powstały w czerwcu 2012 roku. @NewflixPL dołączył do grona moich głównych projektów, nie przewiduję więc, aby miał zakończyć działalność w najbliższym czasie. Przynajmniej nie z mojej inicjatywy. Wiem, że jestem w stanie w tej chwili budować o wiele stabilniejsze rozwiązania i z pewnością uda mi się stawić czoła większości przeciwności.
WP: Zdradź jeszcze plany na przyszłość – po @NewflixPL przymierzasz się do czegoś nowego?
DK: Bez obaw, pomysłów nie brakuje. Jest ich tyle, że musiałem dla nich wydzielić osobną tablicę Trello. Oby tylko wystarczyło czasu i umiejętności do ich realizacji.
WP: Dzięki za rozmowę. Proszę podaj jeszcze, gdzie można dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie, Twoich projektach czy zainteresowaniach.
DK: Moim głównym kanałem komunikacyjnym jest Twitter. Znajdziecie mnie tam jako @dkodr. Wszystko, co nie mieści się na Twitterze, ląduje na dklog.in, na który powoli będę również przenosić swoje starsze teksty, a dla @dzisiajwtv poświęcona jest osobna publikacja Medium: Poznaj #dzisiajwtv. Serdeczne dzięki za zaproszenie i rozmowę!
WP: Powodzenia!