Twitter wprowadza zmiany – wkrótce więcej zmieścimy w 140 znakach
Dziesięć lat zajęło Twitterowi wprowadzenie pierwszych istotnych zmian w tym jak traktowane są takie dodatki do tweetów, jak multimedia, linki i tym podobne. W tym czasie Space X wylądował rakietą na barce na oceanie. Uwielbiam Twittera, ale ich postęp jest tak żenująco powolny, że czasami zastanawiam się dlaczego ludzie jeszcze z niego korzystają.
Zmiany nie będą tylko wizualne – zmieni się również struktura poszczególnych tweetów, które teraz będą składały się z dodatkowych, ukrytych metadanych. To właśnie tam zostaną przeniesiona niektóre informacje, dzięki czemu użytkownikom zostanie więcej znaków na przekazanie swoich myśli.
Lista zmian
Odpowiedzi – Jeśli odpowiadamy na czyjegoś tweeta, za pomocą odpowiedniej funkcji, to @nick tej osoby (lub wszystkich osób w konwersacji) nie zostanie wliczony do limitu znaków. W konwersacji, prowadzonej poprzez odpowiadania na kolejne tweety, może zostać wliczonych do 50 osób. Jeśli jednak dopiszemy ręcznie @nicka, to już będzie liczony do limitu, a jeśli napiszemy nowego tweeta, rozpoczynając go od @nicka, to będzie liczone po staremu.
Multimedia – Do metadanych, a nie limitu znaków, zostaną również doliczone treści takie jak: zdjęcia (maks. 4), GIF, wideo, cytat, ankieta lub deep link do DM-a. Warunkiem jest skorzystanie z odpowiedniej funkcji w kliencie lub na stronie WWW, bo jeśli dołączymy na przykłąd URL do innego tweeta, aby go zacytować, to będzie on potraktowany po staremu – aby tego uniknąć należy skorzystać z przycisku “Quote Tweet”.
Zmiana w rozpoczynaniu tweetów od .@nicka – Dotychczas, jeśli tworzyliśmy nowego tweeta, i rozpoczęliśmy go od @nicka, to widziały go tylko osoby śledzące piszącego i osobę wzmiankowaną. Dlatego dodaje się kropkę przed @nicka, aby tweeta zobaczyli wszyscy. To ulegnie zmianie w przyszłości – jeśli zaczniemy nowego tweeta od @nicka, to zobaczą go wszyscy nasi followersi.
Retweetowanie – Pojawi się również jedna ważna zmiana w kwestii retweetów (RT). Będziemy mogli retweetować samych siebie, co dotychczas było niemożliwe. Zakładam, że ta funkcja pozwoli tylko na jeden retweet każdego naszego tweeta, co powinno zabezpieczyć całość przed nadużyciami. Będzie też możliwość zrobienia RT dla tweetów, które są odpowiedzią na czyjegoś tweeta, a więc niewidoczne dla osób, które nie śledzą osoby, z którą piszemy – w ten sposób będziemy mogli zwrócić uwagę innych na wybraną dyskusję.
FAQ
Możliwość dodania 50 osób do konwersacji to spam!
Nie. Nie można dodać kogoś ręcznie do konwersacji – trzeba odpowiedzieć na już istniejącą, aby @nick nie liczył się do limitu znaków. Jeśli więc jedna osoba zacznie rozmowę i druga jej odpowie, to mamy dwie osoby. Jak tym dwóm pierwszym odpowie trzecia, to mamy trzy… i tak dalej, aż do pięćdziesięciu osób.
Czy do limitów nadal będą liczone URL-e do stron zewnętrznych?
Tak. Ale zmieni się to w przyszłości.
Czy teraz wszyscy będą widzieli moje @odpowiedzi do innych?
Nie. Jeśli tweet zaczynający się od @nicka jest odpowiedzią na innego tweeta, to zobaczą go tylko osoby śledzące obie osoby. Jeśli zaczniemy pisać nowego tweeta od @nicka, to wtedy zobaczy go każdy.
Więcej informacji na ten temat znajdziecie tutaj, tutaj i tutaj, a fanom wszystkich szczegółów technicznych polecam ten artykuł.