W becie iOS 10 nie jest szyfrowana pamięć podręczna jądra
Dwa dni temu pojawiła się informacja o tym, że Apple nie szyfruje jądra systemu w becie iOS 10. Początkowo większość osób uważało, że Apple popełniło błąd i to wpadka firmy. Jednak wyjaśnienia, jakich firma udzieliła serwisowi TechCrunch, jednoznacznie przerywają te spekulacje.
“The kernel cache doesn’t contain any user info, and by unencrypting it we’re able to optimize the operating system’s performance without compromising security,”
Fragment niezaszyfrowanej pamięci nie przechowuje żadnych danych użytkownika, więc dostęp do tej pamięci nie zmniejsza naszego bezpieczeństwa. Po co więc Apple to zrobiło?
Wersje beta oprogramowania rządzą się swoimi prawami, a najważniejsze jest ich dogłębne sprawdzenie. Brak szyfrowania tej pamięci pozwoli na lepsze wykrycie potencjalnych błędów przez tysiące pasjonatów, którzy grzebią w systemie. Nie powinno mieć to też wpływu na przyszłą podatność finalnego systemu iOS 10 na włamania lub łatwość dokonania Jailbreaku. Tym drugim Apple się już raczej nie interesuje (czy ktoś się interesuje?), a prawdopodobnie w pewnym momencie rozwoju bety będą miały szyfrowane wszystkie newralgiczne elementy systemu, więc o włamania nie musimy się obawiać.
Zyskiem może być stabilne działanie systemu, który już od pierwszej bety jest bardzo stabilny. Znam osoby które twierdzą, że pierwsza beta iOS 10 jest stabilniejsza niż finalna iOS 8.
Komentarze: 1
“Zyskiem może być stabilne działanie systemu, który już od pierwszej bety jest bardzo stabilny. Znam osoby które twierdzą, że pierwsza beta iOS 10 jest stabilniejsza niż finalna iOS 8.”
ale się uśmiałem :)