Dictionaries dla macOS
Systemy Apple są niemal w pełni spolszczone. Wyjątki są nieliczne, choć nieco dokuczliwe, jak choćby brak polskiej Siri, czy też mniej – brak polskiego słownika w systemowej aplikacji Słownik dla macOS. Z tym ostatnim problemem radzi sobie aplikacja Dictionaries.
Słownik w macOS to świetne narzędzie, jeśli nie do końca znamy znaczenie angielskich słów. Wystarczy na przykład ustawić kursor myszy nad tekstem i stuknąć na gładziku trzema palcami, żeby pojawiła się chmurka. Innym sposobem jest wciśnięcie prawego przycisku myszy na wybranym słowie i wybranie z menu pierwszej opcji – Wyszukaj „słowo
”.
Domyślnie jednak i tak wymagana jest znajomość tego języka, gdyż jedyne definicje i tak otrzymujemy po angielsku. Wspomniana aplikacja Dictionaries oferuje jednak zbiór 80 języków, które możemy dodać do systemowego Słownika.
Dictionaries to banalnie prosta w obsłudze aplikacja. Wyświetla pojedyncze okno z dwoma przyciskami – jednym dodamy języki, a drugim je usuniemy. Podczas tej pierwszej czynności pojawia się lista dostępnych języków z sugerowanym, na podstawie ustawień systemowych, językiem na samej górze.
Wystarczy więc wskazać jedną z pozycji, aby została pobrana i automatycznie zainstalowania. Od tego momentu możemy już korzystać z definicji słów przez podane wcześniej metody, czy też po prostu otworzyć aplikację Słownik i wyszukać interesujące nas słowo.
Dla przykładu, zainstalowany słownik polski zawiera listę ponad 32.000 haseł. Zawierają one również wymowę po angielsku, choć działa to tylko z poziomu aplikacji Słownik.
Część z dostępnych języków dodaje również możliwość sprawdzania pisownii, o ile nie było to już wspierane systemowo.
Aplikacja Dictionaries kosztuje 5,99 EUR, ale przed zakupem możemy wypróbować darmową wersję z ograniczoną ilością słowników i haseł.
Komentarze: 8
Ciekawe, u mnie działa wyszukiwanie definicji polskich słów bez dodatkowych aplikacji. El Captain, a głównym językiem systemu jest angielski :)
Ale to są definicje z wikipedii. W artykule jest mowa o słowniku angielsko-polskim.
Ja polecę moją metodę podpięcia słownika do Maca.
http://macowo.pl/blog/dodajemy-slownik-angielsko-polski-do-maca
Super – szukałem czegoś takiego
dictionares działa tylko w aplikacjach typowych dla osx (safari, mail),w firefox i operze itp. zainstalowanych na osx niestety pomimo wykupienia pełnej wesji niedziała.
w Operze jak najbardziej działa.
Jest już aktualizacja programu i teraz jest ponad 55 tysięcy polskich słów :-)