Vector Space Systems oraz RocketLab – dwaj nowi gracze na rynku nanosatelitów
Nanosatelity, to niewielkie sztuczne satelity mające wagę od jednego do dziesięciu kilogramów. Przykładami takich niewielkich satelitów są Lem oraz Heweliusz, czyli dwa Polskie nanosatelity naukowe. W obu przypadkach były to sześciany o boku 20 cm i wadze 6 kilogramów. Satelity tego typu wynosi się zazwyczaj na orbity biegunowe. Vector Space Systems i RocketLab, to dwóch nowych graczy, którzy planują wejść na rynek wynoszenia takich niewielkich satelitów na orbitę.
Vector Space Systems podpisał kontrakt ze Space Florida na starty swoich rakiet z platformy startowej LC-46 w Cape Canaveral na Florydzie. Już w sobotę mają tam umieścić makietę swojej rakiety. Firma Vector Space Systems planuje wynosić na orbitę ładunki przy użyciu swoich dwóch rakiet: Vector-R oraz Vector Heavy.
Podstawowy Vector-R ma udźwig na poziomie 50 kg i nie wymaga specjalnie przygotowanej platformy startowej. Rakieta ta będzie startować najprawdopodobniej z kosmodromu Kodiak na Alasce. Dzięki temu, będzie też łatwiej umieścić nanosatelity na orbicie biegunowej.
Rakieta Vector Heavy będzie startować z Florydy i ma mieć udźwig około 105 kg. Firma planuje 25 startów rakiety Vector Heavy rocznie oraz aż 100 startów Vector-R. Oczywiście to plan docelowy. W 2018 roku powinniśmy zobaczyć pierwsze 6 startów (tyle już zaplanowano) rakiety Vector-R. Warto zaznaczyć, że firma Vector Space Systems ma już podpisane kontrakty na blisko 100 startów.
RocketLab również planuje mocno wejść na rynek dostarczania nanosatelitów na orbitę. W tym celu firma buduje swój niewielki kosmodrom w Nowej Zelandii. Podobnie jak w przypadku Alaski, bliskość, bieguna ułatwi wynoszenie ładunków na właściwą orbitę. RocketLab planuje 5-7 startów w tym roku. Firma dysponuje rakietą Electron, która jest już w pełni gotowa. Electron ma udźwig do 150 kg.
W najbliższym czasie na pewno pojawi się jeszcze sporo film, które będą zainteresowane świadczeniem takich usług. Koszt wystrzelenia rakiety Electron czy Vector Heavy, to wydatek około $4 mln. Wystrzelenie Vector-R kosztuje $2-3 mln. Oczywiście to koszt całej rakiety, a nie wysłania samego nanosatelity.
Dzięki rosnącej konkurencji i spadającym cenom wysłania satelity na orbitę rynek ten będzie się w najbliższym czasie prężnie rozwijał. Wiele instytucji edukacyjnych i firm będzie zainteresowane wyniesieniem stosunkowo niewielkim kosztem swoich niewielkich satelitów na orbitę.