Nasza technologia to nasz największy skarb
Norbert Cała: Rozmawiam z Panem Piotrem Chałupko, piastującym stanowisko Dyrektora Zarządzającego w firmie StreamOnline. Firma ta zorganizowała ostatnio transmisję na żywo ze spotkania premiera z Internautami. Była to chyba pierwsza tego typu transmisja dostępna przez iPhone’a? Czy się mylę?
Piotr Chałupko: Nie chwaliliśmy się, że to pierwsza tego typu transmisja ponieważ znaleźliśmy informacje o transmisji z mszy w kościele:). Ale było to raczej lokalne przedsięwzięcie. Transmisja z debaty internautów z Premierem na pewno była pierwszą tego typu transmisją szeroko dostępną.
Zainteresowanie było duże?
Przerosło nasze oczekiwania. W ciągu 3 godzin mieliśmy prawie milion odwiedzin z czego prawie 4 tysiące z iPhone’ów. Trzeba przy tym zauważyć, że iPhone’owa wersja transmisji, nie była praktycznie reklamowana, bo do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy będzie realizowana. Ostateczna decyzja została podjęta dopiero dzień przed transmisją. Po cichu liczyliśmy na 500 osób oglądających z iPhone’ów, a tu taka niespodzianka.
Ale skąd się w ogóle pojawił pomysł transmisji na iPhone?
Sam używam iPhone’a. To właśnie na nim czytam rano maile i wiadomości przy kawie. Dzień kończę wpisując do kalendarza spotkania np. z Panem i ustawiając budzik. Jest to naturalna dla mnie forma przekazu. Zresztą zleceniodawca tej transmisji, czyli Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, to klient otwarty na nowe media. Obecny również na Facebooku, Blipie czy YouTube’ie
Firma StreamOnline zajmuje się internetowymi transmisjami, skąd się wziął pomysł na tego rodzaju biznes? Czy nie brakuje Wam klientów na tak zaawansowane i pewnie drogie technologie?
StreamOnline powstała z połączenia firmy IT i studia telewizyjnego. Dzięki temu mamy bardzo duże doświadczenie zarówno w części technologicznej, jak i wizualnej. Do naszego przedsięwzięcia podeszliśmy bardzo profesjonalnie. Zainwestowaliśmy znaczne środki w infrastrukturę i utrzymanie łącz. Nasze serwery są ulokowane w tej samej serwerowni co serwery największych portali w Polsce takich jak Onet czy Gadu-Gadu. Do transmisji używamy kamer HD i komputerów Apple. Na starcie zastanawialiśmy się czy jest sens inwestować tak duże środki. Konkurencja robi to na niższym poziomie i przez to w niższym standardzie. Dzisiaj po 3 latach na rynku, zdecydowanie wiemy ze było warto – jakość i profesjonalizm to najlepszy wyróżnik marki. My na tym nie oszczędzamy.
Ponad to transmisja na żywo charakteryzuje się dużą zmiennością sytuacji. Dzięki doświadczonemu i profesjonalnemu zespołowi oraz odpowiedniemu zapleczu technicznemu, jesteśmy przygotowani na wiele niespodzianek. Zatrudniamy osoby wykwalifikowane, z pasją, po szkołach filmowych oraz z doświadczeniem w branży telewizyjnej. Staramy się świadczyć usługi na najwyższym poziomie zapewniając kompleksowa obsługę każdego wydarzenia i każdej transmisji.
Pracujemy dla wielu różnych Klientów, zarówno z branży teleinformatycznej, farmaceutycznej, bankowej, szkoleniowej, reklamowej, PR oraz szeroko pojętej branży mediowej i marketingowej.
Skoro świadczycie wysokiej jakości usługi, więc pewnie ceny też nie są niskie i dostępne dla wszystkich.
To zależy, co uznajmy za niską cenę. Cena jest uzależniona przede wszystkim od nakładu naszej pracy oraz od ilości sprzętu i osób do obsługi: kamer, oświetlenia, operatorów, realizatorów dźwięku, wizji, itd. Każdą ofertę dopasowujemy do potrzeb i możliwości Klienta. Tym bardziej, że świadczymy usługi w standardzie Full Service.
Wspomniał Pan, że do wszystkiego używacie komputerów Mac, skąd ten wybór?
Jestem fanem Apple od ponad 10 lat i nie bardzo potrafiłbym wrócić do Pecetów. Zajmuję się i zajmowałem produkcją telewizyjną, dlatego znam aplikację Apple, używam na co dzień np. Final Cut’a.
MacBook pro dobrze się sprawdza jako enkoder do naszych transmisji, ma doskonale dobrane parametry oraz co dla nas ważne port FireWire. Przy większych zleceniach używamy MacaPro, zazwyczaj w sytuacjach gdy nadajemy sygnał live z wielu pomieszczeń, a zdarzało się że nawet z dwunastu.
Skoro już jesteśmy przy technice, proszę powiedzieć jak to wszystko działa? Jakiego łącza potrzebujemy w miejscu, z którego robimy transmisję?
Nasza technologia to nasz największy skarb, bez zdradzania szczegółów i sekretów firmy mogę powiedzieć jedynie, że nie używamy dostępnych na rynku rozwiązań. Sami rozwijamy technologię i dostosowujemy ją do potrzeb Klienta oraz naszych. Dla przykładu do serwera streamingowego dorobiliśmy możliwość wysyłania strumienia dla iPhone’a oraz dokładania grafiki i animacji na żywo. W chwili obecnej pracujemy nad rozwiązaniem PVR (personal video recorder). Użytkownik podczas oglądania wydarzenia live będzie mógł nacisnąć pauzę, zrobić sobie herbatę, po czym wrócić ponownie do oglądania. Nic mu nie ucieknie.
Dzięki zastosowanej technologii, do nadawania transmisji z danego miejsca, wystarczają nam standardowe parametry zastanego łącza. Wysyłamy, jeden strumień zakodowanej transmisji, około 600 kbps., który trafia do systemu naszych serwerów.. Dopiero ten system jest obciążany przez oglądających. Aby wszystko działało poprawnie, opracowaliśmy własny „player”, który ma szybki i skuteczny „load balancing”. Dba on o odpowiednie wykorzystanie serwerów i zapewnianie transmisji bez irytujących przerw.
Dziękuje za rozmowę. Wasza oferta jest bardzo interesująca, mam już w głowie kilka pomysłów jak moglibyśmy ją wykorzystać.
Oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę. Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą na naszej stronie firmowej pod adresem http://www.streamonline.pl
Komentarze: 1
transmisja transmisją, ale prawie Was nie było słychać ;)