Naukowcy najprawdopodobniej rozwiązali tajemnicę gwiazdy KIC 8462852
Dwa lata temu przez media przeszła fala informacji o tym, że gwiazda KIC 8462852 o masie 1,7 razy większej niż Słońce, ma bardzo nieregularne i nietypowe zaniki jasności. Od razu pojawiły się głosy, że to może być spowodowane przez obcą cywilizację, która stworzyła tam rój Dysona, czyli ogromną liczbę satelitów pochłaniającej energię z tej gwiazdy.
Wszystkie bardziej prawdopodobne teorie zostały przykryte przez tę najbardziej emocjonującą. Dla przykładu mało się mówiło wówczas o tym, że powodem takich spadków jasności gwiazdy mogą być pasy asteroid. Żeby lepiej zrozumieć problem, trzeba zadać sobie pytanie czym właściwie jest spadek jasności gwiazdy?
Gdy obserwujemy gwiazdę to mierzymy poziom emitowanego przez nią światła. Gdy następuje spadek jasności, to znaczy, że jakiś obiekt znajduje się pomiędzy gwiazdą a nami. Zazwyczaj takie spadki są minimalne i występują w stałych odstępach czasowych. To znaczy, że jakaś planeta krąży wokół tej gwiazdy. Na podstawie tych danych jesteśmy w stanie oszacować wielkość danej planety oraz czas w jakim obiega swoją gwiazdę. Przy dokładniejszej obserwacji można nawet sprawdzić jak zniekształca światło emitowane przez gwiazdę i ustalić czy posiada atmosferę, a jeśli tak, to nawet niektóre gazy wchodzące w jej skład.
Właśnie w taki sposób obecnie najczęściej znajdujemy i badamy planety. Nie wydaje się to zbyt spektakularne i bardzo skomplikowane. W zasadzie to dość proste, tylko wymaga odpowiednich teleskopów i sporo czasu.
W przypadku gwiazdy KIC 8462852 spadki jasności były bardzo nieregularne, rzędu kilku procent, a czasami sięgały nawet 20. Miały też różną długość, od 5 do nawet 80 dni. Kilka dni temu, 18 maja rozpoczął się kolejny spadek jasności tej gwiazdy.
Wspominana przez media sfera Dysona mogłaby tłumaczyć takie odczyty, ale dłuższa obserwacja gwiazdy przyniosła swoje efekty i kilka dni temu pojawił się model opisujący zmiany blasku gwiazdy.
Z pozoru może wydawać się dość skomplikowany, ale gdy się bliżej przyjrzymy, to widać na nim 3 powody nieregularnych spadków jasności gwiazdy KIC 8462852. Pierwszym jest planeta z pierścieniami podobnymi do tych występujących przy Saturnie. Dwa kolejne to spore pasy planetoid. Podobne do takiego, który występuj w naszym układzie, pomiędzy Marsem a Jowiszem. Model ten przewiduje, kiedy powinny nastąpić kolejne spadki jasności gwiazdy oraz ich poziom.
Na potwierdzenie prawidłowości tego modelu przyjdzie nam poczekać do 2021 roku, ale wydaje się on o wiele bardziej prawdopodobny niż kosmici ze swoim rojem Dysona. Niestety na zaawansowanych technologicznie kosmitów przyjdzie nam jeszcze chyba trochę poczekać.