iMagazine

Ile to razy spotkaliście się z sytuacją, kiedy słuchaliście na Macu muzyki w iTunes, a w tym czasie przeglądaliście internet, gdzie włączyliście filmik i dźwięki nałożyły się na siebie? Trzeba się wtedy przełączać na pierwszą aplikację, wstrzymać ją i wrócić do drugiej, a potem powtórzyć cały proces jeszcze raz. A gdyby zrobić to automatycznie?

Właśnie ten problem potrafi rozwiązać ciekawa aplikacja Background Music. Potrafi wykryć, czy iTunes 1 odtwarza muzykę i w razie włączenia innego programu również z dźwiękiem, ten pierwszy jest po chwili automatycznie wstrzymywany. A kiedy skończymy już oglądać wideo lub słuchać muzyki w drugiej aplikacji, znów automatycznie włączy się muzyka w pierwszej.

Oprócz tego Background Music ma dodatkowy ficzer – pozwala na wzmocnienie dźwięku w różnych aplikacjach.

Nie jest to jednak program dostępny w Mac App Store, czy też nawet normalnie do pobrania i zwykłego zainstalowania. Ponieważ z racji swoich możliwości Background Music musi ingerować w system, jest to aplikacja, którą musimy sami skompilować. Do tego niezbędny jest również Xcode w wersji 7. Kiedy już go pobierzemy, możemy przystąpić do instalacji. Są na to dwa sposoby:

Pierwszy – półautomatyczny

W tym przypadku wystarczy wkleić poniższe polecenie do Terminala:

Następnie będziemy proszeni o podanie hasła administratora i o wyrażenie na instalację niezbędnych składników. Reszta odbędzie się automatycznie i po chwili aplikacja Background Music zostanie uruchomiona.

Drugi – ręczny

Jeśli nie ufamy przeklejanym skądś ciągom poleceń, zawsze możemy skorzystać z opcji ręcznej instalacji. W tym celu musimy najpierw pobrać projekt → klik, następnie go wypakować, uruchomić Terminal i przejść do folderu, który powstał po rozpakowaniu i wywołać tam skrypt instalujący:

Dalsze postępowanie jest analogiczne jak w sposobie półautomatycznym.


Warto zwrócić uwagę, że to dopiero wersja oznaczona numerem 0.1.0 i może zawierać błędy. Poza tym do działania Background Music wymagany jest OS X przynajmniej w wersji 10.10. Miejmy nadzieję, że projekt ten będzie się rozwijał i oferował większe możliwości i niezawodność.

Więcej na temat Background Music możecie przeczytać na stronie projektu.

UWAGA: Aplikację Background Music instalujecie na własną odpowiedzialność. Redakcja iMagazine nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu kopii zapasowych systemu.

Źródło Background Music | GitHub

  1. lub też Spotify, VLC, czy VOX

chcę więcej treści tego typu
chcę mniej treści tego typu

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.