Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Fotografowanie z filtrem szarym

Fotografowanie z filtrem szarym

10
Dodane: 8 lat temu

Rzadko kiedy spotyka się zdjęcia naświetlane po kilka minut w ciągu dnia, pomimo że wymagają one bardzo prostych narzędzi – filtra szarego, wężyka i programu do obliczania wymaganego czasu naświetlania (można to też policzyć w głowie).


blogXTAA4108_2000px

Po zaopatrzeniu się w taki zestaw można zrobić zdjęcie jak te powyżej, rozmywając niemalże całkowicie wodę. Ten kadr robiłem za pomocą filtra Hoya NDx400 o średnicy 49 milimetrów, podpiętego do mojego Fuji X100T. Z wężyka nie musiałem korzystać, bo po przymknięciu przysłony do f/16 i ustawieniu ISO 200 czas naświetlania wyszedł mi na poziomie 30 sekund (powyżej 30 sekund muszę korzystać z trybu bulb, do którego wskazany jest wężyk).

blogXTAA4108_XTAA4111_comparison

Tak wygląda bezpośrednie porównanie tych dwóch kadrów. Co ciekawe, oba ujęcia mają identyczny balans bieli.


blogXTAA4201_2000px

ISO 200, f/8, 110 sekund

Powyższy przykład, zrobiony podczas słońca zachodzącego za Ponte dell’Accademia nad Gran Canal, pokazuje, że można wodę jeszcze bardziej wygładzić, stosując dłuższe czasy, jednocześnie całkowicie ukrywając fakt, że po kanale bez przerwy pływały wszelkiej maści motorówki, statki czy gondole.


Wykorzystanie aplikacji do przeliczania czasów liczonych przez światłomierz aparatu na czas odpowiedni dla zastosowanego filtra jest banalnie proste. Stawiamy aparat na statywie i kadrujemy (bez założonego filtru ND), a następnie sprawdzamy, jakie nastawy nam proponuje, jest to przykładowo ⅛ sekundy przy zadanym przeze mnie ISO i przysłonie (tych potem nie zmieniamy!). W kalkulatorze pozostaje ustawić czas na ⅛ i filtr na taki, jakiego chcemy użyć – w moim przypadku będzie to NDx400 (taki filtr „zabiera” 8 i ⅔ „działek” światła) – podpowie on ustawienie naświetlania kadru z założonym filtrem przez 50 sekund. Pozostaje założyć filtr, podpiąć wężyk, ustawić aparat na bulb i rozpocząć fotografowanie.

Tutaj znajdziecie poglądową tabelę na czas z i bez filtrów ND w PDF-ie.

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

Masz coś konkretnego na myśli? Wdzięczny temat, ale czekam na ukierunkowanie jakieś…

Chodzi mi o serie podstaw fotografii, jakie są tryby w aparacie, do czego służą, o czym trzeba wiedzieć żeby robić “dobre” zdjęcia lub filmy itp.
Wiem że jest sporo stron z takimi artykułami, jednak Twoje poradniki i sposoby usprawnienia własnego workflow się przyjemnie czyta.
Sam chciałbym nauczyć się czegoś o fotografii, wkrótce kupić aparat, ale nawet nie wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie, jaki będzie dla mnie odpowiedni, jaki obiektyw dobrać, a może kompakt. Dlatego rzucam temat, myślę że pasowałoby to do Weekly.

Tryby znajdziesz w kolejnym wydaniu. Masz jakieś bardziej szczegółowe potrzeby w tej kwestii?

Świetny ten pierwszy wpis z serii Podstawy fotografii.
Będę musiał go jeszcze dokładniej przyswoić i zabrać się za #2.

Zainspirowany (przed wyjazdem w okolice Wenecji) skompletowałem już prawie wszystko:) Pozostaje zakup ‘wężyka’. Pytanie, czy pilot IR bedzie równie funkcjonalny? Tzn będę musiał celować przez 1 min w czujnik w aparacie? Czy lepiej wziąć ‘weżyk’ z myślą o zdjęciach jak powyżej? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Nie wiem jaki aparat ani jaki pilot, ale nie spodziewam się, abyś musiał trzymać cokolwiek, chyba że do Bulb. Wolę mechaniczne lub kablowe rozwiązania, bo prostsze.

Pentax K-3, pilot O-RC1. Chodzi mi właśnie o funkcje bulb czyli dłuższy czas, żeby uzyskać taki efekt jak na powyższych zdjęciach. Więc pewnie będę musiał trzymać pilota w kierunku czujnika IR w aparacie, chyba że kupię wężyk?

Nigdy nie korzystałem z rozwiązań bezprzewodowych ani z Pentaxa. Niestety nie pomogę.