Z komentarzem #1
„Z komentarzem…” to moja nowa seria, głównie skupiająca się wokół technologii. Czas niestety nie pozwala mi pisać o wszystkim, o czym bym chciał, ale wiele osób już to zrobiło, w różnych językach na całym świecie. Przepisywanie ich słów nie ma najmniejszego sensu, tym wpisem chciałbym więc rozpocząć cykl, w którym odsyłam Was do ciekawych artykułów w internecie, do których dodałem swoje trzy grosze.
Zachęcam też do głosowania pod spodem, czy „chcecie więcej” tej serii w przyszłości, czy „mniej” – zastosuję się do Waszych życzeń.
Biblioteka 500+, czyli skąd można wypożyczyć książkę „Finansowy ninja” – kompletna lista →
Michał Szafrański:
W dniu premiery mojej książki ogłosiłem inicjatywę „Biblioteka 500+”, w ramach której zadeklarowałem, że przekażę co najmniej 500 egzemplarzy „Finansowego ninja” do wskazanych przez Was bibliotek. Po prostu zależało mi na tym, aby każdy zainteresowany mógł przeczytać moją książkę – także te osoby, których nie stać jeszcze na zakup. Zamiast szukać pirata w sieci, można wyskoczyć do biblioteki i przeczytać #FinNinja legalnie.
Uroczyście ogłaszam zakończenie pierwszego etapu akcji. W ubiegłym tygodniu z mojego magazynu wyruszyło 517 egzemplarzy książki. W piątek pierwsze przesyłki dotarły do bibliotek. Ich kompletną listę znajdziecie w dalszej części wpisu. Zapewne trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać aż biblioteki wprowadzą #FinNinja do księgozbioru, ale już wkrótce będziecie w nich mogli wypożyczyć moją książkę.
Smutne jest to, że tak wiele osób piraci książkę Michała, pobierając ją z nielegalnych źródeł w internecie. Z drugiej strony – i piszę to z pełną świadomością – być może właśnie w ten sposób rozpoczynają swoją przygodę z „oszczędzaniem”. Żarty żartami – pełną listę bibliotek znajdziecie u Michała na stronie. Przynajmniej na „pełnym legalu”.
Ulysses X-Callback-URL Support →
Identifiers are created internally by Ulysses and allow to reference sheets and groups. You can get the identifier of a sheet or a group in Ulysses for iPad or by following these steps:
- Open the sheet list or library
- Swipe-left on a sheet or group and tap the „More” button
- Select the „Share” action
- Tap the „Copy Identifier” activity
Afterwards, the identifier of the sheet or group is copied to the pasteboard. The identifier itself has an URL-safe encoding that can be directly pasted to your x-callback action.
Ulysses dla iOS – minimalistyczny edytor tekstu dla iPhone’a i iPada wspierający pisanie w Markdown – oferuje prosty sposób na dostanie się do konkretnego artykułu, który mamy w nim zapisany. Pod powyższym linkiem znajduje się pełna informacja na ten temat. Na obecną chwilę podpowiem jedynie, że długo szukałem tej informacji, aby wykorzystać ją w nowym workflow w aplikacji Workflow dla iOS. Więcej na ten temat za tydzień…
The Dutch Reach: Clever Workaround to Keep Cyclists from Getting “Doored” →
Kurt Kohlstedt:
For decades now in the Netherlands drivers have been trained (and tested for their licenses) on a behavior that dramatically reduces the risk of doorings. They do not even have a name for it because it is simply how one opens a car door. Basically, instead of using their door-side (left) arm, they reach over with their other (right) arm. This simple behavioral shift causes drivers to look back naturally and see whether or not there are oncoming bicyclists.
Niedawno na moich oczach motocykl prawie urwał drzwi w starym Golfie, którego pasażer postanowił nagle wysiąść z samochodu w korku. Przy okazji mało co nie odciął sobie nogi… Codziennie otwieram drzwi w samochodzie i nigdy nie pomyślałem, aby robić to drugą ręką – prawą zamiast lewą – co powoduje, że naturalnie obracamy się do tyłu. Tak proste, a tak genialne.
Why Your Next iPhone Won’t be Ceramic →
Greg Koenig:
It is entirely possible that the next iPhone could be “made from ceramic” the same way other companies have aped Apple with faux aluminum skins. A smooth, simple, ceramic skin, perfectly finished, with advanced UV cure adhesives holding a hidden, pedestrian structure. Such a phone would probably look fantastic, it would bring all the functional advantages of ceramic’s durability and luster. I’m absolutely positive it would sell in the crazy, Numbers sheet busting figures we all expect from the 10th Anniversary model of the world’s most successful product in history.
Fascynujące spojrzenie tłumaczące, dlaczego innym producentom telefonów czy tabletów łatwiej wprowadzać nową technologię na rynek. Apple „musi” swoje produkty produkować na zupełnie inną skalę, a to wprowadza ogromne komplikacje. Jeśli producent nie dostarczy mu w ciągu kilku miesięcy 50–80 milionów ekranów typu OLED, to Apple pozostanie przy LCD – nie ma innego wyjścia.
W tym konkretnym artykule Greg tłumaczy, dlaczego nie powinniśmy się w najbliższym czasie spodziewać iPhone’a z obudową wykonaną z ceramiki, jak najnowszy Apple Watch Edition. Powodem za tym jest chociażby tak delikatny problem, jak potrzeba zastąpienia 20 tysięcy frezarek do aluminium aż 250 tysiącami urządzeń do obróbki ceramiki, które wymagają dziesięciokrotnie większej przestrzeni do ich ustawienia.
Warto przeczytać całość, ale jest światełko w tunelu – aluminium można pokryć ceramiką, więc nadal jest nadzieja na białego iPhone’a wypolerowanego na wysoki połysk.
Mossberg: Why does Siri seem so dumb? →
Walt Mossberg:
Siri is also the point of the spear for Apple in the coming tech war, just getting started, to make artificial intelligence a natural, conversational part of your world — at home, on your phone, in your car, everywhere. And Apple had a big head start with Siri.
So why does Siri seem so dumb? Why are its talents so limited? Why does it stumble so often? When was the last time Siri delighted you with a satisfying and surprising answer or action?
Z Siri, odkąd się pojawiła, korzystam prawie codziennie do wielu podstawowych czynności. Od czasu do czasu próbuję za jej pomocą zrobić coś ambitniejszego, gdzie ważny jest kontekst, który rzekomo Siri rozumie. Wielokrotnie to działało bez zarzutu, ale ostatnio – w ciągu mniej więcej roku – mam z tym coraz większe problemy. Niedawno poprosiłem Siri o powiedzenie mi, jaka piosenka jest odtwarzana w radiu – odpowiedź na to pytanie uzyskałem błyskawicznie. Poprosiłem, aby dodała ją do mojej muzyki. Nie zrozumiała. Poprosiłem więc, aby dodała ją do mojej kolekcji, ale już zapomniała co. Gdybym od razu użył słowa „kolekcja”, to zrobiłaby to, ale nie rozumiem, dlaczego czasami już w drugim czy trzecim poleceniu gubi kontekst. Mam silne wrażenie, że wcześniej było lepiej, pomimo że mniej umiała.
Verizon promises Google Pixel will get updates immediately just like iPhones →
Chris Welch:
Verizon Wireless is completely dismissing the idea that it will be slowing down future Android updates on Google’s Pixel and Pixel XL smartphones.
O Pixelu pisałem w zeszłym tygodniu – telefon zbudowany przez HTC, ale stworzony przez Google, o którego uaktualnienia też będzie dbało Google. Problem w tym, że będzie edycja sprzedawana przez Verizon z ich bloatwarem, co automatycznie powoduje u mnie alarm ostrzegawczy. Verizon twierdzi, że nie będzie opóźnień w wypuszczaniu nowego Androida na ich edycję Pixela, ale jak mam im wierzyć, skoro nawet samo Google nie potrafi wypuścić Androida 7.0 na Nexusa 6? Tak, mój Nexus 6 nadal ma Androida 6.0, już chyba dwa miesiące po premierze nowszej wersji.
This month’s critical Flash vulnerability gives attackers control of a Mac … →
Adobe has released security updates for Adobe Flash Player for Windows, Macintosh, Linux and ChromeOS. These updates address critical vulnerabilities that could potentially allow an attacker to take control of the affected system.
Jeśli macie Flasha to uaktualnijcie go do wersji 23.0.0.185 lub nowszej natychmiast, bo ma lukę, która umożliwia przejęcie komputera działającego pod kontrolą macOS, Windows, Linux i ChromeOS.
Polecam jednak coś bardziej drastycznego: jeśli jakimś cudem nadal macie Flasha, to go odinstalujcie i nigdy do niego nie wracajcie. To martwa od lat technologia, której Adobe już nie rozwija.
Why Samsung Abandoned Its Galaxy Note 7 Flagship Phone →
(Artykuł jest za paywallem; możecie go otworzyć, wklejając linka do wyszukiwarki, np. Google, i wchodząc tam z niej bezpośrednio)
Brian X. Chen i Choe Sang-Hun:
When several Samsung Galaxy Note 7 smartphones spontaneously exploded in August, the South Korean company went into overdrive. It urged hundreds of employees to quickly diagnose the problem.
Ciekawe spojrzenie na to, jak Samsung operował, aby usunąć problem wybuchających telefonów. Niestety, pracownicy mieli zakaz komunikowania się metodami elektronicznymi, aby nikt nie mógł znaleźć u nich dowodów, które mogliby wykorzystać w sądzie.
Skandaliczne zachowanie – powinni byli wstrzymać produkcję i natychmiast, już ponad miesiąc temu, wycofać wszystko z rynku. Kryjąc swoje tyłki, narażali niewinnych konsumentów na poważne uszczerbki na zdrowiu. Na szczęście nikt nie zginął, ale kilka osób zostało bardzo mocno poparzonych, komuś spłonął samochód, a komuś dom.
Osobiście straciłem całkowicie zaufanie do tej firmy i nie sądzę, abym w najbliższej przyszłości chciał mieć cokolwiek od nich w zasięgu swoim czy moich bliskich.
Google will release Android 7.1 beta for Nexus devices this month →
Wygląda na to, że prędzej dostanę betę Androida 7.1 na swojego Nexusa 6 niż pełnego Androida 7.0…
Komentarze: 3
Bosko! 😍 Właśnie tak treściwy i skondensowany powinien być Internet. Szacun za pomysł. Zaskoczyłeś mnie. Pozytywnie.
Epicki clickbait z tym Surfacem w zdjęciu głównym
Wiesz jak długo wybierałem ładne zdjęcie do tej serii? 😂