Z komentarzem #11
„Z komentarzem…” to moja nowa seria, głównie skupiająca się wokół technologii. Czas niestety nie pozwala mi pisać o wszystkim, o czym bym chciał, ale wiele osób już to zrobiło, w różnych językach na całym świecie. Przepisywanie ich słów nie ma najmniejszego sensu, tym wpisem chciałbym więc rozpocząć cykl, w którym odsyłam Was do ciekawych artykułów w internecie, do których dodałem swoje trzy grosze.
Zachęcam też do głosowania pod spodem, czy „chcecie więcej” tej serii w przyszłości, czy „mniej” – zastosuję się do Waszych życzeń.
‘All of iPhone 8’s OLED version will be curved’ →
Korea Herald:
“The OLED version of the new iPhone will all be curved as Apple ordered all plastic OLED — not glass — from Samsung Display. Samsung is capable of supplying a little less than 100 million units of curved OLED displays to Apple,” a source familiar with the matter told The Korea Herald.
Nie wiem, w jakim kierunku to wszystko idzie i co dokładnie Apple ma zamiar wprowadzić w przyszłym roku do iPhone’a, ale wiem, że jestem przeciwny plastikowym ekranom. Zakładam, że mowa tutaj o ciut bardziej zaawansowanej technologii niż ta, którą znamy sprzed lat. Jednocześnie, martwię się trochę o OLED-y – ta technologia ma sporo plusów, jak chociażby możliwość tworzenia cieńszych czy wygiętych ekranów, ale ma też wady. Po pierwsze, wygięty ekran, taki jak wprowadził Samsung w swojej linii Galaxy, to całkowite nieporozumienie – nie ma żadnego sensownego powodu dla takiego rozwiązania. Po drugie, OLED-y gorzej wyświetlają prawidłowe kolory. Obawiam się, że jeśli Apple zdecyduje się na tę technologię, to przez pierwszych kilka lat cofniemy się, jeśli chodzi o reprodukcję barw.
To wszystko oczywiście plotki i finalnie bardzo wiele może się zmienić – do premiery nowych modeli pozostało jeszcze wiele miesięcy – ale nie podoba mi się kierunek, jaki Apple obrał przy Macach i przestaje mi się podobać to, co robią z iPhonem. Mam nadzieję, że wypuszczą też „zwykłe” modele, inaczej nie widzę siebie wymieniającego swoją 7-kę.
Improving Supercharger Availability →
The Tesla Team:
The Tesla app allows owners to remotely monitor their vehicle, alerting them when their charge is nearly complete and again once fully charged. For every additional minute a car remains connected to the Supercharger, it will incur a $0.40 idle fee. If the car is moved within 5 minutes, the fee is waived. To be clear, this change is purely about increasing customer happiness and we hope to never make any money from it.
Od początku było wiadomo, że im więcej Tesli trafi na rynek, tym większy problem będzie z korzystaniem z Superchargerów. To ma szczególne znaczenie w sytuacjach, w których właściciel samochodu podłącza go i znika na wiele godzin, pomimo że jego samochód jest już naładowany. Dziwi mnie jednak decyzja Tesli, aby wprowadzać opłatę – 40 centów za minutę to nie jest mało, ale spodziewam się, że stać na to każdego właściciela tego samochodu (Modeli S i X). Dziwię się dlaczego, bo przecież te samochody potrafią same parkować, wyjeżdżać z miejsc parkingowych. Aż prosi się, żeby samochód po naładowaniu do pełna, jeśli jest kolejka oczekujących, po prostu odjechał spod ładowarki i stanął nieopodal.
Marathon runner tests Apple AirPods on a 10K run, earbuds stay in ears, good battery life →
Benjamin Mayo:
Garcia unboxes the AirPods, which shows the charging case LED in a white glowing ‘unpaired’ state, and then films himself going on a 10K run with them in his ears.
He said sound quality was good, with better-than-expected bass. His first impressions upon putting the AirPods in were not filled with confidence, as he said it felt like they were going to fall out. However, the AirPods stayed in his ears across the entire journey; at one point he says it doesn’t feel like they have moved at all.
His run/sprint lasted a little over an hour with continuous music playback; the AirPods reported 84% battery life at the end which is inline with Apple’s claims of 5 hours use on one charge without using the case to top them up.
Od dawna chciałem kupić lub zamówić AirPods, ale gdy w końcu pojawiły się po sporym opóźnieniu, to tego nie zrobiłem. Powodem za tym stojącym są problemy, jakie miałem z moim iPhonem 7 Plus oraz te, których obecnie doświadczam z MacBookiem Pro. To nie była świadoma myśl, ale wygląda na to, że przestałem ufać firmie z Cupertino. To też będzie prawdopodobnie oznaczało, że odpuszczę sobie kupowanie czegokolwiek z pierwszej serii produkcji.
Nintendo Switch CPU and GPU clock speeds revealed →
Richard Leadbetter:
In our story, we speculated that the March 2017 release would allow Nintendo to transition from the Tegra X1 to the more modern Tegra X2 utilising Pascal technology using a FinFET processor production technology, opening the door to better performance and/or longer battery life. Nvidia itself claimed that the custom processor in Switch is based on ‘the same architecture as the world’s top-performing GeForce gaming graphics cards’ – seemingly a stone-wall indicator that Pascal was in Switch (all of the most powerful GPUs on the market when that statement was made were based on Pascal, after all).
Niestety, wygląda na to, że nowa konsola Nintendo, która zadebiutuje w marcu, będzie miała wydajność zbliżoną do konsol poprzedniej generacji, czyli PlayStation 3. Szkoda, liczyłem na większą moc i wydajność. Zastanawia mnie też, jak deweloperzy tworzący gry dostosują je do dwóch trybów pracy Switch – jak jest podłączona do prądu (stoi w docku), to osiąga pełną moc, która jest ograniczona o 60%, gdy pracuje na akumulatorze.
Trzymam kciuki za Nintendo, ale będą potrzebowali dużej dozy szczęścia, aby osiągnąć prawdziwy sukces.
Apple’s Tim Cook assures employees that it is committed to the Mac and that ‘great desktops’ are coming →
Matthew Panzarino:
In a posting to an employee message board, CEO Tim Cook seems intent on putting that particular branch of discussion to bed.
“Some folks in the media have raised the question about whether we’re committed to desktops,” Cook wrote. “If there’s any doubt about that with our teams, let me be very clear: we have great desktops in our roadmap. Nobody should worry about that.”
Cook cites the far better performance of desktop computers, including screen sizes, memory, storage and more variety in I/O (ha) as a reason that they are “really important, and in some cases critical, to people.”
Szerzej o tym problemie piszę w osobnym felietonie, ale przyszłość Maca obecnie naprawdę stoi pod ogromnym znakiem zapytania. W międzyczasie pojawiły się też nowe plotki na temat Maca Pro, którzy rzekomo jednak zostanie odświeżony w marcu 2017 roku. Nie będę wstrzymywał oddechu. Phil Schiller trzy lata temu zasugerował, że Maca Pro będzie można uaktualniać o nowe karty graficzne, a potem Apple nie zaprezentowało niczego przez 1100 dni. Jeśli pojawi się Mac Pro (early 2017) i jeśli będzie uaktualniany regularnie przez najbliższe trzy lata, do 2020 roku, to dopiero wtedy będzie można powiedzieć, że Apple jednak zależy na profesjonalistach.
AirPods →
Will Hains:
Sigh… this is where it gets 😞.
Almost as soon as I took them outside, with my beanie on and my iPhone SE in my right-front pocket, I started hearing signal drops. They last only a split second, but since each earbud is independent, they don’t happen at precisely the same time, resulting in a very weird effect.
I walked outside for about an hour and a half, and it was dropping out, on average, once a minute. Twice, it seemed unable to recover the signal at all, and I had to put them back in the carrying case.
I’ve used Bluetooth headphones for about six years, and I’ve never had signal problems like this. My AirPods are basically unusable. At this point, I’m just hoping I somehow got a faulty pair.
Wiele osób z różnych krajów, w tym kilka z redakcji iMagazine, już otrzymało swoje AirPodsy. Will był jednym z pierwszych i jak widać, dotknął go jakiś bliżej nieokreślony problem z dźwiękiem, który podczas odtwarzania przerywa. Nie znalazłem drugiej osoby, która miałaby podobne objawy, a szukałem.
Regarding Uber’s New ‘Always’ Location Tracking →
John Gruber:
I don’t trust Uber. But we can collectively verify that in this case, they’re doing exactly what they say they’re doing.
Ja również im nie ufam, z wielu powodów – o niektórych wspominałem w poprzednich wydaniach „Z komentarzem…”. Pomimo że aplikacja Uber u Johna nie śledzi jego poczynań i zachowuje się zgodnie z opisem, to niestety nie można tego powiedzieć o innych osobach – mnóstwo ludzi na Twitterze zgłasza, że Uber non stop w tle śledzi ich lokalizację. Biorąc pod uwagę, że pracownicy Ubera mogą przypisać imię i nazwisko do każdego telefonu z ich aplikacją, to poważnie zaczynam się martwić o ten program. Już przecież wiadomo, że niektórzy pracownicy wykorzystywali swój system do śledzenia celebrytów, byłych dziewczyn/żon i byłych chłopaków/mężów.
Vesper Open Source →
Brent Simmons opublikował kod źródłowy dla Vesper – aplikacji do robienia notatek na iOS. Niestety, program jakiś czas temu umarł z prostego powodu – nie zarobił na siebie. Brent opublikował również komentarz do trzech elementów Vesper, w trzech osobnych wpisach.
★ Vesper Open Source #1: the Boring Part →
★ Vesper Open Source #2: the API Server →
★ Vesper Open Source #3: the iOS App →
Polecam przeczytać całość, bo Brent rewelacyjnie podsumował problemy, które jego zespół popełnił przy tworzeniu Vesper i sugeruje również, jak dzisiaj by wybrnął z nich oraz czego się nauczył. Kodu raczej nie warto wykorzystywać, bo pochodzi z czasów iOS 6 i dzisiaj kompletnie nie warto tworzyć aplikacji w ten sposób, ale całość jest świetnym przykładem, który może pomóc innym, a osobom, które nie zajmują się programowaniem, pozwala zrozumieć, jak ten świat działa.