Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Cztery książki o produktywności, które musisz przeczytać

Cztery książki o produktywności, które musisz przeczytać

0
Dodane: 8 lat temu

Przez ostatnie tygodnie wprowadzałem Was, drodzy czytelnicy w świat produktywności. Dzisiaj przedstawię Wam cztery książki, które powinien przeczytać każdy.

Get Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności

Książka Davida Allena, o której już wiele razy wspominałem, pisząc o produktywności, stała się swego rodzaju biblią świata produktywności i całkiem zasłużenie. Autor bazując na latach doświadczenia w coachingu, stworzył metodykę pracy, którą opisał w tej książce. W tamtym roku w Polsce ukazało się wydanie drugie, zaktualizowane do współczesnych czasów i skierowane do przeciętnego czytelnika. Jest to jedna z tych książek, które warto przeczytać, nawet jak się nie ma zamiaru bawić w całość systemu. Zaprezentowane w niej pojedyncze rozwiązania są uniwersalne i nadają się dla każdego. Właściwie to Allen w tej książce wprowadził, powielany przez wszystkich, zwyczaj kolekcjonowania wszystkiego.

Ci, którzy znają już samą metodę z innych źródeł, też powinni zerknąć do tej książki. To, co możemy znaleźć na różnych stronach, jest mocno uproszczoną wersją. Skupiającą się jedynie na procesie kolekcjonowania i przetwarzania zadań. Często pomijane są horyzonty, pewnego rodzaju filtrowanie tych wszystkich zebranych informacji, co ułatwia nam podjąć decyzje, które zadanie jest następne.

gtd

4-godzinny tydzień pracy

Książka autorstwa Tima Ferrissa, w której nawołuje do porzucenia pracy w korporacji, a szczególnie do porzucenia myśli „jak będę na emeryturze…”. Autor uwielbia eksperymentować na sobie i nawołuje do tego innych, w myśl zasady „poznaj reguły, by je naginać”. Sam tytuł książki jest efektem marketingowego eksperymentu. Promowany przez niego styl życia może nie każdemu przypaść do gustu, niemniej zawarte w niej porady przydadzą się każdemu, by wziąć życie we własne ręce i nie czekać na emeryturę.

Sama książka ma dość nietypową formę. Autor przy każdym rozdziale podaje czas i miejsce jego powstania, pokazując, że można podróżować i nadal pracować, że potrzeba fizycznej obecności w danym miejscu jest często mało istotna. Nawołuje także do delegowania pracy, szczególnie gdy koszt wykonania tych prostych, powtarzalnych zajęć jest niski.

4-godzinny

7 nawyków skutecznego działania

Druga co do ważności po „Get Things Done” książka świata produktywności. Stephen R. Covey podzielił swoją książkę na tytułowych siedem nawyków, które powinniśmy przyswoić po kolei. Same nawyki mają na celu zmienić nasz sposób myślenia i poprawić naszą współpracę z innymi. Dodatkowo autor promuje w swojej książce macierz Eisenhowera (o której napiszę wkrótce). Rozwiązanie to ma na celu pomóc nam w podejmowaniu decyzji, nie tylko o tym, które zadanie ma wyższy priorytet, ale także o tym, co w naszym życiu jest ważniejsze.

7-nawykow

Siła nawyku

Ostatnia z książek na tej liście. Autor, Charles Duhigg, tłumaczy nam naukowe i psychologiczne podstawy tworzenia nawyków i zmieniania się na lepsze. Jak już zauważyliście, u podstaw każdego systemu produktywności stoi seria mniejszych lub większych nawyków, a ten poradnik pomoże nam pozostać przy nich. sila_nawyku


 

Po przeczytaniu tych czterech książek świat produktywności nie będzie miał przed nami żadnych tajemnic.

Krzysztof Stambuła

Gdyby wiek był levelem, miałbym lvl 37. Na co dzień jestem webdeveloperem, ale robię też questy poboczne jako gracz i geekowaty ojciec. Wielki mały fan Microsoftu.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .