iMagazine

10.6 – wymagania odnośnie grafiki i OpenCL

12/06/2009, 23:13 · · · 3

Jedną z ciekawszych funkcji zbliżającego się nowego sytetmu OSX 10.6 Snow Leopard, jest możliwość korzystania z większych zasobów systemu w jednym momencie. Częścią tej koncepcji jest OpenCL, czyli m.in. wykorzystanie procesora graficznego do obliczeń – takiego wsparcia dla głównego procesora. Procesor graficzny jest używany do obliczeń tylko wtedy gdy nie jest wykorzystywany przez inne programy do celów graficznych.

Aby skorzystać z dobrodziejstw tego rozwiązania (większa szybkość, wielowątkowość) musimy posiadać w swoim komputerze jedną z poniższych kart graficznych:

– NVIDIA Geforce 8600M GT, GeForce 8800 GT, GeForce 8800 GTS, Geforce 9400M, GeForce 9600M GT, GeForce GT 120, GeForce GT 130
– ATI Radeon 4850, Radeon 4870

Były one montowane w większości komputerów wyprodukowanych na przestrzeni ostatniego roku oraz kilku modeli starszych:

– MacBook Pro: Mid-2007 i późniejsze
– MacBooks: Late 2008 i późniejsze
– iMacs: tylko z 2009 i późniejsze
– Mac Mini: tylko z 2009 i późniejsze
– Mac Pro: wszystkie modele z upgradami, tylko modele z 2009 wyjęte z pudełka od razu spełniają wymogi specyfikacji

Wcześniejsze modele komputerów oparte o procesory Intel będą działały z najnowszym systemem, jednakże nie będziemy mieli wsparcia dla technologii OpenCL.

Źródło: MacFixIt


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Krzysztof Maj napisał(a):

Cześć,
ogólnie według mnie to do Grand Central Dispatch potrzebny jest procesor 64-bity, czyli Core 2 Duo. Co do OpenCL, to większość to nVidia. Nie wiem jakie relacje ma CUDA do OpenCL, ale technologie są nieco podobne IMHO.

Munhitsu napisał(a):

Najbardziej mnie ciekawi co z ATI HD2600 (iMac 2008 grudzien). Czy powstanie wsparcie dla OpenCL, czy tna na poziomie ATI 4850, 4870

PS: GCD jako technologia nie ma wiele wspolngo z 64 bitami.

Krzysztof Maj napisał(a):

Zgadza się, GCD to technologia multicore, więc tutaj rodzaj CPU nie ma znaczenia, byle mial więcej niż jeden rdzeń. Chodziło mi o 64-bity jako takie, wówczas raczej Core 2 Duo.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK