iMagazine

iPhone 3GS – Nike+

10/08/2009, 02:52 · · · 5

iphone3gsnikeplus

Jeszcze niedawno musiałem nosić ze sobą kilka gadżetów. Miałem telefon do dzwonienia, palma do zarządzania swoimi danymi, iPoda do słuchania muzyki itd.

W momencie wprowadzenia na rynek iPhone, bardzo się ucieszyłem, bo ilość noszonych przeze mnie kilogramów drastycznie zmalała. Choć lubiłem te wszystkie zabawki, to na prawdę nienawidziłem ich wszystkich nosić. Od początku chciałem mieć wszystko w jednym. Myślałem, że uwolnię się od wszystkich gadżetów ze względu na iPhone. Okazało się, że jednak nadal musiałem używać iPoda ze względu na Nike+. Zupełnie nie rozumiałem, dlaczego iPod Touch, obsługujący ten sam system operacyjny ma możliwość używania Nike+, a iPhone nie.

iPhone 3GS zmienił to ostatecznie. Od teraz ostatni argument za iPodem w moim przypadku został zbity.

Apple wprowadzając iPhone 3GS, ostatecznie zdecydowało się wprowadzić do niego również obsługę Nike+. Dla mnie decyzja idealna. Na reszcie mam to czego chciałem – wszystko w jednym. Ale czy nie jest to właśnie krok kanibalizujący iPody? Zobaczymy. Na pewno wielu użytkowników jest zadowolonych.

Obsługa Nike+ w iPhone 3GS jest, jak wszystko z resztą, bardzo prosta. Aby ją uaktywnić musimy wejść w ustawienia i odnaleźć menu Nike+.

iphone3gsnikeplus1

Uruchomimy w nim aplikację, która pojawi się nam w głównym menu jako ikona.

iphone3gsnikeplus2

Po uruchomieniu na naszym iPhone 3GS, Nike+ okazuje się, iż cała aplikacja jest spolszczona i to jest plus. Zastanawia mnie tylko dlaczego głos informujący nas o postępach naszych treningów jest angielski. Przecież iPhone 3GS ma wbudowany polski syntezator. Nie można było tego wykorzystać?

Przy pierwszym uruchomieniu automatycznie nawiązywane jest połączenie z sensorem w naszym lewym bucie.

iphone3gsnikeplus3

Menu aplikacji jest bardzo przejrzyste. Jest ono podzielone na trzy części: Treningi, Moje treningi oraz Historię. W menu „Treningi” mamy do wyboru cztery propozycje na zmęczenie się ;-) Do wyboru mamy trening dowolny, trening z nastawieniem na uzyskanie określonego czasu, trening zakładający uzyskanie określonego dystansu oraz trening zakładający spalenie określonej ilości kalorii. W tym menu możemy też skalibrować nasz zestaw.

iphone3gsnikeplus4

Menu „Moje treningi” zawiera zestaw naszych ulubionych treningów. Możemy je dowolnie dodawać i modyfikować.

W menu „Historia” zapisywane są nasze dokonania.

Przejdźmy do konkretów. Wybieramy sobie rodzaj treningu i do roboty.

iphone3gsnikeplus5

Na początek wybrałem sobie trening czasowy. Co 5 minut miły kobiecy głos (dlaczego po angielsku?) informuje nas o postępach.

iphone3gsnikeplus6

iphone3gsnikeplus7

Po zakończeniu biegu dostajemy podsumowanie. Przeczytamy w nim ile przebiegliśmy kilometrów, w jakim czasie, z jakim tempem na kilometr oraz ile spaliliśmy kalorii (dlaczego tak mało?). Nasz wynik zapisywany jest, jak wspominałem wcześniej, w menu „Historia”. Przy synchronizacji z iTunes zostanie on automatycznie przesłany na serwer Nikeplus.com.

iphone3gsnikeplus8

iPhone 3GS działa też podobno z najnowszymi akcesoriami na siłowniach. Podobno, bo nie miałem możliwości tego sprawdzić, działa z dostosowanymi do Nike+ steperami, rowerami stacjonarnymi i innymi. Dajcie znać jak uda wam się to sprawdzić – chętnie zobaczymy zdjęcia/zrzuty z iPhone.

Na koniec warto zauważyć, iż w trakcie trwania 20-minutowego treningu, oczywiście z cały czas odtwarzaną muzyką, iPhone 3GS stracił 3% baterii. Muszę zobaczyć jak będzie wyglądała strata baterii przy dłuższym treningu.

Ci, którym nie wystarczy Nike+, mogą skorzystać z RunKeeper, aplikacji dostępnej w AppStore. Jest ona dostępna w dwóch wersjach – darmowej z reklamami, oraz pro za 7,99EUR bez reklam. Nie wymaga chipa Nike+ przez co wydaje się idealnym narzędziem np dla rowerzystów.

iphone3gsrk1

iphone3gsrk2

iphone3gsrk3

5

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Dominik ŁadaPerwolDominik ŁadaBartekappler Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
appler
Gość
appler

Nie lubię być malkontentem ale pomimo wszystkich niekwestionowanych zalet iPhone’a, którego jestem fanem to jednak irytujące jest że musimy wydawać okrzyki radości w sytuacji implementacji w tym urządzeniu różnych oczywistych lub powszechnych od wielu lat w innych urządzeniach funkcji…
1. są mmsy – Wow!!! (powszechne)
2. jest copy/wklej Wow!!! (oczywiste w urządzeniu tak na prawdę będącym palmtopem czyli ręcznym przenośnym komputerkiem i powszechne w takich właśnie urządzeniach jak również w wielu smartfonach)
3. jest normalny bluetooth Wow!!! (powszechne)
4. można wysyłać wreszcie kontakty Waw!!! – choć nie do końca bo trzeba to robić w jakiś całkiem nienormalny nie spotykany w innych urządzeniach sposób – poprzez mms!!!… (powszechne)
5. jest możliwość nagrania notatek głosowych Wow!!! (bardzo popularne jeśli nie powszechne obecnie)
6. jest możliwość głosowego wybierania numerów Wow!!! (bardzo popularne – od wielu lat)
7. jest możliwość edycji pojedynczych sms-ów Wow!!! (powszechne)
8. abym mógł edytować dokumenty office’a tak jak to mam miejsce w Blackberry musiałem zakupić niezbyt jeszcze dopracowany program Quick office za kilkanaście EUROSów(w BB za darmo)…Wow?
9. etc. …

Czekam kiedy będą wreszcie zaimplementowane raporty dostarczenia sms – będę mógł wtedy pochwalić się znajomym – „A iPhone ma powiadomienia o dostarczeniu sms-ów!!!” WoW WoW!!!

Pomimo całego uwielbienia dla tego urządzenia i jego faktycznych – choć z jakiś nienormalnych powodów niedostępnych możliwości trochę jestem skonsternowany…

Bartek
Gość
Bartek

Zastanawia mnie co się dzieje w momencie kiedy ktoś do nas zadzwoni? Czy ekran iP musi być cały czas odpalony, czy można go wyłączyć? Czy pilot przy słuchawkach jest jakoś sensownie wykorzystany, czy żeby włączyć na przykład powersonga trzeba tapać ekran?

Perwol
Gość

Hehe jak nie ma opcji Powersong? 6 zdjęcie od góry… (interfejs podczas biegu) :D

Dominik Łada
Gość

@Perwol – nie ma opcji Powersong w pilocie