iMagazine

iPhone 3GS – sterowanie głosem

10/08/2009, 12:15 · · · 6

iphone3gsvoicecontrol

Sterowanie głosem, czyli Voice Control, jest kolejną nowością w iPhone 3GS. Wiele osób słusznie zauważa, że taka funkcja, była dostępna u innych producentów telefonów komórkowych już od bardzo dawna. Niemniej jednak sterowanie głosem w iPhone 3GS daje nam zupełnie nową jakość.

Inżynierowie Apple poszli o krok dalej w tej dziedzinie niż inni. U innych producentów trzeba urządzenie najpierw „nauczyć” swojej mowy, co sprowadza się do przypisania konkretnym funkcjom nagranych przez siebie komend głosowych. Pamiętam jak wiele czasu zajmowało mi to np w Sonyericssonie.

W iPhone 3GS mamy wbudowany syntezator mowy wraz z opcją logicznego jej rozpoznawania, oczywiście w pełni po polsku. W tym przypadku nie musimy niczego uczyć naszego telefonu. On sam rozpozna co do niego mówimy.

Funkcję uaktywnia się przytrzymując w telefonie przycisk „Początek” lub w nowych słuchawkach środkowy przycisk pilota.

Ekran robi się niebieski i w tle pojawiają się propozycje komend, które możemy wydać naszemu iPhonowi. Sterowanie głosem nie ogranicza się tylko do funkcji telefonu. Możemy sterować też funkcjami iPoda. Możemy odtwarzać poszczególne piosenki, listy utworów, przerzucać na następną (w sumie nie wiem poco skoro jest pilot). Bardzo podoba mi się funkcja zadania pytania iPhonowi o to jaka aktualnie jest odtwarzana piosenka.

Funkcja sterowania głosem, czyli Voice Control, działa nadspodziewanie dobrze. Jestem na prawdę miło zaskoczony. Praktycznie nie robi błędów, pod warunkiem, że wypowiada się komendy dokładnie.

Na koniec – Voice Control myli się wszystkim, również mi, z Voice Over znanym z iPoda Shuffle. W obu przypadkach zastosowany jest ten sam syntezator mowy oraz algorytm rozpoznawania polskiego tekstu.

Poniżej znajdziecie film prezentujący działanie funkcji sterowania głosem w praktyce.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Wojciech napisał(a):

Zastanawia mnie jak to możliwe że działa Voice Control w sieci Orange ponieważ za każdym razem gdy się pytam w Orange o tą funkcję to za każdym razem otrzymuję odpowiedź że wybieranie numerów za pomocą Voice Control jest w Orange niedostępne.

Dominik Łada napisał(a):

@Wojciech – Tobie chodzi nie o Voice Control, czyli o sterowanie głosem, tylko o Visual Voice Mail, czyli wizualna pocztę glosową, która faktycznie nie jest dostępna w Orange. Takie rzeczy to tylko w Erze ;-)

Blazej napisał(a):

Telefony Nokia z serii s60 (symbian 9.1) i nowsze wersje Symbiana maja wbudowana funkcje rozpozanwania mowy, tak samo jak w 3GS. E71 ja ma, XpressMusic 5800 ja ma i to od jakis kilku ladnych lat.
Nie trzeba telefonu niczego uczyc. Takze Apple nic nowego nie pokazal, tylko nagonil.
Jedyne co mi sie podoba w wersji Apple, to jest mozliwosc numeru telefonu innego niz domyslny. Nokia zawsze wybiera numer domyslny.

Wojciech napisał(a):

o pocztę też ale mówię w tym momencie o Voice Control. Za każdym razem gdy dzwonię do Orange Biura Obsługi Klientów pytam się o sterowanie głosem i Pan lub Pani za każdym razem mi odpowiadają że w Orange jest to dostępne ale tylko do sterowania iPodem.

Dominik Łada napisał(a):

@Wojciech – a to dobre ;-)

piotr napisał(a):

a czy sterowanie głosem można wyłączyć? Ja bym bardzo chciał, a nie umiem; jestem wogóle zdziwiony, że to działa nawet jak iphone jest zablokowany. Noszę go w kieszeni i ciągle do kogoś wydzwaniam bez sensu

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK