iMagazine

Jak bardzo promieniotwórczy jest iPhone?

15/09/2009, 01:23 · · · 1

ewg

Amerykańska organizacja Environmental Working Group przeprowadziła testy dostępnych na rynku telefonów komórkowych, pod kątem ich promieniotwórczości. Parametr jaki badali dotyczył ilości wydzielanego promieniowania przez telefony komórkowe na organizm człowieka. SAR, czyli Specific Absorption Rate, jest to Wat na kilogram masy ciała [W/kg], a dopuszczalna wartość w USA i UE jest to 2W/kg.

Z badań wyszło, że iPhone 3GS jest dokładnie w połowie stawki smartphonów z wartością 1,19W/kg. Najgorzej wypadł testowany przez nas niedawno w magazynie w wydaniu wakacyjnym, HTC Magic, który w zestawieniu występuje pod nazwą T-Mobile myTouch 3G – 1,55W/kg. Najniższy współczynnik SAR miała nieprodukowana już Nokia 9300i – 0,21W/kg – co jest wynikiem prawie 6 razy lepszym od iPhone 3GS.

Pełne zestawienie smartphonów znajduje się na stronie EWG.

Nie wiem jak Wy, ale ja jestem zaniepokojony faktem, że ciągle rozmawiam przez telefon. Wieczorem czuję aż ból głowy. Na dłuższą metę rozmawianie przez telefon komórkowy raczej nie może być zdrowe, dlatego coraz więcej producentów zaleca używanie słuchawek na kablu, czyli zestawów „hands free” do rozmawiania na codzień.

1

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
andig Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
andig
Gość

Na tym świecie nie wiele rzecz jest już zdrowych :P. Teraz bardziej powinno się mówić, co nam mniej szkodzi. Zgadzam się – telefon na pewno negatywnie wpływa na organizm. Niestety, nie wiemy, jak bardzo… W uwadze dziwne rzeczy o tych telefonach mówili, jak jest naprawdę, nie wiemy i minie jeszcze sporo lat, zanim się dowiemy. Najciekawsze w tym jest to, że 3G ma niższe to dolne promieniowanie od 3G S, a wyższe, to górne :P. No dobrze, a teraz pomyślmy, co będzie, jak wejdzie do telefonów Wi-Max…