iMagazine

Mac mini Server niedostępny w Polsce

21/10/2009, 20:53 · · · 12

Mac mini Serwer

Dotarliśmy do informacji, która nie zadowoli wielu użytkowników. Najnowsze dziecko Apple, na które wiele osób czekało, przynajmniej na razie, nie będzie dostępne na naszym rynku.

Nie mamy informacji dlaczego Apple podjęło taką decyzję, czy jest to decyzja ostateczna czy tylko przejściowa. Faktem jest, iż nie ma Mac mini Server w polskim cenniku.

Oferta Apple na serwer z wykorzystaniem Mac mini wydaje się strzałem w dziesiątkę idealnym dla klientów. Normalnie Mac mini w konfiguracji podobnej do mini serwera kosztuje 749EUR, a licencja na Mac OSX Snow Leopard Server kosztuje 499EUR. Czyli cały zestaw kupowany osobno kosztuje 1248EUR. Nowy produkt Mac mini Server kosztuje 949EUR. Różnica jest kolosalna i wynosi 299EUR. Dochodzi do tego jeszcze w nowym mini serverze RAID, co jeszcze podnosi wartość dodaną nowego urządzenia. Nie trzeba wspominać, iż najtańszy Xserve ze słabszym procesorem 2,26GHz (wprawdzie quad-core), mniejszą ilością RAM (tylko 3GB) i mniejszym dyskiem (tylko 160GB bez RAID) kosztuje 2899EUR. Przy takiej cenie wydaje się, że nowy „serwerek” ma murowany sukces.

I właśnie ten spodziewany sukces może być powodem, dla którego nie ma go w Polsce – ważniejsze są inne rynki, gdzie jest oficjalny kanał sprzedaży Apple i dużo większy rynek.

Pozostaje liczyć nam na moment gdy pozostałe rynki nasycą się i nowy mini trafi do nas. Chyba, że to zwykłe przeoczenie, bo polska strona o Mac mini Server wprawdzie nie przetłumaczona, ale jest…

Będziemy Was informować na bieżąco jeśli czegoś więcej dowiemy się ws Mac mini Server.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

darek napisał(a):

Hmm, ale to w sumie dla polaków żaden problem, czyż nie?

Dominik Łada napisał(a):

może i nie jest, ale w sumie uważam, że wszystkie produkty Apple powinny być w polskiej dystrybucji, tak żeby nie było potrzeby „kombinowania” jeśli ktoś faktycznie potrzebuje.

Krzysztof Maj napisał(a):

Jak zwykle zostaliśmy olani! Już nie pierwszy raz zresztą.

Faqt napisał(a):

Bez paniki, za Odrę niedaleko ;)
System jest wielojęzyczny, a mini i tak nie ma klawiatury w zestawie…
Prywatni oszczędzą 3% na VAT (niemiaszki mają 19%) a firmy i tak mogą kupić bez VAT.
Jedynie do serwisu może być dalej i trudniej się dogadać…

Ja coś czuję, że to pomysł naszych eks SADystów. Albo się nie połapali, że to może być mroczny przedmiot pożądania, albo właśnie się połapali ale wolą zarabiać na „poważnych i drogich” produktach serwerowych…

grafmarr napisał(a):

Przy tej okazji sprawdziłem ponownie, gdzie działają Apple Store On-line w których można rzeczony Macmini server nabyć. I co? Jestem w szoku, dawno tej listy nie przeglądałem. Jest 36 krajowych on-line store wśród których szczególną uwagę zwracają: Meksyk, Tajlandia, Filipiny, Malezja i Wietnam.
Kiedyś, ktoś nam tłumaczył, że w Polsce nie ma Apple on-line store, bo to za mały rynek, znaczy za mały potencjał nabywczy. Jeżeli rzeczywiście w Wietnamie jest większy potencjał nabywczy i tam można Macmini server nabyć za 22499 dongów, co się przekłada na 3480 zł to znaczy, że zmarnowaliśmy jako kraj nie tylko 55 lat PRL-u, ale i ostatnie 20 lat RP.

tsander napisał(a):

@Grafmarr
I 20 lat II RP. Amen.

Max napisał(a):

No cóż, trudno nie zgodzić się z Grafmarrem. Mam nadzieję, że z tym Mini Serverowym to jakieś nieporozumienie, kaczka, wielBłąd… W innym wypadku szkoda nawet komentować.

RZoG napisał(a):

Za Odrę nie koniecznie. Z tego co sprawdzałem najbardziej sie opłaca UK. Kosztuje tam 799 Funtów czyli poniżej 3,700 zł. To niewiele drożej niż w USA a do tego mając firmę chyba można sobie VAT odliczyć czyli kolejne 450 złciszy.

icg napisał(a):

Ja bym jednak nie porównywał Xserve i Mini jeśli chodzi o jego „serwerowość”. Nie te światy…

Max napisał(a):

Zgoda, ale jednak niektórzy mniej wymagający klienci mogą właśnie wybrać Mini Server zamiast planowanego zakupu Xserve. Błędne jest sformułowanie „Xserve ze słabszym procesorem 2,26GHz (wprawdzie quad-core)” – należałoby napisać raczej „Xserve z niżej taktowanym procesorem quad-core 2,26GHz”, bo to jednak troszkę potężniejszy procesor od C2D w Mini Server ;)

Dominik Łada napisał(a):

@Max – masz racje z procesorem ;-)

icg napisał(a):

Tak, to całkiem nowy rodzaj „serwera”. Prosty… nawet bardzo prosty. :)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK