iMagazine

Po co nam DropBox i iDisk skoro mamy Operę Unite

05/12/2009, 21:38 · · · 4

operaunite

Opera Unite to zupełne zaskoczenie, przynajmniej dla mnie. Jest to dodatek będący częścią najnowszej odsłony przeglądarki internetowej Opera 10.10, który robi z naszego komputera serwer plików, dostępny dla każdego w dowolnym miejscu na świecie, poprzez przeglądarkę internetową, do tego całkowicie za darmo.

Instalujemy najnowszą Operą, odsłaniamy domyślnie zasłoniętą belkę po lewej stronie i oczom naszym ukazuje się menu usługi Unite.

operaunite_belka

Dzięki niej możemy udostępniać swoje pliki udostępniając dowolny katalog z dysku. Możemy udostępniać zdjęcia albo naszą bibliotekę muzyczną, którą można odsłuchiwać poprzez przeglądarkę.

operaunite_mediaplayer

Ustalamy tylko czy dostęp mają mieć wszyscy czy tylko na hasło, oraz czy chcemy aby np Google indexowało nasz „serwer”. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Wszystko pięknie i płynnie działa bez względu na platformę sprzętową. Wszystko za darmo i limitem jest tylko pojemność Twojego dysku. Rodzi się w takim momencie pytanie – po co nam DropBox czy applowy iDisk?

Wszystko czego oczekuje od nas Opera to zarejestrowanie się w ich serwisie. Podajemy nazwę użytkownika, hasło i adres email, na który przyjdzie potwierdzenie rejestracji i tyle.

Serwis Opera Unite na stałe przypisuje adres do naszego komputera np. dom.jankowalski.operaunite.com. Adres działa i są widoczne pod nim pliki tylko gdy włączona jest przeglądarka Opera. Gdy ją wyłączamy, a mamy uruchomioną usługę Unite, przeglądarka informuje nas o tym, że zatrzyma usługę, a użytkownicy, którzy będą łączyć się z naszą „stroną” zobaczą komunikat, że komputer nie jest w tym momencie podłączony do sieci.

Opera Unite to są też dodatkowe aplikacje webowe – Messenger, Fridge oraz Web Server. Dzięki Messengerowi możemy komunikować się ze znajomymi. Fridge to jest lodówka, na którą nasi znajomi mogą przykleić karteczkę z krótką informacją do nas, albo my możemy przykleić karteczkę dla nich. Mała rzecz a cieszy.

operaunite_fridge

Web Server umożliwia nam postawienie strony www na naszym komputerze. To są aplikacje standardowo zainstalowane z Operą. Możemy doinstalować wiele innych ze strony Opery.

No jestem pod wrażeniem.

Oczywiście cała usługa jest w pełni spolszczona. Polecam, bo wydaje się to na prawdę bardzo dobre narzędzie. Zobaczymy jak to będzie wyglądało w praniu. Jeśli zaobserwowaliście jakieś problemy, dawajcie znać.

4

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Szczepanephp.plNiLokMichał Masłowski Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał Masłowski
Gość

Bardzo fajne to to jest. Jeszcze jakby dawali gdzieś ze 2GB (+ jakaś opcja płatna na więcej pojemności) gdzieś w „chmurze”, to by było złoto. To jedyna wada, musi być włączony komputer i działająca opera. Ale i tak funkcjonalnością zabija. Jestem po dużym wrażeniem.

NiLok
Gość

niezłą aplikacją jest jeszcze Lounge. świetna, jeżeli chcemy przeprowadzić jakąś rozmowę w grupie, a nie możemy tego (z różnych powodów) zrobić np. poprzez Gadu-Gadu. wystarczy, że jedna osoba zakłada czat w Operze, reszta może dołączyć niezależnie od używanej przeglądarki i już. szybko i bezboleśnie.

ephp.pl
Gość

No największy ból to brak dostępu do plików po zamknięciu komputera. W przypadku gdy pracuję na 2 różnych komputerach i muszę mieć dostęp do plików jest to dla mnie usługa zbędna :)

Szczepan
Gość

ciekawe…