Mastodon

Microsoft Office 2011 dla Mac

Norbert Cała
norbertcala
12
Dodane: 14 lat temu

Microsoft ogłosił oficjalnie, że w tym roku pojawi się nowa wersja pakietu Office dla systemu Mac OS. Tradycyjne wersja te będzie oznaczona numerkiem o jeden wyższym niż analogiczna wersja dla systemu Windows. Tak było  Office 2007 (Win) i 2008 (Mac). w tym przypadku wersja Windowsowa będzie oznaczona jako 2010 a wersja dla naszego systemu 2011.

Czego możemy się spodziewać w nowej wersji? Microsoft postanowił pokazać kilka zrzutów ekranu i podać kilka informacji.

Najważniejsza zmiana to tak zwane Wstążki czyli nowy znany z Windows 7 i Ofice 2008 dla Windows, interfejs użytkownika. Ten charakteryzujący się przyciskami umieszczonymi waśnie na “Wstążkach”, interfejs ten jest bardzo kontrowersyjny i mimo, że obecny jest w systemie Windows już jakiś czas, ciągle ma wielu zagorzałych przeciwników. Microsoft zdecydował się zastosować ten interfejs również w systemie Mac OS bowiem większość klientów kupujących Office dla Mac, to użytkownicy którzy przesiedli się z Windows i już przyzwyczaili do tego wyglądu aplikacji.

Office 2011, pozwala dzielić się plikami z użytkownikami systemu Windows. Będą oni mogli jednocześnie edytować ten sam dokument. Oczywiście pracując na różnych jego częściach. Ma być to możliwe dzięki usłudze Office Online, która pozwala na tworzenie kopii zapasowych i używanie dokumentów w modnej ostatnio chmurze.

Ostatnia zmiana to program Outlook. Do tej po użytkownicy komputerów Mac używali programu Entourage. Teraz wraz z Office 2011 program przejdzie gruntową przebudowę i zmieni nazwę na tą znaną z Windows. Outlook  w nowej odsłonie będzie posiadał wsparcie dla systemu backupu Time Machine oraz wyszukiwania Spotlight.

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek.

norbertcala
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 12

Jeżeli chodzi o ergonomię, to IMO te microsoftowe zakładki to krok w dobrym kierunku, ale “wstążki” to myląca i głupia nazwa. Na początku nawet nie wiedziałem o co chodzi z tymi ribbonami, czego właściwie to dotyczy, bo to przecież zwykłe podrasowane zakładki, które były używane dużo wcześniej jako element interface’u. To żadna nowość, wystarczy rzucić okiem na Wikipedię:
http://en.wikipedia.org/wiki/Ribbon_(computing)
MS zaimplementował takie rozwiązania do własnych produktów inspirując się już istniejącymi zakładkami i nazwał je po swojemu “wstążki”. Gdzie tu innowacja? IMO przyznanie patentu na zakładki nazywane przez MS wstążkami to kolejna porażka z wielu jakie mają na koncie urzędy patentowe.

nie liczyłbym na wersję polską.
nasz kraj to trzeci rynek więc Microsoft nie inwestuje w ten obszar.
będzie na pewno dorzucony tandetny słownik ortograficzny który raz zadziała a raz nie.

bazując na dotychczasowych doświadczeniach Office 2011 będzie się nadawał do pracy dopiero gdzieś po pół roku od premiery. Próbowałem tych wstążek występujących pod Office dla Windows – dla kogoś obytego z makowym Office będzie to nauka niemal od nowa.
Szczerze mówiąc nie liczę na wersję polską, nie jest mi kompletnie potrzebna – wystarczyłby słownik ort. i słownik synonimów.

Jest jakiś program beta do którego można się przyłączyć?