iMagazine

Grupowa zmiana rozdzielczości w Podglądzie

24/02/2010, 09:15 · · · 4

Bardzo często się zdarza, że potrzebujemy szybko zmienić rozdzielczość większej liczby plików graficznych, np. na potrzeby strony www lub jakiegoś innego projektu. Można to robić ręcznie, ale przy ilości powyżej kilku raczej można dostać furii. Oczywiście można skorzystać z wyspecjalizowanego oprogramowania (zazwyczaj płatnego) lub odpalić przysłowiową armatę to tej w gruncie rzeczy prostej operacji (myślę np o Photoshopie).

Okazuje się, że mając Leoparda oraz oczywiście Snow Leoparda do tej operacji wystarczy nam standardowy, systemowy Podgląd.

Ważne aby na początku w preferencjach Podglądu ustawić, żeby wszystkie pliki otwierały się w jednym oknie.

Wybierz interesujące Ciebie pliki i otwórz je w Podglądzie.

Zaznacz wszystko.

Gdy pliki będą zaznaczone może już dostosowywać wymiary (menu Narzędzia).

Jak już będziemy mieli ustawione parametry, które nas interesuję możemy wcisnąć „Zachowaj wszystko”. Na koniec trzeba tylko pamiętać, że Podgląd zapisując nadpisze wybrane przez nas pliki, także jeśli chcemy zachować sobie oryginały wpierw powinniśmy je przekopiować do innego katalogu.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

dr_bonzo napisał(a):

WOW, przyda sie na pewno :)

Takie oczywiste i macwayowe a jeszcze na to nie wpadlem :)

piotr napisał(a):

Jak zwykle poraz któryś już spotykam się z tym samym błędem – mylenia pojęć „rozdzielczość” i „wymiar”. To dwie różne rzeczy – tytuł tematu mówi o „grupowej zmianie rozdzielczości” a w oknie zmian jak wół widać „wymiary obrazka” (jako wartość wyrażoną w pikselach) natomiast rozdzielczość to osobny parametr DPI (punkty na cal).

ciacho napisał(a):

Ja polecam i używam terminalowa komenda convert z pakietu imagick.

mandzej napisał(a):

Super. Obym tylko zapamiętał… A może wydacie jakieś wydawnictwo, podręcznik w tej materii?