iMagazine

Złącze HDMI w nowej wersji Mac mini?

02/03/2010, 09:22 · · · 10

Apple ma upodobanie do nietypowych standardów, dość wspomnieć o kartach microSIM w iPadzie czy złączach DisplayPort w komputerach Mac. Jednym z standardów który Apple skutecznie pomija jest złącze HDMI. Występuje tylko w jednym produkcie firmy czyli Apple TV. Trochę szkoda bo ma niezaprzeczalne zalety, potrafi przesłać obraz i dźwięk jednym kablem, jest małe gabarytowo wreszcie posiada go większość telewizorów i projektorów na rynku.
Istniej szansa, że wkrótce port HDMI zawita również do innych produktów Apple, Appleinsider dotarł do prototypu Mac mini, który jest wyposażony w takie złącze. Zastąpiło ono złącze mini DVI. Było by to bardzo rozsądne posunięcie, aby wykorzystać złącze mini DVI musimy za każdym razem korzystać z różnych przejściówek. Mac wyposażony HDMI byłby gotowy do podłączenia z telewizorem praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka. Oprócz nowego złącza przyszła generacji Mac mini miałaby być wyposażona w nowy chipset Nvidia MCP89 posiadający wsparcie dla procesorów Core i3/i5/i7.
Tak wyposażona wersja Mac mini na pewno trafiła by na dobry grunt, przecież nie od dziś wiadomo, że ten komputer nader chętnie wykorzystywany jest jako domowe centrum multimedialne.

10

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

10
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
KarolcookMaxshrek2oo7Norbert Cała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Robert
Gość
Robert

milo ale przejściówka kosztuje od 75 pln na HDMI wiec niema rewelacji

Robert
Gość
Robert

a to nie wiedziałem :( jak tak to inna sprawa :)

shrek2oo7
Gość
shrek2oo7

MDP przesyła dźwięk(jak niby ADC 24″ LED by dostawał dźwięk), są przejściówki na HDMI, które również wysyłają dźwięk.

shrek2oo7
Gość
shrek2oo7

Chyba, że dźwięk przechodzi przez USB. Kiedyś słyszałem o takich przejściówkach(w AppleBlog TV), ale teraz nie mogę ich znaleźć.

Max
Gość
Max

Zarówno DisplayPort jak i HDMI umożiwiają przesyłanie dźwięku, ale producent sprzętu może tego nie wykorzystywać. HDMI obsługuje rozdzielczość tylko do 1080p, a to mało do profesjonalnych zastosowań jak na dzisiejsze czasy, dlatego firma Apple wybrała DisplayPort, a dokładnie jego odmianę Mini. To nie jest jakieś widzimisię (tak jak mi też na początku się wydawało), tylko kwestia techniczna Norbercie. Jak ktoś jest zainteresowany, to może poczytać do poduszki:
http://www.displayport.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort
http://en.wikipedia.org/wiki/Mini_displayport

cook
Gość
cook

jak znam Apple to w tym HDMI (o ile będzie) wyłączą dźwięk jak w MDP, albo dodadzą jakieś inne „ułatwienie”.

Karol
Gość
Karol

Dla mnie także żadna rewelacja, bo dźwięk i tak puszczam do wzmacniacza a do tv sam obraz. Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, ale wszystkim się nie dogodzi. Dla mnie jest dobrze jak jest – nowe mini jest idealne do moich potrzeb

Max
Gość
Max

DisplayPort określiłeś jako „nietypowy standard”, więc chciałem sprostować, że taki nietypowy to on nie jest – raczej stosunkowo nowy. Wielu producentów już go stosuje, bo oferuje większe możliwości i można wyprowadzić z niego HDMI. Odnośnie Mini – zgadzam się, że obecność w nim HDMI faktycznie jest uzasadniona, bo wiele osób podłącza go do TV. Pakowanie dwóch Mini DisplayPortów byłoby przesadą i raczej mało sensowne ze względu na słabą kartę graficzną.