iMagazine

Złącze HDMI w nowej wersji Mac mini?

02/03/2010, 09:22 · · · 10

Apple ma upodobanie do nietypowych standardów, dość wspomnieć o kartach microSIM w iPadzie czy złączach DisplayPort w komputerach Mac. Jednym z standardów który Apple skutecznie pomija jest złącze HDMI. Występuje tylko w jednym produkcie firmy czyli Apple TV. Trochę szkoda bo ma niezaprzeczalne zalety, potrafi przesłać obraz i dźwięk jednym kablem, jest małe gabarytowo wreszcie posiada go większość telewizorów i projektorów na rynku.
Istniej szansa, że wkrótce port HDMI zawita również do innych produktów Apple, Appleinsider dotarł do prototypu Mac mini, który jest wyposażony w takie złącze. Zastąpiło ono złącze mini DVI. Było by to bardzo rozsądne posunięcie, aby wykorzystać złącze mini DVI musimy za każdym razem korzystać z różnych przejściówek. Mac wyposażony HDMI byłby gotowy do podłączenia z telewizorem praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka. Oprócz nowego złącza przyszła generacji Mac mini miałaby być wyposażona w nowy chipset Nvidia MCP89 posiadający wsparcie dla procesorów Core i3/i5/i7.
Tak wyposażona wersja Mac mini na pewno trafiła by na dobry grunt, przecież nie od dziś wiadomo, że ten komputer nader chętnie wykorzystywany jest jako domowe centrum multimedialne.


Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

Dodaj komentarz

Robert napisał(a):

milo ale przejściówka kosztuje od 75 pln na HDMI wiec niema rewelacji

Norbert Cała napisał(a):

Robert: Ale wtedy nie ma dźwięku w jednym kablu z obrazem

Robert napisał(a):

a to nie wiedziałem :( jak tak to inna sprawa :)

shrek2oo7 napisał(a):

MDP przesyła dźwięk(jak niby ADC 24″ LED by dostawał dźwięk), są przejściówki na HDMI, które również wysyłają dźwięk.

shrek2oo7 napisał(a):

Chyba, że dźwięk przechodzi przez USB. Kiedyś słyszałem o takich przejściówkach(w AppleBlog TV), ale teraz nie mogę ich znaleźć.

Max napisał(a):

Zarówno DisplayPort jak i HDMI umożiwiają przesyłanie dźwięku, ale producent sprzętu może tego nie wykorzystywać. HDMI obsługuje rozdzielczość tylko do 1080p, a to mało do profesjonalnych zastosowań jak na dzisiejsze czasy, dlatego firma Apple wybrała DisplayPort, a dokładnie jego odmianę Mini. To nie jest jakieś widzimisię (tak jak mi też na początku się wydawało), tylko kwestia techniczna Norbercie. Jak ktoś jest zainteresowany, to może poczytać do poduszki:
http://www.displayport.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/DisplayPort
http://en.wikipedia.org/wiki/Mini_displayport

cook napisał(a):

jak znam Apple to w tym HDMI (o ile będzie) wyłączą dźwięk jak w MDP, albo dodadzą jakieś inne „ułatwienie”.

Karol napisał(a):

Dla mnie także żadna rewelacja, bo dźwięk i tak puszczam do wzmacniacza a do tv sam obraz. Nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, ale wszystkim się nie dogodzi. Dla mnie jest dobrze jak jest – nowe mini jest idealne do moich potrzeb

Norbert Cała napisał(a):

Max: Doskonale rozumiem zainstalowanie DisplayPortu do zastosowań profesjonalnych, ale właśnie zamiana mini DVI na HDMI zadowoliła by wszystkich i profesjonalistów i domowych użytkowników.

Max napisał(a):

DisplayPort określiłeś jako „nietypowy standard”, więc chciałem sprostować, że taki nietypowy to on nie jest – raczej stosunkowo nowy. Wielu producentów już go stosuje, bo oferuje większe możliwości i można wyprowadzić z niego HDMI. Odnośnie Mini – zgadzam się, że obecność w nim HDMI faktycznie jest uzasadniona, bo wiele osób podłącza go do TV. Pakowanie dwóch Mini DisplayPortów byłoby przesadą i raczej mało sensowne ze względu na słabą kartę graficzną.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK