iMagazine

Opera przesłała swoją przeglądarkę do akceptacji w AppStore

23/03/2010, 15:06 · · · 10

Opera oficjalnie ogłosiła dziś, że przesłała swoją przeglądarkę Opera Mini do akceptacji w AppStore.

Opera Mini dla iPhone OS została zaprezentowana na początku roku w Barcelonie podczas Mobile World Congress 2010. Działa faktycznie fenomenalnie szybko. Sekret jej prędkości tkwi w sposobie renderowania stron www. Nie odbywa się on tradycyjnie w telefonie tylko na serwerach Opery.

Poniższy film pokazuje, że faktycznie różnica w prędkości jest niesamowita, ale coś przez skórę mi mówi, że do tego typu prezentacji wybiera się specjalnie przygotowane strony. Ciekawe jak to wygląda w praktyce. Czy to nie jest jak z serwerami proxy? Jak już ktoś był na stronie poprzez serwer proxy, to jest on zcachowany i w związku z tym szybko się otwiera, ale jeśli nikt nie był to prędkość otwierania jest taka sama, albo wolniejsza ze względu na dodatkowe ogniwo po drodze. Zastanawia mnie w tej kwestii jeszcze jedna sprawa – bezpieczeństwo naszych danych i możliwość zachowania anonimowości. Jeśli łączę się z jakąś stroną bezpośrednio to przynajmniej teoretycznie nie mam wrażenia, że ktoś mnie śledzi, a w takim modelu jak oferuje Opera Mini, o naszym serfowaniu Opera będzie wiedziała wszystko.

Druga sprawa to kwestia samego Apple i ich zatwierdzenia aplikacji do sprzedaży w AppStore. Obawiam się, że ze względu na „powielanie funkcjonalności” mogą ją odrzucić. I chyba ze względu na strach przed takim obrotem sprawy Opera nagłaśnia całą sytuację licząc na poparcie użytkowników.

Co o tym sądzicie? Czy Opera zostanie zatwierdzona w AppStore i czy jeśli będzie, będziecie jej używali?


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

swider8814 napisał(a):

Jeżeli wyjdzie to jak najbardziej będę z niej korzystał, z wersji desktopowej korzystam i już na samą myśl o synchronizacji zakładek za pośrednictwem Opera Link mi ślinka cieknie, ale jakoś wątpię w to, że Apple ją zatwierdzi Operę.

bazyl napisał(a):

Strony nie są spreparowane. Tak właśnie to działa. Różnica jest kolosalna ;)

Faqt napisał(a):

Widzieliście znaczek E na belce?
To by znaczyło, że testowali na połączeniu EDGE, czyli sprawa preparowania danych na serwerze jest bardzo istotna.
Wystarczy zakompresować html, obrazki lekko zmniejszyć itp. i już mamy kilku krotnie niej danych do przesłania. No i można tak przygotować dane aby były łatwiejsze do wyrenderowania na iPhone.
Kwestia czy się ich serwery będą wyrabiać ;-)

swider8814 napisał(a):

„Przesyłane strony od serwera do aplikacji są kompresowane, przyspieszając ich ładowanie na telefonie.”
Opera Mini właśnie kompresuje dane i dla tego jest taka szybka i zużywa mniej transferu

RobertoR napisał(a):

Tak Tak a na serwerze Opery zostaje cała nasz historia. Dziękuję postoję.

bazyl napisał(a):

Historia? A jak mamy użytkowników niby identyfikować? Bez szaleństw ;) Z Mini korzysta już ponad 50 mln ludzi na całym świecie. Nie utrzymujemy żadnych prywatnych danych użytkowników. Tak samo mógłbyś narzekać na to, że google pamięta czego szukałeś ;)

Co do serwerów – nie powinniście narzekać. Dorzuciliśmy w zeszłym roku kolejną serwerownię. Tym razem w Polsce. Więc tym bardziej blisko ;) Wszystko działa jak należy i to baaardzo szybko :)

Oczywiście nie jest to pełna przeglądarka. Wiele rzeczy nie będzie działać tak samo. Chociażby JS ;) Ale w przypadku Mini chodzi o szybkość :)

Pozdrawiam.

Remik_K napisał(a):

Opera zawsze byla gora i nie moge sie doczekac aby jej uzywac. TO ze jestem fanem Apple od 15 lat to nie zmienia faktu, ze nie mialbym nic przeciwko temu aby w razie odrzucenia przez Apple zaskarzyc Apple tak jak zrobiono to M$ o brak mozliwosci wyboru przegladarek. Pomalu mam dopsyc fochow Stefana i jego iWizji, ze tyklo on jest genialny i wogole. OPERA popieram CIE!

Marcin Krzyżanowski napisał(a):

w AppStore jest już chyba nie jeden program do czytania poczty przez IMAP (przez POP chyba też). Dubluje systemowego Mail.app, ale został dopuszczony. Jeżeli inaczej zrobią z Operą, powinni mieć dobry powód.

paralityk napisał(a):

Opera ta opisana tutaj ma wszystkie identyczne funkcje co opera mini 5 w javie. To jest poprostu port tej aplikacji z javowej wersji do wersji iphonowej. Jak i funkcjonalnością i wyglądem będzie identyczna co np do wersja którą mam w lg cookie. Oprócz oczywiście prędkości działania bo na ipku ona będzie poprostu szybciej Trybić. Prócz tego z aplikacji mogą być też usunięte funkcje takie jak ściąganie plików oraz upland plików ale tak to jest tak czy siak port javowej wersji opery mini5 do wersji działającej na iphonie. Można dodać jeszcze tą żecz że iPhone ma rozdzielczość ekranu nietypową niż np ten lg cookie więc opera ta będzie dostosowana do tej rozdzielczości. Równie dobrze i o wiele wcześniej byliśmy by w posiadaniu tej wersji opery jak by był dobry emulator javy na iphonie np taki jak ma Windows mobile.
Pozdrawiam

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK