iMagazine

Zamiast iPada 3G

23/03/2010, 16:23 · · · 15

Przeglądałem wczoraj wpis Przemka Pająka na temat nowej reklamy amerykańskiej sieci komórkowej Sprint. O ile trudno nie zgodzić się z Przemkiem, że jest to bardzo dobra reklama porównawcza, to mnie przede wszystkim zainteresowało w niej urządzenie, które było reklamowane.

Sieć Sprint wprowadza usługi 4 generacji, a ponieważ nie ma na razie zbyt wielu terminali do 4G, to koncentruje się na innych usługach i sprytnie wprowadza urządzenie, które jest bezprzewodowym, bateryjnym hotspotem WiFi (tzw MiFi). Sprawa banalna i w swojej prostocie wg mnie genialna. Dzięki takiemu urządzeniu mamy dużo szybszy internet niż ten, który oferuje nam 3G i do tego zawsze ze sobą.

Pudełeczko Sprinta jest świetnym rozwiązaniem np dla iPoda Touch, praktycznie robiącym z niego iPhona.

Jest to wreszcie idealne rozwiązanie w kwestii tańszej wersji iPada, czyli tego z samym WiFi. Dzięki temu małemu pudełeczku nasz iPad będzie praktycznie wersją 3G tyle, że bez GPS. Wszystko fajnie, ale będą to mieli tylko mieszkańcy USA gdzie się znajduje sieć Sprint. A co z nami?

Otóż okazuje się, że jest na to rozwiązanie. Może nie 4G ale HSDPA, i jest. Jeden z naszych czytelników zasugerował w komentarzu do wpisu o tetheringu iPada 3G, że zamiast kupować wersję z modemem wystarczy kupić urządzenie Huawei E5830.

Niestety nie ma go w ofercie żaden z polskich operatorów, a bardzo szkoda. Jest za to dostępny na Allegro i to w dosyć atrakcyjnych cenach, około 300PLN. Porównując ceny iPada z i bez 3G, z takim urządzeniem jak np Huawei czy Sprint, różnica w cenie może nie jest aż tak zachęcająca. Z drugiej strony kupując taki modem z routerem wifi, możemy go spokojnie wykorzystywać nie tylko w drodze, ale też np. w domu jako źródło internetu dla komputerów przenośnych czy stacjonarnych. W szczególności w miejscach, gdzie nie dociera TPSA, czy sieci kablowe.

Co o tym sądzicie? Może to jest wyjście?

Na koniec, zapraszam do obejrzenia reklamy Sprint:

15

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


15
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ephp.plWalkowiSebDominik ŁadaMoridin Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
grzegor
Gość

„jest bezprzewodowym, bateryjnym hotspotem WiFi (tzw MiFi)”

Nie jest tzw MiFi. MiFi to linia urządzeń wyprodukowanych przez Novatel. To tak jakby powiedzieć np.: „Cowon wydał przenośny odtwarzacz MP3 (tzw iPod).”

Moridin
Gość

Też myślałem nad tym, ale ma krótki czas na baterii. Kolejna ładowarka. Kolejne kable w podróży … ech.

grzegor
Gość

@Dominik jesli jest tak jak piszesz, to zapewne jest to przebrandowane urządzenie Novatel’a. Tak czy siak, wtedy nie jest ono „tzw. MiFi” tylko jest to po prostu MiFi.

Więcej o MiFi tu: http://en.wikipedia.org/wiki/MiFi

grzegor
Gość

O, zresztą na podstronie do tej podanej przez Ciebie widnieje MiFi ze znaczkiem ® więc są świadomi że to zarejestrowana nazwa i zapewne legelnie jej używają. Tylko to dalej nazwa urządzenia a nie jakiś typ sieci czy urządzeń spełniających mających okreslone funkcje jak np. WiFi.

Ale to w ogóle mało istotne i przepraszam za upierdliwość :)

iSeb
Gość
iSeb

@grzegor: Masz rację, ale MiFi to raczej linia technologii a nie samych urządzeń. Fakt, urządzenia Novatel’a mają napis MiFi ale raczej w sensie technologi (patentu). I właśnie sieć 3 w UK reklamuje swoje urządzenia jako technologię MiFi.
Trochę chyba zamotałem ale mam nadzieję że wiadomo o co chodzi :)
@Dominik Łada: MiFi to nie jest skrót od Mobile Broadband with Wi-Fi tylko od My WiFi

grzegor
Gość

@iSeb: oczywiście. Dlatego w pierwszym wpisie napisałem „MiFi to linia urządzeń” i dokładnie tak to traktuję. Tyle, że to nie byle jaka linia urządzeń, tylko linia Novatel’a. Jak komuś udostępnili licencję na używanie to ich święte prawo. Tylko jak np. ja wyprodukuje urządzenie o takich parametrach to mimo, że będzie w linii tych urządzeń wedle Twojego rozumowania, to nie będzie to MiFi jednak.

iSeb
Gość
iSeb

@grzegor: Ok. Może nie do końca jednak jasno napisałem. Chodziło mi właśnie że sieć 3 nie sprzedaje urządzeń MiFi tylko urządzenia Huawei, które opisują jako zgodne z technologią MiFi. Jak słusznie zauważyłeś jest tam też i znaczek ® czyli na pewno nie podają tego MiFi tak po prostu :)

grzegor
Gość

Oczywiście że nie podają po prostu. Tylko, że to _nie_ jest technologia jak napisałeś. To nazwa handlowa. Więc one nie są zgodne z technologią MiFi. Tak samo jak Lenovo, gdy podpisał franczyzę z IBM to nie produkowali laptopów zgodnych z technologią ThinkPad. Uzyli tej nazwy na licencji ze względów handlowych. Jakkolwiek rozumiem zapędy Novatela, aby w potocznym jezyku weszło pojęcie MiFi właśnie jako tego _typu_ urządzeń bo wtedy zarobią kokosy na dalszej sprzedarzy tej marki i widzę, że starają się to robić. Ale dopóki tak nie jest i dopóki nie ma urządzeń typu MiFi (w przeciwieństwie do np. ruterów WiFi) nie widzę abosulutnie żadnego powodu żeby tym mianem nazwywać ogół przenośnych routerów WiFi.

Walkow
Gość
Walkow

Znalazłem to ustrojstwo u polskiego sprzedawcy. Urządzenie kosztuje 488 PLN. Czy ktoś widział taniej?
Przy różnicy 130$ między iPadem 16GB WiFi a iPadem 16GB WiFi 3G to nie wiem czy się opłaca. Chyba wszystko będzie zależało od tego, co zaproponuje(ą) polski operator.

ephp.pl
Gość

do tego jeszcze iPad 3G posiada GPS….

iSeb
Gość
iSeb

@ephp.pl: No właśnie, z takim ekranem i aplikacją od TomTom’a (na przykład) to można jechać w podróż dookoła świata :)