iMagazine

Projekt Gutenberg za darmo na iPadzie

26/03/2010, 10:26 · · · 1

AppAdvice podaje informację, że na iPadach będzie dostępna kompletnie za darmo biblioteka około 30.000 klasycznych książek zebranych w ramach projektu Gutenberg.

Za Wikipedią:

Projekt Gutenberg – inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej.

Według danych z roku 2009 projekt udostępnił ponad 28000 wolnych książek elektronicznych[1].

Teksty umieszczone w sieci w ramach projektu nie są chronione prawami autorskimi, ponieważ nigdy nie były tymi prawami obłożone (najstarsze teksty) lub prawa te wygasły. Mała część tekstów, która chroniona jest prawami autorskimi została umieszczona w zasobach projektu za zgodą właścicieli tych praw. Ponieważ serwery Projektu Gutenberg znajdują się w Stanach Zjednoczonych, o tym, czy dany tekst może znaleźć się w projekcie, decydują zasady amerykańskiego prawa autorskiego.

Projekt Gutenberg został rozpoczęty w roku 1971 przez Michaela Harta. Nazwa projektu jest hołdem dla XV-wiecznego drukarza, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku – Jana Gutenberga.

Dzięki temu prostemu zabiegowi, iPad staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym zakupem dla wszystkich tych, którzy chcą czytać książki w eczytnikach. Na dzień dobry mamy za darmo gigantyczną bibliotekę, której nie musimy kupować. Książki z projektu Gutenberga mają być dostępne via iBookstore.

Czy ktoś wie, czy w ramach projektu Gutenberga znajdują się też polskie pozycje? Byłoby całkiem sympatycznie.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Norbert Cała napisał(a):

Tak jest kilkanaście pozycji po polsku http://www.gutenberg.org/browse/languages/pl

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK