iMagazine

Projekt Gutenberg za darmo na iPadzie

26/03/2010, 10:26 · · · 1

AppAdvice podaje informację, że na iPadach będzie dostępna kompletnie za darmo biblioteka około 30.000 klasycznych książek zebranych w ramach projektu Gutenberg.

Za Wikipedią:

Projekt Gutenberg – inicjatywa polegająca na umieszczeniu w Internecie elektronicznych wersji książek istniejących w wersji papierowej.

Według danych z roku 2009 projekt udostępnił ponad 28000 wolnych książek elektronicznych[1].

Teksty umieszczone w sieci w ramach projektu nie są chronione prawami autorskimi, ponieważ nigdy nie były tymi prawami obłożone (najstarsze teksty) lub prawa te wygasły. Mała część tekstów, która chroniona jest prawami autorskimi została umieszczona w zasobach projektu za zgodą właścicieli tych praw. Ponieważ serwery Projektu Gutenberg znajdują się w Stanach Zjednoczonych, o tym, czy dany tekst może znaleźć się w projekcie, decydują zasady amerykańskiego prawa autorskiego.

Projekt Gutenberg został rozpoczęty w roku 1971 przez Michaela Harta. Nazwa projektu jest hołdem dla XV-wiecznego drukarza, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku – Jana Gutenberga.

Dzięki temu prostemu zabiegowi, iPad staje się jeszcze bardziej atrakcyjnym zakupem dla wszystkich tych, którzy chcą czytać książki w eczytnikach. Na dzień dobry mamy za darmo gigantyczną bibliotekę, której nie musimy kupować. Książki z projektu Gutenberga mają być dostępne via iBookstore.

Czy ktoś wie, czy w ramach projektu Gutenberga znajdują się też polskie pozycje? Byłoby całkiem sympatycznie.

1

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Norbert Cała Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Norbert Cała

Tak jest kilkanaście pozycji po polsku http://www.gutenberg.org/browse/languages/pl