Mastodon

Nie będzie AppStore dla Mac OS

Norbert Cała
norbertcala
13
Dodane: 14 lat temu

Kilka dni temu pojawiły się plotki o zamknięciu systemu Mac OS dla nieautoryzowanych programów.
Nie bardzo wiadomo skąd się plotki wzięły, ale  jeśli dać im wiarę to w systemie Mac OS 10.7 miało być możliwe instalowanie programów tylko zatwierdzonych przez Apple i pobranych przez Macowy odpowiednik AppStore. Plotka została bardzo szybko ucięta przez Steva Jobsa który na pytanie developera czy to prawda? Odpowiedział krótko:
“Nope”
Tylko pozostaje pytanie czy to dobrze czy to źle?
Jak dla mnie AppStore jest rewelacyjnym wynalazkiem. Tak się przyzwyczaiłem, że mogę znaleźć wszystkie programy w jednym miejscu, że czasem doprowadza mnie do frustracji szukanie jakiegoś programu dla mojego Maca w otchłaniach internetu. Dodatkowo mam pewność, że pobrany, kupiony produkt będzie działał stabilnie i nie spowoduje większych problemów z systemem. Dla tych udogodnień jestem w stanie zaakceptować fakt, że niektóre programy nie przejdą przez sito Apple.
Z drugiej strony patrząc, czyli od strony developera byłbym skłonny oddać 30% w zamian za dostęp to ogromnej rzeszy klientów. Użytkownicy końcowi mając wszystkie programy pod ręką i łatwo dostępne kupowali by zapewne minimum 30% więcej.

Co Wy o tym myślicie?

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek.

norbertcala
Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 13

Dodatkowo mam pewność, że pobrany, kupiony produkt będzie działał stabilnie – to chyba bardzo mocny optymizm. Często można zobaczyć komentarze ludzi narzekających na niestabilność programów.

AppStore na mac os – czemu nie, ale nie jako jedyne źródło oprogramowania.

Od strony developera…
Dla mnie główną zaletą App Store jest brak konieczności obsługi płatności.
Ale wad też jest kilka:
Programy często gubią się w otchłani badziewia w App Store, a ludzie przyzwyczajeni do szukania tylko tam nie trafiają na niektóre wartościowe pozycje.
Aby otrzymać wypłatę z Apple musi się uzbierać pewna kwota i to w rejonie (np. USA, Europa, Kanada…). To opóźnia wpływy zwłaszcza przy tanich programach.
Nie każdy chce kupować w App Store, bo zwłaszcza dla firm jest spory problem z księgowaniem takich zakupów.

Do: wredniak
Narzekają zazwyczaj łamacze z nielegalnie złamanym systemem…

Panowie i Panie :P :) rozmawiamy tutaj o AppStore dla Mac OS wady/zalety. Każdy użytkownik będzie preferował rożne rozwiązania, ja osobiście nie znalazłem programu który działaby niestabilnie (jeżeli takowy macie to proszę o podanie nazwy, chętnie zobaczę te niestabilności – nie mówimy tutaj oczywiście o bardzo sporadycznych zwiechach). Każdy program czy na Mac czy Win jest support-owany dla określonych wersji systemu (10.5, 10.6) czy Win XP, NT itd. Wredniak dobrze napisał: dlaczego nie ale nie jako jedyne źródło bo na dzisiaj jak czegoś potrzebuje to w googlach znajduje to co chcę, a nie to co ktoś uzna za dobre lub nie. Proszę nie myślcie, że jestem anty Apple, a AppStore, iTunes Store to świetny model biznesowy z korzyścią dla obu stron – dla mnie bomba!

Z odpowiedzi sjobsa nie wynika wcale ze nie bedzie appstore dla MacOsXa. W dosc zlozonym pytaniu zadanym bylo tak jak w artykule czy “miało być możliwe instalowanie programów tylko zatwierdzonych przez Apple”. Nope moglo byc tylko do tej czesci pytania gdyz sjobs slusznie mogl uznac to jako najbardziej “wrazliwa” czesc kwestii. Krotko mowiac “Nope” nic nam nie powiedzialo, bo pytanie bylo glupio zadane.

Jako developer:
super-oficjalny kanał dystrybucji aplikacji byłby super dodatkiem. Apple zajmowałoby się dystrybucją, płatnością, po częsci marketingiem. Nie musielibyśmy tworzyć własnych systemów płatności. Mniej znane aplikacje miałyby szanse na otrzymanie niesamowitego – pozytywnego kopniaka. Fakt umieszczenia aplikacji w A.S. oznaczałby, że aplikacja jest poprawnie przetestowana i użytkownik nie musi się o nią martwić.

Ale nie powinien być to jedyny kanał dystrybucji. W końcu Apple ma określoną polisę, regulamin, a developer równie dobrze może chcieć tworzyć klienty stron porno, programy do wysyłania spamu, p2p i wiele innych aplikacji, których korzystanie jest na granicy etyki i/lub prawa i nikt nie powinien mu tego zabraniać.

A zastanawialiście się co z masą projektów OpenSource… jeśli byłaby to jedyna droga dystrybucji, to bardzo duża część zwolenników wolnego oprogramowania odwróci się od Mac OS X. Inna kwestia to oprogramowanie, które nie spodobają się Apple, przeróżne dodatki do systemu, które mogą zdaniem Apple konkurować z ich rozwiązaniami. Jestem za AppStore na Maca, ale nie jestem za możliwością uruchamiania tylko tych aplikacji, które zostały zatwierdzone przez Apple. Co innego telefon, który ma spełniać kilka podstawowych funkcji, ale komputer to chyba jednak coś więcej.

macnow – wyjęłąś mi to z ust, takim tokiem rozumowania można powiedzieć, że należy zamknąć wszystkie inne strony z darmowym lub nie oprogramowaniem, bo racje ma tylko Apple i wie co jest dla nas dobre i tylko Apple ma prawo do dystrybucji. Nie raz mieliśmy już akcje z programami na iPhone i bo nazwa nie ta, a to funkcjonalność, która Apple nie leży…etc. Ciekawe co by napisał jeden z obecnych tutaj szanownych developerów (chwała Wam za waszą pracę!) gdyby z takiego powodu Apple odrzuciło jego dzieło – buchnęli byście się w pierś i powiedzieli że jest ok że to wasza wina, że wpadliście na głupi pomysł i musicie to zmienić, bo przecież panowie z Apple mają rację i wiedza lepiej od Was…?

morgan: zapewne chodzilo o to, ze na stabilnosc programow z AppStore narzekaja wlasciciele urzadzen zlamanych.

taaaak *sarkazm*, w szczególności dotyczy to np: Civilization Revolution for iPad :-) na pierwszej stronie w praktycznie każdym komentarzu pojawia się informacja o masowym wywalaniu się tej gry.

łatwo się zwala winę na JB, ale często nie ma to zupełnie żadnego poparcia w faktach.