Mastodon

Sytezator mowy w Terminalu

9
Dodane: 14 lat temu

Terminal w Mac OS jest bardzo potężnym narzędziem i nawet wiele osób nie wie, że ma w sobie wbudowane polecenie umożliwiające przeczytanie wpisanego tekstu. Co prawda syntezator mówi językiem typowo amerykańskim i właśnie w takim języku najlepiej podawać mu tekst, ale zabawy z tym jest co niemiara ;)

Sytezator uruchamiamy poleceniem say, a tak wygląda przykładowa komenda: say Hello, I'm a Mac

Najlepsze rezultaty dają jednak polskie słowa i zdania – polecamy spróbować “chrzaszcz brzmi w trzcinie”. “Moje Jabluszko” też brzmi nieźle.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 9

jak już dajecie jakieś porady to najlepiej gdybyście wiedzieli o czym piszecie.
czytanie tekstu nie jest niczym magicznym z terminala ale normalną funkcją, ułatwiającą niedowidzącym korzystanie z komputera, uruchamianą skrótem z klawiatury (w ramach ćwiczeń sprawdźcie sobie jaki to skrót i poprawcie tekst)…

@cyberangel1975 – publikowane przez nas porady są kierowane nie tylko do starych wyjadaczy, ale też, a może i przede wszystkim, do początkujących macuserów, a dla nich nie wszystko jest tak oczywiste. Jeśli masz jakies ciekawe “tipsy”, którymi chciałbyś się podzielić to napisz, z chęcią opublikujemy, oczywiście z Tobą jako autorem.

wydaje mi się, że początkującym zdecydowanie łatwiej będzie korzystać “normalnie” z systemu niż z terminala. może za ostro zwróciłem uwagę (jakoś powódź tak na mnie działa) ale można by poprawić tekst.

O ile dobrze myślę, to cyberangel1975 chodzi o VoiceOver, tak? Ów cudo uruchamia się kombinacją “jabłko” + F5 ;)

A tak przy okazji, VoiceOver raczej nie przyda się Polakom (tzn mówię na własnym przykładzie, sprawdzałem funkcję na dwóch MacBookach) i traktuję tę poradę raczej jako ciekawostkę, która ma jakoś zaciekawić osoby do własnoręcznego szperania w terminalu i zabawy z Mac OS X :)

@ Jacek, ten polski syntetyczny głos wydaje się być bardzo przyjaznym ;)

@ Radek, ok. Było, ale 20 lat temu mnie jeszcze nie było na świecie, więc proszę wybaczyć, ale dla mnie to akurat jest ciekawostka (niekoniecznie najnowsza) :-)
Poza tym, jak wspomniał wcześniej Dominik, nie każdy jest starym “terminalowym” wyjadaczem i zapewne wiele osób dopiero teraz dowiedziało się o tym, że Terminal ma wbudowany syntezator mowy.