iMagazine

Dzisiejsze nowości Safari 5

08/06/2010, 00:57 · · · 14

Jeśli po Keynote na WWDC oczekiwaliście więcej to mamy dla Was niespodziankę.
Apple wydało dziś przeglądarkę Safari w wersji 5. Wersja 5 jest szybsza od poprzedniej wersji o 30% i od Google Chrome o 3%. Głownie zmiany dotyczą możliwości stosowania wtyczek oraz zdecydowanie lepszej obsługi lansowanego przez Apple standardu HTML5. Dodano też specjalny tryb Safari Reader do czytania artykułów na stronach internetowych oraz możliwość wyboru wyszukiwarki spośród Google, Yahoo ! lub Bing.
Przeglądarki możecie szukać na stronie  oraz w uaktualnieniach systemowych. Niestety na razie ciągle jest tam wersja 4. Jak tylko uda nam się pobrać piątkę to niezwłocznie napiszemy o nowościach. Na razie zapraszam do zapoznania się z oficjalną informacją:

To uaktualnienie zawiera kilka nowych funkcji:
– Reader w Safari: Kliknij w nową ikonę Readera, aby czytać artykuły w Internecie na jednej uporządkowanej stronie.
– Poprawiona wydajność: Safari 5 wykonuje skrypty JavaScript do 25% szybciej, niż Safari 4. Lepsze buforowanie stron w pamięci podręcznej oraz przyspieszenie przeglądania dzięki wyprzedzającemu sprawdzeniu DNS.
– Możliwość wyszukiwania w Bing: Nowa opcja wyszukiwania w Bing, dostępna w polu wyszukiwania w Safari, razem z Google oraz Yahoo!.
– Poprawiona obsługa HTML5: Safari obsługuje kilka nowych funkcji HTML5, w tym lokalizację geograficzną, wyświetlanie wideo HTML5 na pełnym ekranie, napisy dla niesłyszących w wideo HTML5, nowe znaczniki formatujące (article, aside, footer, header, hgroup, nav oraz section), historia AJAX HTML5, EventSource, WebSocket, atrybut HTML5 draggable, sprawdzanie poprawności formularzy HTML5 oraz HTML5 Ruby.
– Narzędzia programistyczne Safari: Nowy panel linii czasowej w inspektorze www pokazuje, jak Safari współdziała z przeglądaną witryną oraz identyfikuje obszary optymalizacji działania. Nowe skróty klawiszowe pozwalają szybko przełączać panele.
Inne udoskonalenia obejmują:
– Inteligentne pole adresowe: Inteligentne pole adresowe pozwala porównywać wpisywany tekst z tytułami stron w historii oraz zakładkami lub częścią ich adresu URL.
– Preferencje kart: Automatyczne otwieranie nowych stron www w kartach, zamiast w oddzielnych oknach.
– Sprzętowe przyspieszenie w Windows: Wykorzystaj moc procesora graficznego do płynnego wyświetlania multimediów oraz efektów na PC, a także na Macu.
– Przeszukiwanie historii z datą: Nowy wskaźnik daty w pełnej historii pokaże, kiedy strony www były odwiedzane.
– Przycisk Top Sites/Historia: Przełączaj pomiędzy widokiem Top Sites oraz Przeszukiwaniem pełnej historii. Przycisk ten jest widoczny u góry każdego z widoków.
– Ikona przeglądania prywatnego: Gdy włączone jest przeglądanie prywatne, w inteligentnym polu adresowym pojawia się ikona z etykietą PRYWATNE. Kliknij w tę ikonę, aby wyłączyć przeglądanie prywatne.
– Wyprzedzające sprawdzanie DNS: Safari sprawdza adresy łączy na stronach www i może wskazywane przez nie strony pobrać szybciej.
– Poprawione zachowywanie stron w pamięci podręcznej: Safari może umieszczać dodatkowe typy stron internetowych w pamięci podręcznej, dzięki czemu może być szybciej wczytywana.
– Audytor XSS: Safari potrafi filtrować potencjalnie szkodliwe skrypty, wykorzystywane w atakach XSS. Polegają one na umieszczeniu i wykonaniu w treści strony innego kodu.
– Poprawiona obsługa JavaScript: Safari pozwala wykonywać szybciej oraz bezpieczniej programy internetowe wykorzystujące JavaScript Object Notation (JSON).
nformacje na temat poprawek, które poprawiają wydajność, stabilność oraz zgodność można znaleźć pod adresem: http://support.apple.com/kb/HT4134?viewlocale=pl_PL.
14

Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

14
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
PablooDemonAdamMaxandrzejKamil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zubel
Gość
zubel

juz jest w uaktualnieniach ;)
wszystko pieknie, ladnie, ale nie podoba mi sie w Top Sites dolna czesc – gora jest czarna, a dol jest taki…dziwnie szary, jakby mgla tam byla

wies
Gość
wies

Po zainstalowaniu Safari 5 nie widzę żadnych zmian. Jedynie error informujący, że plugin SafariPSD nie może być uruchomiony. Nie widzę żadnej ikony Safari Reader.

wies
Gość
wies

Przepraszam, w pasku narzędzi pojawił się Reader.

k-kolacz
Gość
k-kolacz

Reader ma pełną funkcjonalność cenionego przeze mnie dodatku „Readability” – działa cudnie. Jest naprawdę szybka i ma odświeżony wygląd TopSites. Pobierajcie.

Dominik Łada

Czy ktos z Was ma 1Password i czy działa mu z Safari 5?

s@ntee
Gość

U mnie chyba działa. przynajmniej nie krzyczy, że nie działa.
Samo Safari szybciutkie, Reader przyjemny, na razie bez problemów.

Kamil
Gość
Kamil

@Dominik 1Password działa z nowym Safari po zaktualizowaniu :)

Nowe Safari jest super, ale strasznie nie podoba mi się ten pasek postępu ładowania. Jest okropny!

andrzej
Gość
andrzej

woooow….. jakbym dostał lepsze łącze do serfowania

andrzej
Gość
andrzej

lecz… trochę mnie martwi jeden fakt… niby płanniej i szybciej lecz mi temperaturka podskoczyła w moim air. martwi mnie to ciut gdyż srednio było 40-50 a teraz 50-60.

zubel
Gość
zubel

mi tez podskoczyla na Air’ze.. w tej chwili mam 57
faktem jest, ze temp powietrza to ponad 28 stopni, ale jednak

Max
Gość
Max

Niezły zonk – u mnie pod Safari domyślnie pojawiła się strona z wersją windzianą. Nie zauważyłem i zacząłem ściągać .exe. Żeby zassać wersję pod OS X musiałem kliknąć w malutki napis „Get Safari for Windows” ;))) Hmmm… czyżby to zwiastun zmiany systemu domyślnie instalowanego ma Macach? Ballmer chyba podskakuje z radości… ;)

Adam
Gość
Adam

Wie ktoś jak wyłączyć DNS prefetching? Bardzo spowalnia ładowanie stron (timeouty na dostępie do DNSa).

DNSy aster.pl

Często jest komunikat:
„Safari can’t find the server. Safari can’t open the page […] because Safari can’t find the server […]

PablooDemon
Gość
PablooDemon

Ja niestety nie jestem zadowolony z nowej Safari. Od paru dni już 3 krotnie przeglądarka zamknęła się. Wyskakuje błąd że niespodziewanie Safari zostało zamknięte. Wcześniej zdarzyło mi się to tylko raz a z Maca korzystam od 2006 roku. Chyba wolę wolniejsze ale stabilniejsze Safari…