Mastodon

Szybkie sprawdzenie IMEI w iPhone

22
Dodane: 13 lat temu

Wczoraj zostałem pouczony przez Policję za złe zaparkowanie samochodu. Ku mojemu zdumieniu, oprócz dokumentów policjant zażyczył sobie zobaczyć mój telefon oraz kazał wpisać:

*#06#

Okazuje się, że jest to uniwersalny kod działający na wszystkich telefonach, niezależnie od producenta, który pokazuje numer IMEI.

Policjant powiedział mi, że teraz jest to rutynowa część procedury weryfikacji każdej spisywanej osoby.

Jeśli potrzebujecie szybko sprawdzić numer IMEI swojego iPhone lub dowolnego innego telefonu, wpiszcie powyższy kod.

Swoją drogą ciekawe jest to, jaką Policja ma skuteczność w odnajdywaniu skradzionych/zgubionych telefonów. Ciekaw jestem czy ktoś z Was stracił swój telefon, a potem go dzięki Policji odzyskał?

Ja jeden telefon straciłem, ale do tej pory ani widu, ani słychu…

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 22

Przepraszam a jakim prawem ma on żądać okazania telefonu ?Dokumenty tak ale telefon ma jakiś nakaz…do czego to dochodzi w tym kraju?A jak bym powiedział ze nie posiadam telefonu bo go nie mam to co zabrali by mnie na policje????

@velchinaski masz coś do ukrycia? przecież oni to robią dla mnie a nie przeciwko mnie? po co utrudniać? Policjant prosi o telefon, jak odmówisz ędzie miał prawo do zatrzymania. tak samo jakby policjant ci kazał się zatrzymać a ty jedziesz dalej…

jeżeli człowiek ma coś do ukrycia to będzie unikał policji, mnie osobiście cieszą takie akcje.

hehehehehehe dobre będzie miał PRAWO wiec proszę napisz mi na podstawie jakiego prawa proszę precyzyjnie odpowiedzieć !Nie ja nie mam nic do ukrycia ale nie znoszę jak policja nadużywa prawa, a w tym wypadku jest to nagminne. Zyje w demokratycznym państwie a nie policyjnym.Sam kiedyś straciłem telefon ale nigdy go nie odzyskałem, ale to nie powód by każdego człowieka sprawdzać czy jego IMEI jest ok ,może za kilka dni zaczną sprawdzać czy nie mam oryginalnych majtek na tyłku.
Policja po prostu nie ma żadnych skutecznych metod do walki z przestępczością w tym kraju
Ostatnio oszukano mnie na allegro zgłosiłem sprawę i co policja wierzy na słowo sprawcy ze mi oddal pieniądze a ode mnie żąda wyciągu z mojego konta LUDZIE TO ŚMIESZNE.
A przecież wystarczy zablokować taki telefon po jego IMEI i po sprawie ,wiec dlaczego polscy operatorzy tego nie stosują ,bo chcą więcej i więcej zarobić i dlaczego nikt do nich sie nie przyczepi o paserkę
BRAK SŁÓW! A tu kilka uwag na ten temat:

“Według prawników policja nie ma prawa żądać okazania telefonu na podstawie własnego “widzimisię”. Może to wykonać tylko i wyłącznie w sytuacjach uprawdopodobnionego popełnienia przez kontrolowaną osobę przestępstwa – czytamy na łamach Gazety Pomorskiej.
Wśród prawników panuje przekonanie, iż polska policja bardzo często przekracza swoje uprawnienia. Działają nierzadko w poczuciu zupełnej bezkarności, co popycha do działań rzekomo udowadniających posiadanie władzy.
Policja twierdzi natomiast, iż nie każe nikomu pokazywać telefonu, a jedynie prosi o to – argumentuje na łamach Gazety Pomorskiej Robert Czerwiński, rzecznik prasowy słupskiej policji.”

@velchinaski

Zwróć uwagę policjant nie zażyczył sobie telefonu, tylko poprosił i wpisanie kodu i pokazanie jego wyniku. Dominik nie miał nic przeciwko i wykonał jego polecenie. Ty możesz odmówić lub poprosić o podstawę prawną. I już.

@Bartek

Jasne masz racje ale po co coś takiego kiedy operator blokuje IMEI i po wszystkim nikt nie kupi telefonu bo nie będzie mógł dzwonić z niego i wtedy nikt nie kradnie telefonów bo sa blokowane od reki.A nie zabawy w kotka i myszkę.Wiesz dla mnie jest to naruszanie prywatności i posądzanie o złodziejstwo takie sprawdzanie.A sa przecież inne metody o wiele skuteczniejsze?
POZDR

Ja chyba także odmówiłbym pokazywania czegokolwiek na moim telefonie. Mam wszystkie legalne aplikacje, oraz umowę słuchawkę i w razie jakiegokolwiek nakazu przedstawię wszystko. Na telefonie mam prywatne dokumenty i korespondencję a jakakolwiek forma udostępniania MOJEGO telefonu jest naruszeniem prywatności. A gdyby buty i odzież miały swoje identyfikatory (w dowolnej formie) to czy musiałbym się rozbierać na ulicy, żeby policjant łaskawie mógł sobie wszystko spisać? Wyrywkowe kontrole to nie jest metoda na szukanie skradzionych rzeczy (zwłaszcza w dobie technologii GPS, która jest w większości sprytnych telefonów)

IMEI telefonu jest blokowany tylko na wyraźne żądanie pokrzywdzonego. Prośba o wpisanie kodu *#06# lub podanie IMEI to nie wgląd w pliki telefonu. Tak samo sprawdza się VIN samochodu przy kontroli – zagląda pod maskę lub do bagażnika. Nazywa się to kontrola osobista lub pojazdu. Jej prawne podstawy do ustawa o Policji i rozporządzenie MSWiA mówiące o legitymowaniu. Szczegółów poszukajcie sami. Co do przeszukania… nakaz nie zawsze jest potrzebny. Są przypadki, że wystarczy legitymacja; szczegóły w kodeksie postępowania karnego. I nie piszcie, że Polska to kraj policyjny. Tak wychwalany Zachód po 11 września poszedł znacznie dalej.

@Mariusz “legitymowaniu” chyba mylisz pojecia co ma legitymowanie ze sprawdzaniem IMEI :) Nie ma zadnego przepisu na takie postepowanie i kazdy moze odmowic wbicia podawnego kodu bo policja nie posiada zadnej podstawy prawnej by ci nakazac ,moze jedynie prosic i NIC WIECEJ.Po 11 wrzesnia nikt nie sprawdza IMEI w telefonie tylko sa odpowiednie procedury dotyczace terroryzmu ;)

W żadnym przepisie nie ma wprost wskazanego sprawdzenia IMEI. Ale w przypadku kontroli osobistej, do której może dojść po legitymowaniu, telefon i tak trafi na biurko. Wiem, że wielu to uwłacza ale zdanie zmienia się diametralnie, gdy występujemy z pozycji ofiary. Wtedy nagle przekonujemy się, że Policja ma za małe uprawnienia. To taki symptom “Kalego z Sienkiewicza” i kawałka o “krowach”. A procedury w dowolnej sprawie i tak dotyczą człowieka więc koło się zamyka :-)

W takim policyjnym państwie jak USA policja nie ma prawa do “legitymowania” – nie ma tam takiego pojęcia. Nie ma również pojęcia “dowodu osobistego”- jest prawo jazdy, ale ono także jest dobrowolne (dopóki oczywiście nie jeździmy samochodem :-).
Natomiast policjant nie ma prawa zatrzymać nas do kontroli, jeżeli oczywiście nie popełniliśmy wykroczenia. Dość ciekawa sprawa jest z alkomatami – jeżeli gliniarz uzna, że możemy być pod wpływem, każe nam zrobić DUI test – mamy przejść po linii, zrobić jaskółkę i z zamkniętymi oczami trafić palcami do nosa :-). Jak to zrobimy, to musi nas puścić, bo nie ma podstawy do zatrzymania-jeżeli zaś nie jesteśmy w stanie tychże czynów dokonać-zawiezie nas na station, gdzie zrobią nam badanie alkomatem-ale w warunkach laboratoryjnych(robi jes specjalny technik).
Natomiast-bez popełnienia wykroczenia/przestępstwa policjant nie ma prawa nas zatrzymać ani żądać od nas czegokolwiek. Wot kultura :-)

*#0000# jest wersja oprogramowania.. a nie data fabrycznej produkcji….jedyna realna data sprzedazy lub zejścia z taśmy jest *#war0anty# (*#92702689#).Kod podaje jednocześnie realny licznik rozmów. Pozdrawiam.

no to ja polecam znacznie krótszy download.net.pl/jak-sprawdzic-blokade-simlock-w-iphone/n/5146/ ale sprawdzony poradnik, z którego można dowiedzieć się, jak szybko sprawdzić imei i simlock w telefonie, który chcemy kupić np z alledrogo ;0