iMagazine

iPhone 4 – FaceTime, już niedługo w iChacie oraz… Windows?

10/09/2010, 15:16 · · · 9

9to5Mac opublikował dziś informację, póki co którą musimy traktować w kategorii plotki, że trwają mocno zaawansowane prace nad wprowadzeniem protokołu odpowiedzialnego za rozmowy wideo w iPhone 4 oraz najnowszych iPodach Touch – FaceTime – również do komputerów osobistych. Protokół miałby być wprowadzony do popularnego wśród macuserów komunikatora iChat.

Co ciekawe, plotka wspomina też o prowadzonych równolegle pracach nad wersją dla komputerów z Windowsem.

A skoro jesteśmy przy FaceTime, to napiszę kilka słów na temat tego nowego „ficzeru” w iPhone 4.

FaceTime jest niczym innym jak wprowadzeniem do iPhona wideorozmów, które znane są w innych aparatach od dobrych kilku lat. Ale tym razem Apple znów pokazało, że można coś zrobić naprawdę nieźle.

Jestem mile zaskoczony po pierwsze jakością połączenia wideo i po drugie jakością dźwięku. FaceTime w odróżnieniu od „standardowych” połączeń wideo działa TYLKO gdy jesteśmy w zasięgu sieci WiFi. W związku z tym nie obciąża naszego limitu transferu na 3G. To jest całkiem dobre rozwiązanie, bo jakość obrazu jest naprawdę bardzo dobra. Oczywiście hakerom udało się już oszukać iPhona i w złamanych telefonach możemy rozmawiać poprzez 3G, ale w krótkiej perspektywie może okazać się to dosyć kosztowne.

Co jest najważniejsze FiceTime jest ZA DARMO. Tak jest darmowy – gdy już nawiążemy z kimś połączenie FaceTime nasze połączenie w ramach sieci GSM jest zrywane i pozostaje tylko poprzez WiFi. Przy kolejnym połączeniu, gdy już raz rozmawialiśmy z jakąś osobą poprzez FaceTime, możemy połączyć się bez pośrednictwa GSM. Dla mnie to jest rewelacja.

FaceTime umożliwia przełączanie się między kamerami. Możemy np pokazywać osobie, z którą akurat rozmawiamy, np. to co jest przed nami bez potrzeby odwracania telefonu. To jest bardzo wygodne.

Jeśli przeszkadza nam umiejscowienie podglądu siebie, możemy przesuwać go palcem pomiędzy czterema narożnikami ekranu.

FaceTime działa zarówno w pionie jak i poziomie. Obracając telefon, obraca się ekran FaceTime, ale wtedy nasz rozmówca jeśli nie obróci będzie miał, w zależności od tego jak trzyma telefon, czarne marginesy albo na górze albo po bokach ekranu. Najlepiej przy FaceTime jak obracają telefon jednocześnie oboje dzwoniący.

Nie wiem jeszcze jak działa FaceTime w najnowszym iPodzie Touch, ale będziemy mogli to w najbliższym czasie sprawdzić. Damy znać Wam jak to działa.

Na ten moment przyznam się szczerze, że FaceTime jest jedną z moich ulubionych, nowych funkcji iPhone 4.

9

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


9
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
amadeuszMarcinkamilkrzysztofJa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Max
Gość
Max

Nie za bardzo rozumiem ekscytacji wywoływanych przez FaceTime – przecież wideokonferencje w identyczny sposób można prowadzić ZA DARMO od wieków, np. przy pomocy Skype. O co chozzi? Czym tu się podniecać? Gdzie ta rewolucja? Dodanie drugiej kamery raczej nią nie jest. Owszem – automatyczne zrywanie połączenia GSM i płynne przechodzenie na WiFi z FaceTime jest fajnym, naturalnym rozwiązaniem i tym można się na siłę ekscytować, jeżeli będzie działało to sprawnie, ale sama wideokonferencja to żadna rewelacja. Wołałbym, żeby było to kompatybilne ze Skype, bo jakoś nie widzę chęci instalacji FaceTime przez użytkowników Skype. Już prędzej w drugą stronę – rozszerzenie Skype o możliwości FaceTime. Ale kto wie – może Apple wypuści FaceTime na wszystkie platformy, będzie można go używać pod Androidem czy Windows 7 Mobile, bo tylko w sten sposób mogą pokusić się o podbicie rynku. Przywiązaniem FaceTime wyłącznie do iPhone, iPoda i komputerów stacjonarnych raczej świata nie zawojują. Czas pokaże co będzie się działo. Napisz lepiej co myślisz o umieszczeniu mikrofonu u góry tylnej części obudowy iPoda Touch ;) Nie jestem w stanie sensownie uzasadnić takiej decyzji. Jak dla mnie Think Different na całego ;)

Ja
Gość
Ja

Max, ekscytacja jest wywołana tym że – wideokonferencje w postaci FaceTime DZIALAJĄ. Są niezawodne jak na chwile obecna i dobrej jakości – czego nie można powiedzieć o Skype. Nie ma zerwanych połączeń, nie ma nieudanych prób połączenia po 3 razy, potem niedziałającej z nieznanych przyczyn kamery itd. Jeśli Tobie sie takie problemy nie przytrafiły to ciesz się, ale sprawdź sobie fora odnośnie problemów ze Skype – są obszerniejsze niż dział problemów z zasięgiem iPhone 4.

krzysztof
Gość
krzysztof

chcialbym z kims wyprobowac facetime narazie njikt z moich znajomych nie posiada iphone 4

kamil
Gość
kamil

@Max Zgodnie z zapowiedzią w keynote, FaceTime ma byc otwartym standardem. Kod będzie uwolniony i każdy, także Skype będzie mógł go zaimplementować.

Poza tym, czy mobilne wersje skype umożliwiają wideo połączenia? W przeciwieństwie do komputera, telefon masz niemal zawsze przy sobie.

Max
Gość
Max

Nie zrozumcie mnie źle – ja cieszę się, że Apple wprowadziło FaceTime. Chciałem zwrócić jedynie uwagę, że taki sposób komunikacji to żadna nowość. Co do jakości i stabilności się nie wypowiadam, bo nie korzystałem i chyba jest jeszcze za wcześnie na takie oceny.

Marcin
Gość

@Ja
Ja nie wiem o czym ty piszesz. Używam skypa od ładnych paru lat. Dzwonię z polski, do polski, stanów, Kanady, na urządzenia mobilne jak i na pc. Nidgy nie doświadczyłem problemów zrywania połączenia czy słabej jakości. Także wideokonferencje poprzez Skype rownież DZIAŁAJĄ. używam iPhone od paru miesięcy. Nie powiem nic złego na jego temat, ale wielka „podnieta” i show, i zachwyt nad FaceTime jest śmieszny, bo kiedy uzywałem zwykłych wideo rozmów z użyciem innych modeli telefonów, użytkownicy iPhone’a mogli tylko o tym pomarzyć.

amadeusz
Gość
amadeusz

Według tego artykułu znaleziono VoIP w kluczach rejestru
http://wp-7.pl/co-wp7-pozyczy-z-pomyslow-apple/?isalt=0