iMagazine

Apple wycofuje się z Javy

22/10/2010, 10:11 · · · 21

No nie do końca, ale póki co niejako poinformował w dokumentacji do ostatniej aktualizacji, że obecna wersja Javy będzie ostatnią, którą wypuszczą jako Apple. Dotychczas Java, której twórcą jest Oracle/Sun była wydawana przez producenta na wszystkie platformy za wyjątkiem Apple. Apple samo wydawało swoją wersję Javy, przez co były dosyć spore opóźnienia względem wersji „oryginalnej”.

W ramach wytycznych do Mac App Store, Apple poinformowało że nie będzie akceptowało aplikacji zawierających rozwiązania programistyczne innych producentów w tym Javę. Może to świadczyć o tym, że w najbliższym czasie, nowe komputery nie będą miały zainstalowanej w systemie Javy, podobnie jak to ma miejsce w przypadku najnowszych Macbooków Air i braku w nich Flash Playera.

Liczymy zatem na Oracle, że od tego momentu Java przez nich wypuszczana, będzie również w wersji dla MacOS X.

Zastanawia mnie jedno – jak często korzystacie z Javy? Ja mam jeden program, ale korzystam z niego rzadziej niż sporadycznie.

Źródło: Macrumors


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

teamon napisał(a):

Jak często? Hm.. jakies 70% czasu pracy.

sLyX1978 napisał(a):

hmm…ja mam aż jeden program napisany w Javie…

Miłosz Bolechowski napisał(a):

ja dokładnie tak samo. Też tylko jedna aplikacja. Ciekawe, czy ta sama :)

Marcin napisał(a):

Ja korzystam na codzień, mój CRM tego wymaga. Bardzo cieszy mnie ta wiadomość, mam tylko nadzieję że producent Javy nas nie zostawi na lodzie.

Jaromir napisał(a):

Też mam tylko jeden program z jakiego zdarzyło mi się skorzystać więcej niż 2 razy ;)
Nawet nazwy nie pamiętam, ale taki z kolorowym ptaszkiem na ikonce i do konwersji i tworzenia podpisów do filmów.
Oczywiście jeszcze kilka razy „mimochodem” użyłem jakiejś aplikacji osadzonej na stronie WWW – ale nawet nie wiem czy za ich wykonywanie odpowiada ta sama Java (nie mam na myśli skryptów a aplikacje).
Na pewno może to być problem dla deweloperów piszących na Mac OS aplikacje Javowe – ale tylko jeżeli Oracle oleje Apple, jak nie ot może być to nawet dla nich korzystne (choć pewnie Apple niebawem też wytnie Javę z XCode).
Od momentu jak nauczyłem się ObjC (mój pierwszy dobrze poznany język obiektowy) to jestem zwolennikiem „kodowanie” w narzędziach przeznaczonych dla systemu a nie jakiś protezach ;-)
Windziarze mają chyba trochę gorzej – bo u nich niezły burdel panuje z tymi środowiskami i językami…
XCode Hura! :)

Rafał napisał(a):

A ja mam też jeden taki program, za to używam go codziennie. Fanurio się nazywa.

dark napisał(a):

Eclipse, codziennie;)

a0m napisał(a):

ja korzystam do iplex.pl i odczułbym brak javy w komputerze

PhuyeR napisał(a):

Istnieje jakaś sensowna alternatywa na Mac do pisania np. w php inna niż Eclipse czy NetBeans i nie oparta na javie?

Haramac napisał(a):

Ja z kolei mam masę programów klienckich pod różne rozwiązania serwerowe, które korzystają z Javy. Nie zapominajmy także o JavaScript’ach w serwisach: CRM firmowy, system akceptacji prac online, etc. Czasami jest tego więcej niż nam się wydaje ;) Już wyczuwam nadchodzące problemy, bo nie wierzę w Oracla ;)

Baca napisał(a):

hmmm… JavaScript nie ma nic wspólnego z JVM :) ale osobiście mam dwie OpenOffice i NetBeans :)

Marucins napisał(a):

No nie… to teraz podważacie przydatność JAVY…?

Wiele stron oparta jest na javie, programy to samo. Apple może darować wypuszczanie „od siebie” javy ale niech nie zapomni Oracle/Sun!

Haramac napisał(a):

Ale aplikacje Jav’owe dostępne online w wielu serwisach wykorzystują JVM…

e666 napisał(a):

Eclipse, XMind, Sweet Home 3d

ephp.pl napisał(a):

Eclipse – praktycznie cały dzień…

Jacek napisał(a):

np. Lotus Notes (all day), SAP GUI for Java environment, …

andig napisał(a):

Tak jak napisałem w innym newsie – Java na Mac’a, a właściwie jej stan, to skandal. Jest strasznie zaniedbana. Mnie osobiście cieszy ta wiadomość, pod warunkiem, że Oracle przejmie schedę po Apple. Ja na tą chwilę korzystam niemal codziennie z EdSim51. Brak Javy byłoby skandalem – podstawowym założeniem tego języka jest multiplatformowość…

Adrian napisał(a):

Ja korzystam z javy na iPhonie cały czas z powodu aplikacji do wpisywania zamówień przez www (w pracy). Oby nie wpadli na pomysł pozbywania sie javy w os4

andig napisał(a):

@Adrian:
Chyba masz na myśli JavaScript’u, a to zupełnie co innego. O ile mi wiadomo, to Javy nie ma w iOS’ie i raczej nic nie zapowiada, by miała się tam pojawić :/.

Adrian napisał(a):

Tak masz racje to co innego… ale mam nadzieje ze nie będzie takiego ograniczania jak w przypadku flash bo czasami wkurza mnie brak flasha ale java script jest niezbędna przy niektórych formularzach web. Może sie nie znam ale dla mnie flashplayer w stosunku do flasha jest tym samy co JavaScript do javy.

Tawez napisał(a):

Eclipse 8 godzin dziennie
Processing i Arduino po godzinach

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK