iMagazine

Apple wycofuje się z Javy

22/10/2010, 10:11 · · · 21

No nie do końca, ale póki co niejako poinformował w dokumentacji do ostatniej aktualizacji, że obecna wersja Javy będzie ostatnią, którą wypuszczą jako Apple. Dotychczas Java, której twórcą jest Oracle/Sun była wydawana przez producenta na wszystkie platformy za wyjątkiem Apple. Apple samo wydawało swoją wersję Javy, przez co były dosyć spore opóźnienia względem wersji „oryginalnej”.

W ramach wytycznych do Mac App Store, Apple poinformowało że nie będzie akceptowało aplikacji zawierających rozwiązania programistyczne innych producentów w tym Javę. Może to świadczyć o tym, że w najbliższym czasie, nowe komputery nie będą miały zainstalowanej w systemie Javy, podobnie jak to ma miejsce w przypadku najnowszych Macbooków Air i braku w nich Flash Playera.

Liczymy zatem na Oracle, że od tego momentu Java przez nich wypuszczana, będzie również w wersji dla MacOS X.

Zastanawia mnie jedno – jak często korzystacie z Javy? Ja mam jeden program, ale korzystam z niego rzadziej niż sporadycznie.

Źródło: Macrumors

21

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


21
Dodaj komentarz

avatar
21 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
TawezAdrianandigJacekephp.pl Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
teamon
Gość

Jak często? Hm.. jakies 70% czasu pracy.

sLyX1978
Gość
sLyX1978

hmm…ja mam aż jeden program napisany w Javie…

Miłosz Bolechowski
Gość

ja dokładnie tak samo. Też tylko jedna aplikacja. Ciekawe, czy ta sama :)

Marcin
Gość
Marcin

Ja korzystam na codzień, mój CRM tego wymaga. Bardzo cieszy mnie ta wiadomość, mam tylko nadzieję że producent Javy nas nie zostawi na lodzie.

Jaromir
Gość

Też mam tylko jeden program z jakiego zdarzyło mi się skorzystać więcej niż 2 razy ;)
Nawet nazwy nie pamiętam, ale taki z kolorowym ptaszkiem na ikonce i do konwersji i tworzenia podpisów do filmów.
Oczywiście jeszcze kilka razy „mimochodem” użyłem jakiejś aplikacji osadzonej na stronie WWW – ale nawet nie wiem czy za ich wykonywanie odpowiada ta sama Java (nie mam na myśli skryptów a aplikacje).
Na pewno może to być problem dla deweloperów piszących na Mac OS aplikacje Javowe – ale tylko jeżeli Oracle oleje Apple, jak nie ot może być to nawet dla nich korzystne (choć pewnie Apple niebawem też wytnie Javę z XCode).
Od momentu jak nauczyłem się ObjC (mój pierwszy dobrze poznany język obiektowy) to jestem zwolennikiem „kodowanie” w narzędziach przeznaczonych dla systemu a nie jakiś protezach ;-)
Windziarze mają chyba trochę gorzej – bo u nich niezły burdel panuje z tymi środowiskami i językami…
XCode Hura! :)

Rafał
Gość
Rafał

A ja mam też jeden taki program, za to używam go codziennie. Fanurio się nazywa.

dark
Gość
dark

Eclipse, codziennie;)

a0m
Gość
a0m

ja korzystam do iplex.pl i odczułbym brak javy w komputerze

PhuyeR
Gość
PhuyeR

Istnieje jakaś sensowna alternatywa na Mac do pisania np. w php inna niż Eclipse czy NetBeans i nie oparta na javie?

Haramac
Gość
Haramac

Ja z kolei mam masę programów klienckich pod różne rozwiązania serwerowe, które korzystają z Javy. Nie zapominajmy także o JavaScript’ach w serwisach: CRM firmowy, system akceptacji prac online, etc. Czasami jest tego więcej niż nam się wydaje ;) Już wyczuwam nadchodzące problemy, bo nie wierzę w Oracla ;)

Baca
Gość
Baca

hmmm… JavaScript nie ma nic wspólnego z JVM :) ale osobiście mam dwie OpenOffice i NetBeans :)

Marucins
Gość
Marucins

No nie… to teraz podważacie przydatność JAVY…?

Wiele stron oparta jest na javie, programy to samo. Apple może darować wypuszczanie „od siebie” javy ale niech nie zapomni Oracle/Sun!

Haramac
Gość
Haramac

Ale aplikacje Jav’owe dostępne online w wielu serwisach wykorzystują JVM…

e666
Gość
e666

Eclipse, XMind, Sweet Home 3d

ephp.pl
Gość

Eclipse – praktycznie cały dzień…

Jacek
Gość
Jacek

np. Lotus Notes (all day), SAP GUI for Java environment, …

andig
Gość

Tak jak napisałem w innym newsie – Java na Mac’a, a właściwie jej stan, to skandal. Jest strasznie zaniedbana. Mnie osobiście cieszy ta wiadomość, pod warunkiem, że Oracle przejmie schedę po Apple. Ja na tą chwilę korzystam niemal codziennie z EdSim51. Brak Javy byłoby skandalem – podstawowym założeniem tego języka jest multiplatformowość…

Adrian
Gość
Adrian

Ja korzystam z javy na iPhonie cały czas z powodu aplikacji do wpisywania zamówień przez www (w pracy). Oby nie wpadli na pomysł pozbywania sie javy w os4

andig
Gość

@Adrian:
Chyba masz na myśli JavaScript’u, a to zupełnie co innego. O ile mi wiadomo, to Javy nie ma w iOS’ie i raczej nic nie zapowiada, by miała się tam pojawić :/.

Adrian
Gość
Adrian

Tak masz racje to co innego… ale mam nadzieje ze nie będzie takiego ograniczania jak w przypadku flash bo czasami wkurza mnie brak flasha ale java script jest niezbędna przy niektórych formularzach web. Może sie nie znam ale dla mnie flashplayer w stosunku do flasha jest tym samy co JavaScript do javy.

Tawez
Gość
Tawez

Eclipse 8 godzin dziennie
Processing i Arduino po godzinach