Mastodon

Apple wycofuje się z Javy

21
Dodane: 14 lat temu

No nie do końca, ale póki co niejako poinformował w dokumentacji do ostatniej aktualizacji, że obecna wersja Javy będzie ostatnią, którą wypuszczą jako Apple. Dotychczas Java, której twórcą jest Oracle/Sun była wydawana przez producenta na wszystkie platformy za wyjątkiem Apple. Apple samo wydawało swoją wersję Javy, przez co były dosyć spore opóźnienia względem wersji “oryginalnej”.

W ramach wytycznych do Mac App Store, Apple poinformowało że nie będzie akceptowało aplikacji zawierających rozwiązania programistyczne innych producentów w tym Javę. Może to świadczyć o tym, że w najbliższym czasie, nowe komputery nie będą miały zainstalowanej w systemie Javy, podobnie jak to ma miejsce w przypadku najnowszych Macbooków Air i braku w nich Flash Playera.

Liczymy zatem na Oracle, że od tego momentu Java przez nich wypuszczana, będzie również w wersji dla MacOS X.

Zastanawia mnie jedno – jak często korzystacie z Javy? Ja mam jeden program, ale korzystam z niego rzadziej niż sporadycznie.

Źródło: Macrumors

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 21

Też mam tylko jeden program z jakiego zdarzyło mi się skorzystać więcej niż 2 razy ;)
Nawet nazwy nie pamiętam, ale taki z kolorowym ptaszkiem na ikonce i do konwersji i tworzenia podpisów do filmów.
Oczywiście jeszcze kilka razy „mimochodem” użyłem jakiejś aplikacji osadzonej na stronie WWW – ale nawet nie wiem czy za ich wykonywanie odpowiada ta sama Java (nie mam na myśli skryptów a aplikacje).
Na pewno może to być problem dla deweloperów piszących na Mac OS aplikacje Javowe – ale tylko jeżeli Oracle oleje Apple, jak nie ot może być to nawet dla nich korzystne (choć pewnie Apple niebawem też wytnie Javę z XCode).
Od momentu jak nauczyłem się ObjC (mój pierwszy dobrze poznany język obiektowy) to jestem zwolennikiem „kodowanie” w narzędziach przeznaczonych dla systemu a nie jakiś protezach ;-)
Windziarze mają chyba trochę gorzej – bo u nich niezły burdel panuje z tymi środowiskami i językami…
XCode Hura! :)

Ja z kolei mam masę programów klienckich pod różne rozwiązania serwerowe, które korzystają z Javy. Nie zapominajmy także o JavaScript’ach w serwisach: CRM firmowy, system akceptacji prac online, etc. Czasami jest tego więcej niż nam się wydaje ;) Już wyczuwam nadchodzące problemy, bo nie wierzę w Oracla ;)

No nie… to teraz podważacie przydatność JAVY…?

Wiele stron oparta jest na javie, programy to samo. Apple może darować wypuszczanie “od siebie” javy ale niech nie zapomni Oracle/Sun!

Tak jak napisałem w innym newsie – Java na Mac’a, a właściwie jej stan, to skandal. Jest strasznie zaniedbana. Mnie osobiście cieszy ta wiadomość, pod warunkiem, że Oracle przejmie schedę po Apple. Ja na tą chwilę korzystam niemal codziennie z EdSim51. Brak Javy byłoby skandalem – podstawowym założeniem tego języka jest multiplatformowość…

Tak masz racje to co innego… ale mam nadzieje ze nie będzie takiego ograniczania jak w przypadku flash bo czasami wkurza mnie brak flasha ale java script jest niezbędna przy niektórych formularzach web. Może sie nie znam ale dla mnie flashplayer w stosunku do flasha jest tym samy co JavaScript do javy.