Mastodon

Nadgryzieni – 19 – Sprzątaczka Design Studios

20
Dodane: 13 lat temu

Nadgryzieni

rozmowy o Apple

Odcinek 19

“Sprzątaczka Design Studios”

Zapraszamy do kolejnego odcinku Nadgryzionych, pierwszego w 2011 roku. W końcu udało nam się wszystkim zebrać, wirtualnie co prawda, i nagrać ten odcinek. Pełny skład, chociaż Norbi pojawia się z lekkim opóźnieniem — zwala winę na korki, ale myślę, że to znowu te pieluchy!

Tematem przewodnim dzisiaj jest oczywiście iOS 4.3 beta 1 wraz z wszelkimi przeciekami na tematy iPhone’a 5 oraz iPada 2. Dodatkowo trochę newsów, między innymi o nowej linii dysków SSD dla Macbooków Air i iPhone dla sieci CDMA.

Na koniec zdecydowałem się w ostatniej chwili na dorzuceniu bloopersów z dzisiejszego odcinka. Dajcie znać czy poniżanie siebie samych w tej formie Wam odpowiada.

Subskrybujcie Nadgryzionych w iTunes — zdecydowanie najwygodniejsza metoda.

Spis treści:

 • 00:00:00.000 – Życzenia, bzdury i trochę o The Glif dla iPhone
 • 00:06:51.736 – H.264 i Google
 • 00:12:51.736 – Oferta OWC dla Macbooków Air i trochę o PhotoFast
 • 00:20:26.810 – Verizon iPhone
 • 00:29:35.699 – LTE rozwija się w Polsce
 • 00:34:47.673 – The Daily dla iPada i subskrypcja
 • 00:38:18.915 – iPad 2
 • 00:41:28.673 – iOS 4.3 beta 1 – omówienie nowości i wszystko co z nimi związane
 • 01:03:54.047 – Mac App Store
 • 01:12:38.548 – MacPaczka
 • 01:17:42.221 – iWoz dla WOŚP
 • 01:19:18.486 – Pozdrowienia!
 • 01:20:01.425 – Bloopers!

Zapraszamy do odsłuchu:

Zapraszamy do odsłuchu:

Czas: 1:21:36 (38.5MB) | Pobierz

Subskybuj “Nadgryzionych” w iTunes

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 20

Nie dziwi niska sprzedaż MacPaczki – dla większości użytkowników większość programów jest mało użyteczna:
– Faqt – tylko dla prowadzących działalność gospodarczą, ale oni z reguły już mają takie programy
– Łamigłówki Reksia oraz Przygody Koguta – tylko mający dzieci w odpowiednim wieku
– Ergo – tylko blogerzy
– Captain FTP – jak ktoś potrzebuje menadżera FTP – to z reguły go ma

Więc pozostał OldBooth, kod do Schedulera, SMS Gateway, Menu Browser – zamiast 67 zł – zapłacić trzeba 49 – nie warta rzecz zachodu – ja potrzebowałby, tylko Schedulera i może OldBootha – w tym wypadku 49 zł to za dużo.

WCDMA to interfejs radiowy najpopularniejszego standardu telefonii 3G o nazwie UMTS. Zatem nie WCDMA tylko UMTS.

HSDPA, HSUPA i HSPA(+) (połączenie HSDPA i HSUPA) to technologie bazujące na interfejsie WCDMA.

Jeszcze jeden komentarz odnośnie MacPaczki – na stronie schedulerpoland.pl roczna subskrypcja aktualizacji rozkładów przy płatności przelewem kosztuje 8 zł z VAT, a nie 11 – nieładnie

@Wojtek – I jeszcze warto dodać, że wątpliwości co do przyczyn przeniesienia konferencji na temat magazynu DAILY rozwiane zostały wczoraj przez samego Jobsa. Wszystko ma związek z jego urlopem. Nieobecność na scenie Keynote Verozin 11 stycznia tego roku również (był Tim Cook, dyrektor finansowy Apple).

W styczniu 2009 roku była bardzo podobna sytuacja. Jobs wysyła oświadczenie do całej społeczności Apple o konieczności zajęcia się swoim zdrowiem i znika ze sceny. Tylko najważniejsze osoby w Apple wiedziały o planowanym przeszczepie wątroby. My dowiedzieliśmy się po fakcie o tym. Jak wszystko się udało. Trzy Keynote z 2009 roku były bez Steve’a (Macworld 2009, Sneak Peak iPhone OS 3.0 i WWDC 2009). Jobs wrócił do pracy chyba w czerwcu, a jego pierwsze Keynote to Apple Music Event 09.09.09. Owacja na stojąco, którą wtedy otrzymał była nieprawdopodobna. Wzruszenie Steve’a też ogromne.

Mam ogromną nadzieję, że i tym razem doczekamy się powrotu szefa do pracy, którą kocha i której poświecił całe swoje życie.

@Michał i @Litwa:

A w USA HSPA+ nazywają już 4G. Marketing rządzi, a większość osób i tak nie obchodzi jak się ta technologia nazywa, jeśli dostarczać będzie odpowiednie prędkości.

@litwa: w sprawie jego nieobecności na event Verizon to się nie zgodzę. Nie mógł tam się pojawić bo to byłby cios w AT&T. Jest też kilka innych powodów o których może kiedyś napiszę.

@Litwa & Moridin:
Chodziło mi o uporządkowanie standardów, które pomieszane zostały z interfejsem radiowym (fizyczną warstwą pomiędzy aparatem a stacją bazową). To tak, jakby Litwa zamiast 2G – GSM napisał 2G – TDMA.

4G zgodnie ze specyfikacją ITU musi zapewniać transfer 1 Gbit/s do abonenta, który porusza się z małymi prędkościami (pieszy).

Nie spotkałem się wśród ofert amerykańskich operatorów UMTS (AT&T i T-Mobile USA) z nazewnictwem swoich usług HSPA jako 4G.

Zgadzam się, że większości użytkowników nie interesują niuanse technologiczne ale nie powinno się rozpowszechniać błędnych informacji szczególnie na stronie traktującej o IT :)

@Michał – AT&T promuje 4G jako “HSPA+ – teraz, LTE – wkrótce”.

Modele “4G” w ofercie AT&T:
– Samsung Infuse 4G
– HTC Inspire 4G
– Motorola Atrix 4G

Żaden z powyższych nie obsługuje LTE.

Warto tutaj zaznaczyć, że LTE to też marketing, bo ta technologia przecież nie spełnia specyfikacji ITU określonej dla 4G :) Notabene równoległa technologia WiMAX też nie spełnia kryteriów standardu 4G.

Postępowanie AT&T (i jak widzę T-Mobile USA też się chwali “4G like speeds”) wypada tylko wyśmiać – na szczęście to nie operatorzy określają standardy, a “like” robi wielką różnicę :)

LTE to też nie pełne 4G, 3.9G lub super 3G. Nie oszukujmy sie teraz sieci operatorów sie zatykają danymi w godzinach szczytu. Jak ktoś ma dużo szczęścia w hspa+ ma 11mbps, większość w blokowiskach poniżej 1mbps.

CDMA wprowadza już jedna z sieci
komórkowych – wpiszcie w googlach cdma w plusie / iplusie. Kwestia czy operator
dopuści do używania w swojej sieci urządzeń od
innego operatora….

Dla zainteresowanych technologią CDMA przekazuję namiary na CDMA Development Group http://www.cdg.org/, gdzie znajdziecie wiarygodne dane np. o operatorach CDMA w Polsce.

Wdrażanie tej technologii na zwalnianych przez analogowy system NMT częstotliwościach 450 MHz umożliwia pokrycie zasięgiem większych obszarów Polski przy mniejszej liczbie stacji bazowych (fale o mniejszej częstotliwości są mniej podatne na zakłócenia podczas propagacji).

Dla porównania WCDMA pracuje na 2000 MHz.