Mastodon

Dlaczego FaceTime jest płatny

19
Dodane: 13 lat temu

Pojawiła się zadyma wokół konieczności płacenia dolara za pełną wersję FaceTime, która pojawiła się w Mac App Store wraz z prezentacją nowych MacBooków Pro.

Tak na szybko: to nie dlatego, że Apple chce zarobić na nas więcej pieniędzy.

W 2002 roku powstała ustawa (Sarbanes-Oxley Act), która zabrania Apple’owi wprowadzania nowej funkcji za darmo do już sprzedawanego produktu, która nie była wcześniej reklamowana, bez sporej ilości problematycznej księgowości.

Podobnie zresztą było już w 2007 roku kiedy Apple pobierał $2 opłatę za uruchomienie 802.11n w MacBookach Pro. Podobnie zresztą było przy okazji płacenia za nowy iOS do iPodów touch. Zasady zmieniły się jeśli chodzi o te ostatnie produkty w 2009 roku i dlatego uaktualnienia dla iPodów touch są już darmowe.

A tak przy okazji:

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 19

Mi chodzi w moim pytaniu jaka jest różnica w samym działaniu np.czy brakuje jakiejś funkcji która jest w wersji płatnej a w beta brak lub źle działa,lub brak jest jakiś nowych funkcji w wersji beta które są w wersji płatnej. Nadmienię nie posiadam nowego MacBooka Pro z kamera HD więc funkcja FaceTime hd jest mi zupełnie zbędna w tym zestawieniu moich Macach.jeśli ktś posiada taką wiedzę to i chce się podzielić a nie wymądrzeć to jestem zainteresowany informacjami :)

To nie do końca, tłumaczy całą sprawę. W Europie Apple działa wg. prawa unijnego. Gdyby było inaczej, to mieli byśmy amerykański (niższy) VAT.

Moim zdaniem, postanowili sobie uprościć życie, stosując jednolitą politykę na całym świecie. Fakt jednak jest faktem, w Europie program mógł być oferowany za darmo, bo tu amerykańskie prawo nie obowiązuje.

Żadna amerykańska ustawa, nie może nakazywać Apple określonych zachowań, na rynkach, na których obowiązuje odmienne prawo. Owszem, Apple płaci podatki w USA, jednak podatek od zera równa sie zero, więc tłumaczenie, że to problem księgowy, jest dziwne.

Załóżmy, że istnieje państwo, którego prawo zabrania pobierania opłat, za dodawanie nowych funkcjonalności, do istniejących produktów. Co w takiej sytuacji? Apple wycofa się z takiego rynku?

sprawa jest po prostu śmieszna, tłumaczenie się jakimiś problemami z księgowością jest żałosne jak na tak wielką firmę – tym bardziej że apple do biednych nie należy…
Ubolewam nad tym bo to godzi tylko w wizerunek apple :(

PS,
i nie chodzi o te marne 3zł, bo mogło by to kosztować 1gr a efekt byłby ten sam…

A ja rozumiem, większy koszt – wiekszy obrót – wiekszy wpływ z VATu do budżetu państwa czyli więcej pieniędzy na wojsko, policję , szkoły, urzedników itp.

Popieram to co pisze Bartosz i kolargol i uważam, ze to co robią to tylko ośmieszanie się, ale swoja droga to biznes to oni potrafią robić jak mało kto. Rozumiem, ze to tylko 0,79 € ale tak jak pisał kolargol to mogło by być 1 gr i tak będzie wstyd. Niby 1 USD, ale przemnożony przez wszystkich posiadaczy iPodow Touch czy iPhone 4 i zbierze się ladana sumka na utrzymanie paru serwerów czy jakieś reklamy. Takie dorabianie sobie na boku w tym wypadku. Wisi mi te 0,80 € bo wiadomo, ze firma nie powstała aby na nią patrzeć i tylko podziwiać a dla zarabiania pieniędzy przecież, ale wizerunek ucierpiał. Nieładnie.

Jakich znowu iPodów Touch czy iPhone 4? One mają przecież Face Time od początku, a sprawa dotyczy wyłącznie FT na Macu…

Ale Ci którzy je maja to pewnie będą chcieli to przetestować i połączyć się przez maka z nimi. Czego nie zrozumiałeś jeszcze?

Nie każdy posiadacz iPhone/iPoda ma Maca, to raz.
Dwa: a jak ktoś nie ma WiFi w domu, a chciałby potestować FaceTime? Przecież musi kupić router albo iść do sąsiada…

Znam ta ustawe bardz dobrze, musza stosowac sie do niej nawet niektore spolki polskie powiazane kapitalowo ze spolkami notowanymi w USA. Ta ustawa nie ma absolutnie nic wspolnego z pobieraniem oplat za cokolwiek :) To jest po prostu kompletna bzdura i jestem przekonany ze nikt z Apple takiej pierdoly nie napisal. Nikt kto spedzi 15 minut czytania o tej ustawie tez nie napisalby taiej bzdury!

A jak traktować dodanie nowej funkcjonalności do komputerów w postaci Mac App Store ? Instaluje się to za darmo, bez możliwości wyboru przy 10.6.6 i nic za to użytkownik nie płaci. Czyżby na podobnej zasadzie nie można było dać Face Time ?