iMagazine

Kalibracja baterii w Macbookach

01/03/2011, 12:49 · · · 6

Ostatnio zacząłem dostrzegać, że bateria w moim Macbooku zaczyna coraz krócej trzymać. Choć nie jestem przekonany czy jest to kwestia odczucia wynikającego z obserwowania licznika baterii, czy faktycznego skrócenia czasu podtrzymania.

Ewidentnie mój licznik wskazuje około 6 godzin zamiast 7-8 godzin, jak to było na początku.

Poczytałem w internecie, w tym na stronie Apple, i przeprowadziłem kalibrację.

Warto kalibrację przeprowadzać raz w miesiącu. Jest to dosyć prosta procedura, aczkolwiek w dzisiejszych czasach gdy Macbooki pracują około 7-8 godzin na baterii niestety dosyć długotrwała.

Kalibrację przeprowadzamy w następujący sposób.

  1. naładowany na 100% komputer odłączamy od zasilacza i pracujemy na baterii do samego końca, aż komputer sam się wyłączy (warto pod koniec pracy pamiętać aby nie mieć otwartych jakiś ważnych dokumentów i nie stracić niezapisanych zmian)
  2. zostawiamy komputer bez podłączania do prądu przez około 5 godzin
  3. podłączamy komputer do źródła zasilania i ładujemy go do 100%. Można w tym czasie pracować.

Po kalibracji mój komputer znów pokazuje 100% naładowania (przed pokazywał 99%) oraz przynajmniej na liczniku wróciło ponad 7-godzinne podtrzymanie.

Pamiętajcie – kalibrację baterii warto przeprowadzać raz w miesiącu. Aby to ułatwić przygotowaliśmy dla Was zdarzenie do iCala, które automatycznie będzie Wam przypominało o kalibracji – POBIERZ ZDARZENIE.

6

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii i dobrej kuchni. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Dariusz GardyńskiFredRemik_KbL@DeDariusz Hapoń Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
dark
Gość
dark

http://www.binarytricks.com/
Watts, aplikacja która przypomina o kalibracji i prowadzi krok po kroku przez nią + kilka dodatkowych bajerków.

Fred
Gość
Fred

Dokładnie – równie polecam Watts.

Dariusz Hapoń
Gość

Teraz zrobiłem 2 miesięczną przerwę w kalibracji. Poprzednie opisane (z efektami) na http://darqha.blogspot.com/2011/01/druga-kalibracja-baterii-w-macbooku-pro.html . Z kolejnej też będzie relacja :)

bL@De
Gość
bL@De

Dzieki Dominik za info, swoja droga naprawde o tym sie zapomina a pewnie w przypadku wszystkiego co na Windows tez jest to wskazane ;)

Remik_K
Gość

Dla zapominalskich Apple przygotowało nawet gotowe wpisy do iCal. http://www.apple.com/batteries/ (webcal://www.apple.com/batteries/images/ipod_icalreminder.ics) Wystarczy kliknąć i już nie zapomnicie :-)

Dariusz Gardyński
Gość

Ja w swoim MBP już 3 razy wymieniałem baterie. Po około 3 miesiącach mam ~ 40-50% baterii :/.