iMagazine

iPad 2 – Cieńszy, Lżejszy, Szybszy

03/03/2011, 10:37 · · · 12

Wczoraj mogliście nas oglądać i słuchać podczas komentarza na żywo do pokazu iPada 2. Dziś pora zastanowić się czy to ewolucja czy rewolucja?

Nowy model iPada jest zdecydowanie kontynuacją modelu który znamy już od roku. Nie została wywrócona do góry nogami koncepcja tabletu wg. Apple jaką znaliśmy, raczej dopieszczono szczegóły tworząc  w rezultacie jeszcze lepszy produkt. Jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny to została zmieniona obudowa, jest teraz z tyłu bardziej płaska, ale przede wszystkim jest dużo dużo cieńsza i lżejsza (tylko 600 gram). iPadowi 2 ubyło 5mm grubości i w chwili obecnej jest to maksymalnie 8,8mm. To naprawdę bardzo cienkie urządzenie, cieńsze od iPhone 4. Jeśli się obawiacie, że jest za cienki i niewygodny to trzymania to muszę Was uspokoić. Osoby z którymi rozmawiałem i które trzymały go już w rękach stwierdzają, że używa się go bardzo komfortowo. Drugą zmianą zewnętrzną jest wprowadzenie wersji z białym przodem. Pewnie większość osób wybierze wersję czarną, ale miło, że biała jest. Osobiście wersja biała wydaje mi się zdecydowanie optycznie lżejsza.

Prawdziwe zmiany zaczynają się jednak w środku. Praktycznie całe wnętrze zostało przeorganizowane i zaprojektowane na nowo. Nowy model posiada następujące parametry:
– procesor dwurdzeniowy A5 taktowanym zegarem 1GHz, jest on podobno dwa razy szybszy od obecnego, zaś wzrost przetwarzania grafiki może być nawet 9 krotny
– dwa razy większa pamięć operacyjna 512MB RAM (ta wartość nie jest nigdzie oficjalnie podana)
– dwie kamery, przednia do rozmów FaceTime ma rozdzielczość VGA, tylna HP 720p
– oddzielna wersja z modemem 3G GSM i CDMA
– duży wydajny głośnik
– GPS w modelu z 3G, kompas i żyroskop w obu

Bez większych zmian pozostał zaś wyświetlacz. Nadal ma on 9,7 cala oraz rozdzielczość 1024×728 pikseli. Pokryto go jednak powłoką zmniejszającą zabrudzenia od palców. Niestety też nie doczekaliśmy się też zmian w pojemności dyskowej nadal będziemy mieli do wyboru wersję 16, 32 i 64GB oraz czasu pracy na baterii. Nadal to około 10 godzin.

iPad 2 zyskał też nowe akcesoria. Są wśród nich mocowane magnetycznie pokrowce Smart Cover, wyjście HDMI przed oddzielny adapter Apple (będziemy mogli na ekranie TV wyświetlać dokładnie to co widać na ekranie urządzenia), adapter pozwalający uzyskać dźwięk Dolby Digital 5.1 surround.

Najlepsze zostawiłem jednak na koniec. iPad 2 wchodzi do sprzedaży 11 marca w USA. Kilkanaście innych państw dostanie go 25 marca, wśród tych kilkunastu państw jest Polska. Po raz pierwszy nasz kraj został potraktowany na równie z innymi europejskimi. Kolejna dobra informacja jest taka, że nie zmienią się ceny iPada, dwójka będzie kosztowała tyle co jedynka.

iPada 2 do dobra ewolucja obecnego modelu. Wiemy, że wielu komentatorów czekało na rewolucja, ja osobiście zawsze wolałem ewolucje niż rewolucje.


Norbert Cała

Jedno słowo - Geek. Prowadzący blog http://ipod.info.pl oraz zastępca redaktora naczelnego @imagazinepl.

norbertcala

Dodaj komentarz

Marcin Zbijowski napisał(a):

pytanie do speców, czy model 3G sprowadzony z USA (zakładając, że jestem na tyle niecierpliwy, że mi się chce sprowadzać) będzie bezproblemowo działał w polskiej sieci ?

Norbert Cała napisał(a):

tak, jak będziesz sprowadzał daj znać – też jesteśmy niecierpliwi :)

Dominik Łada napisał(a):

nawet bardzo niecierpliwi ;-)

Max napisał(a):

Nie wspominając o tym, że parę zł w kieszeni zostanie… To co, może jakiś czarter? ;)))

Marcin Sierant napisał(a):

Nie tak znowu po raz pierwszy – cyrki są jedynie z iPhone (ale nie ma tragedii, bo iPhone i tak wychodzi w wakacje) i był jeden wielki cyrk z iPadem. iPody i komputery pojawiają się w Polsce „na bieżąco” ;)

Max napisał(a):

Z tym „na bieżąco” można by ostro polemizować. Widać, że twoja wiedza na ten temat nie sięga zbyt daleko wstecz.

Cyberangel1975 napisał(a):

ciekawe czy HDMI będzie działać też z pierwszym iPadem…

Dominik Łada napisał(a):

gdzieś ktoś powiedział, że będzie, tylko nie będzie pełnej rozdzielczości. chyba nie będzie w starym iPadzie mirroringu

Cyberangel1975 napisał(a):

już sam sobie odpowiedziałem na to pytanie, może kogoś też zainteresuje:
http://store.apple.com/us/product/MC953ZM/A?fnode=MTc0MjU4NjE&mco=MjEzNTIxNDM

QQQ napisał(a):

Fajnie że ja jak miałem 3G to se odblokowałem tak zwane [Mirrored Output] i miałem obraz taki co na iPhonie a teraz mam nadal to i w 3Gs więc żadna nowość na skalę światową. A dodatkowo wszystko to na zwykłym kablu AV z allegro za około 30zł

mariusz napisał(a):

Dlaczego w wersji bez 3G nie ma GPS? Czy to jest jakoś powiązane? Czy jeśli np. kupię wersję z 3G, ale nie będę miał tam karty SIM to GPS będzie działał w pełni?

Dominik Łada napisał(a):

jest to powiązane, bo z tego co mi się wydaje, to ten sam chip odpowiada za 3G i GPS. Jeśli nie włożysz karty SIM to będzie działał Ci normalnie GPS.

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK