iMagazine

MACDefender — nowy malware dla OS X

03/05/2011, 11:53 · · · 7

Został znaleziony nowy malware na OS X — MACDefender. Ironicznie, symuluje program antywirusowy. Tradycyjnie już nic Wam nie grozi jeśli go sami nie zainstalujecie i nie podacie hasła administratora. Próbuje się zainstalować poprzez podejrzane strony internetowe. Możecie w prosty sposób sprawdzić czy go przypadkiem nie macie:

  1. Uruchom Monitor aktywności.
  2. Kliknij na kolumnę nazwa, aby posortować po … nazwie.
  3. Poszukaj procesu MACDefender lub MacDefender.app.
  4. W Preferencjach Systemowych -> Konta zerknij czy nie ma nic podejrzanego pod Login Items. Jeśli tak to wystarczy kliknąć w — aby usunąć.
  5. Na koniec jeszcze otwórzcie Findera i zobaczcie czy pod /Applications | /Programy nie ma MACDefender lub MacSecurity. Jeśli tak to do kosza z nim!
7

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki i zwinne samochody. Niedawno rozpocząłem prowadzenie kursów Lightrooma i fotografii na Pikselowe.pl – zapraszam.


7
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Gabriel GołuszekDominik ŁadaPrzemek (CSOP)MoridinJacek Gajowniczek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek Gajowniczek
Gość

Nie wiem, czy ktoś zauważył, ale Apple Store: „We’ll be back soon” (Pewnie dodają coś nowego)

Moridin
Gość

Pisałem na Facebooku o tym … czekamy na konkrety. :)

Przemek (CSOP)
Gość

Już są nowe iMac-i . Tylko na razie nie można wejść do strony wyboru iMac na Apple Store (pojawia się błąd). Wersja 27″ na 2 x Thunderbolt

Dominik Łada
Gość

Kolejny przykład pokazujący, ze jak napiszemy skrypt kasujacy dysk, sami go uruchomimy i podamy hasło, to zadziała. Póki co z naszym OSX jesteśmy bezpieczni i pewnie jeszcze długo będziemy. Zawsze najsłabszym ogniwem jest sam użytkownik. Kiedyś czytałem wypowiedz jednego z hackerow, ktory powiedział, ze w przeszło 80% przypadków wlamuje sie do systemów nie poprzez jakies skomplikowane narzędzia, a po prostu dzwoniąc do firmy i podając sie za pracownika firmy serwisowej….

Gabriel Gołuszek
Gość

 Socjotechnika, polecam „Sztuka infiltracji” Kevina Mitnicka świetnie opisane zjawisko.