Mastodon
Zdjęcie okładkowe wpisu Kabel Thunderbolt dostępny w sklepie Apple

Kabel Thunderbolt dostępny w sklepie Apple

8
Dodane: 13 lat temu

Apple udostępniło wreszcie kabel służący do podłączania urządzeń ze złączem Thunderbolt. Dzięki niemu możemy podłączyć zarówno zewnętrzny monitor (ponieważ wtyczka jest taka sama jak w MiniDisplay Port), ale też dyski, macierze i inne akcesoria.

Ponieważ póki co, nie mamy dostępu do żadnych akcesoriów ze złączem Thunderbolt, kabla możemy użyć np. pomiędzy dwoma komputerami, gdzie jeden z nich będzie działał w trybie dysku.

Dzięki temu możemy sprawdzić z jaką faktyczną prędkością pracuje Thunderbolt.

Kabel w wersji 2-metrowej, dostępny jest w Apple Store w cenie 49USD. Czekamy na alternatywne rozwiązania.

Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, rowery, fotografia i dobra kuchnia. Redaktor naczelny iMagazine - @dominiklada

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 8

cudownie, a ów kabel można sobie chwilowo wetknąć w… kieszeń ;] Pierwsze dyski thunderbolt mają być wypuszczone przez Lacie, nota bene w wersji HDD, co wydaje się być pomysłem takim sobie. A przy SSD koszty poszybują w kosmos. Póki co realnych zastosowań kabelka za 50$ nie widzę.

Co to ludziom się popieprzyło w tych główkach z tymi prędkościami. To, że TB ma 10Gb/s to nie musi oznaczać, że za wszelką cenę musimy coś kupować żeby dążyć do tej prędkości. Nic się nie stanie jak po tym TB będzie leciało max  30MB/s. W TB widzę inne zalety niż prędkość na przykład rozmiary gniazda i samego wtyku co jest bardzo malutkie. Da się montować w subnotebookach np. jak Air, z racji tego, że to jest malutkie i de facto wygląda estetycznie niż wielkie dziury po eth, FW czy usb. No chyba ostatnia zaleta dość ważna to transfer strumieniowy i multi-protokołowość a prędkość przyjdzie z czasem( czyt. potanieją SSD)

Co ceny tego kabla to jakiś chory pomysł. To nic innego jak kawałek chińskiego miedzianego drutu/kabla o konkretnym przekroju, grubości. Kabel TB nie ma elektroniki. Idę o zakład, że z fabryki on wyszedł za jakieś 2-3 dolary max.

Dlatego czekam na wersje alternatywne, może CSOP niedługo będzie takie miał – oni zazwyczaj szybko reagują na “trendy” rynkowe