Mastodon

Lion Internet Recovery — potrzebny tylko internet

10
Dodane: 12 lat temu

Lion poza ukrytą partycją Recovery, uruchamianą skrótem ⌘R podczas bootowania, ma też możliwość tak zwanego Internet Recovery, który może być przydatnym w sytuacji, w której stracimy dysk twardy. Zamiast martwić się pobieraniem z internetu, szukaniem pendrive’a lub płyty DVD, na którą to trzeba wypalić, wystarczy wybrać stosowną opcję, połączyć się z Wi-Fi i Lion automatycznie pobierze się z serverów Apple’a, po czym zainstaluje się na czysto na wybranym dysku.

Podstawowe informacje o Lion Recovery znajdziecie tutaj, a dokument z bardziej technicznymi informacjami jest tutaj.

 

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 10

No jak ja go pobiorę? Podasz mi sposób, abym z czystym dyskiem (po padzie starego) mógł jakoś magicznie na moim MBPro czy iMac wejść w pobieranie Liona? Coś musi zainicjować proces połączenia, chociażby gdzieś muszę wskazać połączenie z WiFi, wpisać hasło. Samo z siebie to się nie zrobi. Rozumiem, że wierzymy w każdą notkę Apple, ale zachowajmy trzeźwe myślenie ;)

Nowe Maki (MBA i Mini) będą mogły pobierać system z internetu po wymianie dysku. Włączasz komputer, wpisujesz hasło do Wi–Fi, ściagasz. To jest zapisane w jakimś układzie na motherboard, a nie na dysku :)

Proszę o informacje i/lub cytat — to jest funkcja systemu operacyjnego, a nie hardware’u i dopóki nie zobaczę informacji, że tak jest to będę trwał przy swoim.

czytałem na cult of mac że ta funkcja dostępna jest tylko i wyłącznie w nowych macbookach air i macach mini więc wychodzi na to iż jest to zasługa hardware….

Technicznie to jest funkcja i software’owa i hardware’owa ;) Bo Jest realizowana po testach POST, ale przed ładowaniem właściwego systemu. Czyli pewnie jest zaszyta w EFI nowych Maków. Czyli nowy komputer, albo zmiana firmware w starszych Makach ;)

Apple podaje to w tym dokumencie: http://support.apple.com/kb/HT4718
A konkretnie tutaj: http://d.pr/h8fM

Fajnie byłoby mieć tą funkcję w każdym Maku no ale Apple chce zarobić, tak samo jest z AirDrop, które z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu nie będzie działać np. na Mac Mini z 2009 roku :(

Lion zaklada partycje recovery, mialem to od początku bety Liona na swoim MBP. Oczywiscie jest pytanie…. skad ten backuo znajdzie się w internecie. Teoretycznie w iCloud jest taka pozycja, ale mi się jeszcze nie udało zrobić tak żeby do tego backupu chmurowego coś trafiło – nie wiem czy to jest ten backup nawet.