iMagazine

Przywróć gest nawigacji trzema palcami ze Snow Leoparda w OS X Lion

05/10/2011, 15:59 · · · 8

Wraz z wejściem systemu OS X Lion zmieniły się gesty względem Śnieżnego Leoparda. Kilka przybyło, kilka ubyło. Mi najbardziej doskwierał brak dwóch gestów pozwalających poruszać się wstecz i naprzód w historii np. Findera. W Snow Leopardzie za akcje te odpowiadały odpowiednio machnięcie trzema palcami w lewo oraz trzema machnięciami w prawo. W Lwie odpowiadają one za przechodzenie pomiędzy Desktopami i aplikacjami ustawionymi w tryb pełnoekranowy. Funkcja wstecz i naprzód działa tylko w Safari z gestami wykorzystującymi machnięcie dwoma palcami.

Jest jednak sposób (a w zasadzie dwa) na przywrócenie opisywanych powyżej starych gestów. Pierwszy z nich jest tymczasowy i polega na przytrzymaniu klawisza Option i machnięciu trzema palcami. Jeśli chcemy natomiast ustawić to na stałe – w tym celu musimy udać się do System Preferences -> Trackpad -> i zakładki More Gestures, gdzie musimy przestawić opcję „Swipe between pages” z dwóch na trzy palce. Jednocześnie jednak zmieni się nam wtedy gest odpowiedzialny za przechodzenie pomiędzy aplikacjami pełnoekranowymi („Swipe between full-screen apps”) na użycie czterech palców.

Źródło: Cult of Mac


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Łukasz Zieleniewicz napisał(a):

W Snow Leoprad był też gest machnięcia trzema palcami w górę/w dół, co powodowało np. w Reeder przejście z jednego newsa do drugiego. Teraz powoduje to włączenie Misson Control lub Expose. Ktoś wie jak to „naprawić”?

Moridin napisał(a):

Czterema machnij.

Anonim napisał(a):

Machnięcie czterema w górę wywołuje Mission Control, w dół Expose. Wcześniej w Firefoxie trzy palce góra/dół powodowało przeskakiwanie na początek/koniec strony. 
Chyba w Lionie nie da się tego gestu przywrócić.

Moridin napisał(a):

U mnie ustawiłem góra/dół na 3 palce. 4 działają w Reeder, Twitter itp.

Mariusz Modrzejewski napisał(a):

powiedzcie mi, jak przywrócić powiększanie (zoom) ekranu (kombinacja fn lub ctrl + dwa palce w górę/w dół)? w snow leopard było fajnie, w lajonie nie jest fajnie…

Moridin napisał(a):

U mnie „z pudełka” działa CTRL+dwa palce góra/dół na trackpadzie.

Marcin Żyliński napisał(a):

W mailu najbardziej odpowiadalo mi machanie trzema gora/dol co powodowalo przejscie do kolejnego.poprzedniego maila. Teraz tego nie ma. Poza tym zastosowanie porady z arta wylacza mozliwosc przeciagania plikow/folderow trzema palcami.

Przemyslaw Przewozniak napisał(a):

w snow  leo byla funkcja która pokazywała wszystkie okna wszystkich uruchomionych aplikacji teraz zamiast tego jest jakieś śmieszne mission control wszytko w jednym… 

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK