iMagazine

Wyniki finansowe Apple za Q4 2011

19/10/2011, 15:36 · · · 1

Apple podczas wtorkowej telekonferencji ogłosiło swoje wyniki finansowe za ostatni kwartał roku rozliczeniowego 2011 (przypominamy, że Apple ma przesunięty rok finansowy względem kalendarzowego).

Zaprezentowane wczoraj wyniki są z jednej strony ostatnimi wynikami kiedy żył jeszcze Steve Jobs, z drugiej strony są też pierwszymi podczas których CEO był już Tim Cook.

Liczby wyglądają w następujący sposób:

  • dochody wzrosły rok do roku z 20,34mldUSD do 28,27mldUSD (jednak niżej niż w Q3), a zysk netto z 4,31mldUSD do 6,62mldUSD (też niżej niż w Q3).
  • sprzedaż komputerów wyniosła 4,89 mln sztuk, co stanowi wzrost o 26% do podobnego okresu z poprzedniego roku
  • marża wzrosła rok do roku do poziomu 40,3%, ale była niższa niż w Q3- 41,7%
  • sprzedaż iPodów spadła o 27% rok do roku i była na poziomie 6,62 mln sztuk (w Q3 było 7,54 mln sztuk).
  • kwartalna sprzedaż iPhonów wzrosła o 21% rok do roku i była na poziomie 17,07 mln sztuk, ale względem poprzedniego kwartału spadła bo w Q3  wyniosła 20,34mln sztuk. Należy jednak pamiętać, że duża część klientów czekała na nowy model, który ostatecznie pojawił się na początku następnego kwartału, czyli już w Q1 2012
  • sprzedano 11,12 mln sztuk iPadów w Q4 (czyli więcej niż w Q3 – kiedy było 9,25 mln szt.) i jest to wzrost o 166% rok do roku.

Choć wyniki są niższe od tych, które przewidywali analitycy – przede wszystkim z powodu przesunięcia premiery nowego iPhone 4S – to i tak na tle konkurencji oraz widma światowego kryzysu wydają się niesamowite. Pierwszy kwartał Q1 2012 może być znów rekordowy. W końcu iPhone 4S w pierwszy weekend sprzedał się w ilości przekraczającej 4 mln sztuk.

Dla zainteresowanych – raport kwartalny Q4 2011 znajduje się na stronie Apple.

Zapis audio wtorkowej telekonferencji znajduje się tutaj.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Mateusz Kamiński napisał(a):

Dokładnie, zysk niesamowity. A giełda rządzi się swoimi prawami więc nie ma co płakać ;)

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK