iMagazine

Lew bez tajemnic – Launchpad [cz. 2]

29/10/2011, 08:00 · · · 20

Witam w drugiej części Lwa bez tajemnic poświęconej Launchpadowi. Ostatnio pisałem m.in., jak upiększyć nazwy folderów o emotikonki, jak włączyć motion blur, a dziś kolejna porcja porad. Mam nadzieję, że się przydadzą :)

Zmiana tapety folderu w Launchpadzie


Znudziło się Wam już ciągłe patrzenie na tę samą tapetkę w folderach, do których skrzętnie posegregowaliście swoje aplikacje? Proszę bardzo:

 • będąc w Finderze wciskamy kombinację Cmd+Shift+G i wpisujemy następującą ścieżkę:
 • odszukujemy plik o nazwie  „ecsb_background_tile.png”. To właśnie jest nasza tapeta w folderach. Warto zrobić sobie kopię zapasową tego pliku lub zmienić jego nazwę, np. z dopiskiem „_backup” w razie, gdybyśmy w przyszłości chcieli przywrócić oryginalną tapetkę
 • wystarczy teraz, że przygotujemy swoją własną tapetkę z tymi samymi parametrami jak oryginał (dla leniwych podpowiem, że chodzi o grafikę o rozmiarze 250×250px)
 • następnie nadajemy naszemu plikowi tę samą nazwę, którą nosi domyślny, czyli „ecsb_background_tile.png” i wgrywamy go do podanego wcześniej folderu
 • oczywiście w związku z tym, iż wszystko dzieje się w katalogu systemowym, musimy potwierdzić kopiowanie hasłem administratora
 • teraz uruchamiamy Terminal (/Applications/Utilities/Terminal.app) i wpisujemy poniższą komendę:
 • od tego momentu możemy cieszyć się własnymi tapetkami w folderach Launchpada


Bonus: Jeśli chcielibyście podmienić także samą ikonkę folderu, to warto zainteresować się plikiem „ecsb_group.png” ;)

Szybkie usuwanie aplikacji zakupionych w Mac App Store za pomocą Launchpada

Jak wiadomo, aby usunąć aplikacje kupione poprzez Mac App Store, postępujemy podobnie jak na iUrządzeniach, czyli klikamy i przytrzymujemy aplikację, aż zacznie się trząść (ze wściekłości pewnie ;)). Następnie usuwamy aplikacje klikając na krzyżyki przy nich. Ale klikanie i przytrzymywanie jest wolne i mało wygodne, przynajmniej dla mnie. Na szczęście jest o wiele szybsza metoda. Wystarczy wcisnąć i przytrzymać klawisz Option/Alt, by wejść w roztrzęsiony tryb natychmiast.

Odświeżenie Launchpada

Zdaża się czasem po zainstalowaniu aplikacji, że nie pojawia się ona w Launchpadzie. Albo po usunięciu aplikacji, ta nie znika. Co wtedy zrobić? Należy odświeżyć Launchpada. Możemy do tego posłużyć się trzema metodami:

 1. Przeładowanie Launchpada
  Launchpad jest ściśle powiązany z Dock app, więc najłatwiejszą metodą pozwalającą rozwiązać drobniejsze problemy z pojawieniem się lub zniknięciem aplikacji jest po prostu zrestartowanie Docka. Robimy to przez uruchomienie Terminala (który znajdziemy w /Applications/Utilities/Termina) i wpisanie poniższej komendy:
 2. Zresetowanie zawartości Launchpada
  Jeśli poprzednia metoda zawiedzie, kolejnym sposobem uporania się z problemem może być wymuszenie resetu biblioteki odpowiedzialnej za wyświetlanie zawartości Launchpada:

  • będąc w aplikacji Finder wciskamy kombinację klawiszy Command+Shift+G i wpisujemy następującą ścieżkę:
  • usuwamy plik/i z rozszerzeniem .db (dla bezpieczeństwa możemy utworzyć ich kopię zapasową)
  • uruchamiamy Terminal (dla przypomnienia w /Applications/Utilities/Terminal) i wpisujemy znaną już komendę:

  Uwaga: posługując się powyższą metodą zresetowane zostaną wszystkie ustawienia Launchpada (chodzi o położenie ikon i utworzone przez nas foldery).

 3. Szybka metoda odświeżenia zawartości Launchpada przy użyciu wyłącznie Terminala
  Dla osób, które nie boją się używać Terminala powyższa metoda przy użyciu tylko i wyłącznie tej aplikacji. Wystarczy, że wpiszemy podaną komendę:

  Usunie ona automatycznie pliki bibliotek odpowiedzialnych za wyświetlanie zawartości Launchpada, a potem od razu restartuje Docka.

  Uwaga: Powyższa metoda nie uwzględnia utworzenia kopii zapasowej plików bibliotek.

Zarządzanie wyświetlanymi aplikacjami w Launchpadzie

Launchpad wyświetla wszystkie aplikacje znajdujące się w katalogu /Applications. I pisząc wszystkie mam na myśli WSZYSTKIE, nawet te odpowiedzialne za usuwanie aplikacji lub ich konfigurację. Wprowadza to niepotrzebny bałagan i nie wygląda estetycznie, a Apple nie zadbał o to, byśmy mogli dowolnie konfigurować zawartość Launchpada. Jest jednak na to rada lecz nie obejdzie się bez pomocy programu zewnętrznego.


Chodzi o Launchpad-Control, czyli panel systemowy pozwalający na ukrywanie niechcianych aplikacji, a nawet całych folderów. Jego działanie jest bardzo proste, odhaczamy to, czego nie potrzebujemy, następnie klikamy Apply i już możemy cieszyć się większą przejrzystością w Launchpadzie. Panel ten możemy pobrać ze strony chaosspace.de.

Uruchamianie Launchpada z klawiatury na starszych Makach

W najnowszych komputerach Apple zmieniona została nieco klawiatura, mianowicie klawisz F4 nie uruchamia teraz Dashboard, ale właśnie Launchpada. Co jednak z osobami, które dokonały zakupu przed wyjściem Liona? Z pomocą przychodzi kolejny panel rezydujący w Preferencjach Systemowych – FunctionFlip. Należy wykonać następujące kroki:

  • pobieramy panel FunctionFlip ze strony kevingessner.com
  • uruchamiamy FunctionFlip

 • domyślnie FunctionFlip będzie stosował zmiany dla podstawowej klawiatury, więc jeśli korzystacie z jakiejś innej, należy ją wybrać z menu rozwijanego
 • zaznaczamy pole „F4: Dashboard” (w ten sposób uruchomienie Dashboard będzie wymagało wciśnięcia F4 z klawiszem Fn)
 • przechodzimy następnie do ustawień klawiatury z Preferencji Systemowych
 • wybieramy Skróty Klawiszowe i odszukujemy Launchpad & Dock z menu po lewej
 • następnie dwa razy klikamy Pokaż Launchpad i wciskamy F4

Warto w ustawieniach FunctionFlip zaznaczyć uruchamianie się go przy starcie systemu.


To wszystko na dzisiaj. Standardowo już zachęcam Was do podzielenia się perełkami związanymi z Launchpadem. I przy okazji pytanie – o czym chcielibyście poczytać w kolejnych odsłonach Lwa bez tajemnic?

Lew bez tajemnic:


Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


Dodaj komentarz

Dariusz Gardyński napisał(a):

Ja z wielką chęciom poczytam :).

Mam też pytanie – czy da się w Lionie stopniować głośność ?? W SL było to shift+volume up/down . Teraz tego nie mogę znaleźć :/.

Dariusz Gardyński napisał(a):

Może to nie shift był, ale to ogólnie nie ma znaczenia. Próbowałem już wielu kombinacja i żadna mi nie działa :/.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

W Lionie inkementacja i dekrementacja o ćwiartkowe wartości zostały usunięte. Jak dotąd udało mi się znaleźć tylko metodę wykorzystującą AppleScript i Automator. Instrukcję obsługi można znaleźć tu: http://hints.macworld.com/article.php?story=20110730172909171
W razie czego, mogę zrobić wpis z tłumaczeniem tej metody choć wydaje mi się, że jest prosta do zastosowania :)

Dariusz Gardyński napisał(a):

Dzięki. Zawsze to jakieś wyjście ;).

Tomasz Siemieniec napisał(a):

Rzucam temat (ogólnie): Automator!

Bartosz Tomaszewski napisał(a):

A kim Pan M. Skrzypczak jest,że Pan tu pisze?
Do tej pory przyzwyczaiłem się do Łady,Pietrusiewicza i Cały no i do Pani Kingii.
pozdrawiam

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Jestem użytkownikiem urządzeń Apple (co prawda nie tyle lat co reszta ekipy), uwielbiam najróżniejsze tricki i porady ułatwiające życie. A piszę dzięki temu, że redaktor naczelny, Dominik Łada, wyraził na to zgodę :) Mam nadzieję, że moje teksty komuś się przydadzą ;)

Sebastian Szwarc napisał(a):

I po co komu ten Launchpad? QuickPick robi to samo a znaczne lepiej i to na starszym sprzęcie.

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Z pewnością znajdą się osoby, którym Launchpad się spodoba. Na szczęście nie jest on niezbędny w normalnej pracy, więc można z niego nie korzystać :)
Ja zdecydowanie bardziej wolę aplikację Alfred do uruchamiania programów.

Sebastian Szwarc napisał(a):

Dobrze że zatrzymałem się na 10.6 a można go wogóle w Lionie wyłączyć?

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Nie można, ale można po prostu tego nie używać ;)

Mariusz Sobczyk napisał(a):

A mnie ten cały Launchpad działa jak chce… Co restart przywraca wszystkie ikony i układa je alfabetycznie :/ Launchpad-Control też działa do 1 restartu Maca…

Jakub napisał(a):

A jak dodać ikonę Launchpad do dock’a? Niechcący ją wywaliłem…

Maciej Skrzypczak napisał(a):

Launchpad jest w folderze /Applications :)

duchu napisał(a):

jak dodac foldery do lauchpada ? Chce tworzyc osobny folder gry i aplikacje ale nie mam pojecia jak to zrobic ? 

Maciej Skrzypczak napisał(a):

„Łapiesz” ikonkę jednej gry/aplikacji, przeciągasz na drugą i upuszczasz :)

duchu napisał(a):

dziekowac ;) 

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK