iMagazine

W jaki sposób odczytywać na maku pliki .XPS?

13/11/2011, 00:35 · · · 8

Ostatnio, w związku z premierą iPhone 4S dostałem z Orange cenniki. Jednak po raz pierwszy nie były one w „ludzkim” formacie – PDF czy Excelu – tylko w czymś, co miało rozszerzenie .xps.

Przeglądałem sieć w poszukiwaniu co to za cholerstwo i z czym to się je na makach. Okazało się, że jest to format pliku stworzony przez Microsoft, aby przekazywać zamknięte, nieedytowalne pliki – eh, jak ja uwielbiam takie rozwiązania…

Na pecetach jest do tego darmowa przeglądarka, ale na makach nic takiego nie ma. Znalazłem program XPS Viewer for Mac, ale jest on płatny i to dosyć drogo – ok 35USD.

Rozwiązanie okazało się banalne i darmowe.

Wystarczy z poziomu przeglądarki www wejść na pocztę Gmail, która jak się okazało ma wbudowaną funkcję odczytu tego typu plików. Co więcej, wprost z poziomu Gmaila można wyeksportować pliki XPS do PDFów.

Pierwszy raz ucieszyłem się z funkcjonalności Gmaila, i chyba pierwszy raz skorzystałem z niego poprzez przeglądarkę, a nie poprzez systemowego Maila.


Dominik Łada

MacUser od 2001 roku, fanatyk sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, poza tym ma świra na punkcie fotografii, dobrej kuchni, swojej żony oraz synów - Franka i Leona. Współzałożyciel i "rednacz" iMagazine - @dominiklada


Dodaj komentarz

Krzysztof Janiczek napisał(a):

Microsoft i jego „genialne” rozwiązania… szkoda gadać

Anonim napisał(a):

i genialni pracownicy Orange ;p

Anonim napisał(a):

Orange nie musi brać pod uwagę tego że są użytkownicy Mac. Oni cenniki dostarczają, i ich to nie obchodzi że nie możesz ich otworzyć.
Smutne, ale prawdziwe. Oni swój obowiązek wykonali.

Radosław Woźniak napisał(a):

no to jak? mogą wymyślić własny format i w nim dostarczać?

Marcin Franz Michalski napisał(a):

orange generalnie nie mysli o apple.. kupując u nich modem dedykowany pod Mac OS firma nie ma żadnego wsparcia technicznego dla Appli, wiec nikt w tej firmie nie jest w stanie go skonfigurować, dobrze, że chociaż przyjmują faktury za zrobienie tego w iSpocie :)

Dominik Osyczka napisał(a):

Żeby cenniki urządzeń Apple wysyłać w formacie, którego nie da się łatwo otworzyć na innych urządzeniach Apple. Wiem, że mówimy o telefonach i operatorze, a nie stricte Macach, ale jest w tej całej sytuacji coś ironicznego.

Tomek Przymusiński napisał(a):

NIXPS

Jebacz Koz napisał(a):

A nie lepiej LibreOffice?

Dbamy o Twoją prywatność

Od dnia 25 maja 2018 r. dostosowujemy naszą działalność do nowego Rozporządzenia Unii Europejskiej o Ochronie Danych Osobowych (RODO).

Zaktualizowaliśmy naszą Politykę Prywatności, aby udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji, w jaki sposób iMagazine.pl chroni twoją prywatność, oraz w jaki sposób możesz korzystać ze swoich praw odnośnie danych osobowych.

Kliknij w poniższy link, aby zapoznać się z zaktualizowaną Polityką Prywatności.

Dziękujemy, że jesteś z nami,
redakcja iMagazine

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ OK