Mastodon

[OS X Lion] Ukrywamy Spotlight na pasku menu

13
Dodane: 12 lat temu

Coraz częściej daje się zauważyć tendencję deweloperów do sterowania aplikacjami z paska menu. Jednakże ze względu na brak jakiejkolwiek możliwości powiększenia przestrzeni dla aplikacji “siedzących” w powyższym miejscu jesteśmy zmuszeni oszczędzać miejsce lub usuwać niepotrzebne elementy. Osobom nie korzystającym z systemowego Spotlighta lub używającym innych narzędzi o podobnym zastosowaniu (np. jak w moim przypadku Alfreda) może w tym wypadku pomóc usunięcie Spotlighta z paska menu.

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że wykonanie poniższej czynności nie wyłącza/usuwa Spotlight całkowicie, a jedynie ukrywa jego ikonkę. Aby osiągnąć ten cel uruchamiamy Terminal (znajdujący się w /Applications/Utilities) i wprowadzamy poniższą komendę (potrzebne będzie hasło Administratora):

sudo chmod 600 /System/Library/CoreServices/Search.bundle/Contents/MacOS/Search

a następnie restartujemy proces SystemUIServer, który odpowiedzialny jest za wyświetlanie paska menu:

killall SystemUIServer

Jak już nadmieniłem wcześniej, powyższą metodą nie usuwamy Spotlight, co dowodzi poniższy screenshot okna Findera z wykonanym wyszukiwaniem plików:

Jeśli natomiast chcemy przywrócić Spotlight na pasku menu, w Terminalu wpisujemy poniższe dwie komendy:

sudo chmod 755 /System/Library/CoreServices/Search.bundle/Contents/MacOS/Search

oraz:

killall SystemUIServer

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, Redaktor iMagazine.pl. Mastodon: mcskrzypczak@c.im

Zapraszamy do dalszej dyskusji na Mastodonie lub Twitterze .

Komentarze: 13

W pasku menu nie będzie już Spotlighta, więc stamtąd nie będzie można wyszukiwać, ani uruchamiać aplikacji/plików. Samo wyszukiwanie działać będzie jednak dalej z poziomu Findera, jak to jest pokazane na screenshocie :)

To trochę bez sensu bo spotlight i tak w tle działa, nawet jak tej ikony nie ma, a dwie usługi skanujące dla mnie to strata zasobów. Poza tym jako launcher spotlight sprawuje się nieźle i nie dajmy się zwariować, nie zajmuje dużo miejsca. Dla zabawy wkleję mój pasek… :-)

Ale metoda ta wcale nie miała na celu wyłączenie Spotlighta, a tylko usunięcie jego ikony z menubara :) Jest to szczególnie pomocne dla posiadaczy właśnie ekranów o przekątnej 13″. Sam posiadam MBP 13″ i ucieszyłem się, że znalazłem tego tipa :) A mój menubar wygląda następująco:

To powiem Ci Macieju, że lekka masakra, bo niektórych tych rzeczy wcale nie musisz widzieć i komputer będzie działał tak samo dobrze. Chyba, że czujesz się lepiej jak widzisz ile ramu jeszcze masz wolnego. Masz strasznie przeładowany ten pasek, ja staram się trzymać minimalizmu…

A przyznaję się bez bicia, że lubię mieć wszystko na oku ;) Już taki ze mnie freak niestety :) Lubię przeróżne ficzery i nie obawiam się ich testować :) Ale za to w Docku za dużo nigdy nie chciałem mieć, tylko najpotrzebniejsze rzeczy :)

No to przynajmniej w jednej kwestii jesteśmy zgodni ;) Pulpit pusty to główna zasada, której trzymałem się jeszcze jak używałem Windowsów :)
Podoba mi się Twój wystrój, aczkolwiek lepszą przestrzeń roboczą na 13″ uzyskuje się z Dockiem po boku :)

A to ja też się pochwalę całością, a co ;)

W pracy mamy zasadę czystego biurka, spotkałem się też z teorią, że jak biurko jest, brzydko rzecz ujmując, zajebane to komputer działa wolniej. Nie wiem czy to prawda… No ale nie po to jest biurko, żeby tam trzymać pliki, od tego jest katalog domowy. Biurko ma mieć w mojej opinii ładną tapetę, żeby sprawiało przyjemne wrażenie. Zresztą i tak przez większość czasu go nie widać ;-)