iMagazine

„Przeciąganie trzema palcami” – rewolucja w używaniu Liona za pomocą touchpada

03/01/2012, 07:43 · · · 8

Jeśli tak jak ja nie boicie się używać touchpada (zarówno tego wbudowanego w MacBooka jak i Magic Touchpada), a nawet czasem preferujecie ten sposób pracy, to mam dla Was dobre wieści. Aktywując jedną opcję w Lionie możecie sprawić, że praca z gładzikami stanie się jeszcze przyjemniejsza, prostsza i szybsza.

Wszystko „rozchodzi” się o ficzer, który możemy znaleźć w Preferencjach Systemowych, opcjach Gładzika i zakładce Wskaż i kliknij. W tym miejscu uaktywniamy Przeciąganie trzema palcami. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do szeregu usprawniających pracę metod wykorzystujących ten gest:

  • Przenoszenie okien aplikacji. Ta właściwość wyszczególniona jest pod opcją uruchamiającą przeciąganie trzema palcami. I w sumie nie ma się nad nią co rozwodzić, ponieważ filmik pomocniczy w prosty sposób pokazuje jej zastosowanie. Po prostu najeżdżamy na pasek tytułowy dowolnej aplikacji, „tapamy” w to miejsce trzema palcami i przesuwając nimi po touchpadzie, przesuwamy jednocześnie „złapane” okno. To jednak tylko jedna z możliwości, do których posłużą nam trzy palce.
  • Przenoszenie plików. Wskazując kursorem nad plikiem/folderem w Finderze, za pomocą przeciągnięcia trzema palcami możemy go w łatwy sposób przenieść w inne miejsce. Jeśli w trakcie przeciągania „skończy” się Wam gładzik wystarczy, że na krótki moment puścicie go, przeniesiecie dłoń w dogodną pozycję i możecie kontynuować gest. Jeśli się jednak rozmyślicie co do przenoszenia wystarczy, że wciśniecie klawisz Esc.
  • Pobieranie zdjęć z internetu. Przeglądając stronę internetową, po wskazaniu na zdjęcie możemy je skopiować przeciągając je trzema palcami na pulpit.
  • Zaznaczanie tekstu. Dzięki gestowi trzech palców po najechaniu nad blok z tekstem możemy go zaznaczyć przeciągając palce nad wybranym obszarem. Aby zaznaczyć całe słowa musimy najpierw dwukrotnie kliknąć (normalnym sposobem), aby zaznaczyć słowo, a następnie trzema palcami zaznaczyć resztę tekstu.
  • Zaznaczenie wewnątrz listy. W Finderze mając ustawiony widok listy możemy zaznaczyć pliki przesuwając trzema palcami w obszarze końca kolumny Nazwa. Podobny efekt możemy uzyskać w innych aplikacjach, jak np. Mail.
  • Przenoszenie z „inercją”. Podobnie jak w przypadku przewijania stron za pomocą Magic Mouse’a czy innych myszy, podobny efekt zachowania pędu możemy uzyskać przy przenoszeniu plików bądź okien. Aby to wykonać łapiemy już znaną nam metodą okno/plik i trzymając jeden palec w miejscu „odbijamy” od niego dwa pozostałe w wybranym przez nas kierunku. Może trudno to wytłumaczyć, ale jeśli Wam się uda to wykonać, to na pewno zrozumiecie o co chodzi.

Być może już zauważyliście, że większość z powyższych funkcji można uzyskać przez kliknięcie i przeciągnięcie. O ile mniej jednak siły trzeba włożyć w samo przesunięcie trzema palcami, niż trzymanie wciśniętego gładzika i przesuwanie po nim palca.

Na koniec jedna uwaga: uruchomienie gestu przesuwania trzema palcami wszystkie inne gesty wykorzystujące dotąd tę liczbę palców zmieniają się w gesty „czteropalczaste”. Domyślnie będzie to dotyczyć przechodzenia pomiędzy Biurkami/Aplikacjami w trybie pełnego ekranu, czyli będziemy teraz potrzebowali przesunięcia w lewo/w prawo czterema palcami; jak też wejścia do Mission Control – cztery palce w górę.

8

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Maciej SzymanskijoozioRemik_KMaciej Skrzypczak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tomek Zapała
Gość

niestety nie widzę tej opcji w moim MacBook Pro z 2008 roku (?)

Maciej Skrzypczak
Gość

Hmm, w moim MBP late 2009 jest już ta opcja, ciekawe czemu nie ma w Twoim. A touchpad obsługuje multitouch?

Tomek Zapała
Gość

tak touchpad obsługuje multitouch tylko tej jednej opcji po prostu nie ma…
dość dziwne. Planuje zmienić laptopa w połowie roku więc jakoś przeżyje bez tej funkcji;)

Remik_K
Gość

Wszystko jest super, tylko że wtedy się gryzie z gestami (3 palce)  w Reeder’ze I tak źle i tak niedobrze. 

Maciej Skrzypczak
Gość

No niestety, coś za coś :)

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Hmm ostatnio miałem na kilka dni Magic Touchpad i pod SL też miałem te gesty, więc chyba nie są ograniczone do Liona.

joozio
Gość

Jak dla mnie nie przydatne. Jestem przyzwyczajony do jednego palca i jakoś mnie nie boli on po przenoszeniu :~)

Maciej Szymanski
Gość

Jak dla mnie też nie przydatne, trzy palce w prawo/lewo to mam wstecz/do przodu ustawione i by kolidowało mi.