iMagazine

Ukryte menu Eject

03/01/2012, 12:00 · · · 5

Jeśli korzystacie jeszcze z nośników DVD lub CD, może Wam się przydać dodatkowa opcja ich usuwania z napędu. Po jej uruchomieniu na pasku menu pokaże się ikonka z rozwijaną listą umożliwiająca wysunięcie płyty.

Aby uaktywnić tę opcję w Finderze wciskamy Cmd+Shift+G i w oknie, które przywołamy wpisujemy następującą ścieżkę:

Odszukujemy teraz plik o nazwie Eject.menu i klikamy go dwukrotnie, dzięki czemu zostanie dodana nowa ikonka w pasku menu.

Aby usunąć to menu wciskamy klawisz Cmd, „łapiemy” i przenosimy ikonkę Eject z paska menu na Biurko.

Kilka uwag:

  • Powyższe menu działa niestety tylko i wyłącznie z płytami CD i DVD, więc nie ma możliwości za jego pomocą odmontować dysków zewnętrznych lub innych pamięci masowych.
  • Metoda ta działa dokładnie w ten sam sposób jak przeniesienie płyty na Kosz, więc w razie gdyby utknęła w napędzie, lepszym sposobem będzie Force Eject (czyli wciśnięcie touchpada lub przycisku myszy zaraz po dźwięku uruchamiania Maka).
  • W folderze „Menu Extras” znajduje się szereg innych dodatków do paska menu, z czego praktycznie wszystkie (oprócz Eject.menu) uruchamianych jest z Preferencji Systemowych.
5

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Maciej Skrzypczakmajer Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anonimowo
Gość
Anonimowo

Powyższe przydatne jest, gdy mamy w systemie więcej napędów CD, DVD, BD i gdy nie są one rozpoznawane przez klawisz EJECT na klawiaturze. Sam używam tego menu do otwierania i zamykania zewnętrznego napędu BD.

majer
Gość
majer

ja cie! a klikaliście w HomeSync? co to robi?

Ha ha… już wiem, ale bajer!

Anonimowo
Gość
Anonimowo

A jak usunąć coś z paska gdy się rozmyślimy? :)

Maciej Skrzypczak
Gość

Za pomocą przytrzymania klawisza CMD i przeciągnięcia danego elementu na biurko. Powinna się pojawić wtedy animacja zniszczenia tej ikonki w chmurce.

Anonimowo
Gość
Anonimowo

Faktycznie :) Dziękuję.