iMagazine

Lightroom 4 beta 1 — przegląd nowości

10/01/2012, 13:45 · · · 15

Adobe udostępniło Lightroom 4 jako beta 1 w tym tygodniu i ma sporo nowych funkcji oraz przeprojektowane narzędzia do edycji fotografii — trzeba będzie się od nowa przyzwyczajać i przerabiać workflow.

Nowości:

 • przywracanie detali w cieniach i highlightach
 • tworzenie foto-książek prosto z aplikacji za pomocą „prostych w użyciu” szablonów
 • wsparcie dla danych GPS wraz z możliwością sortowania zdjęć po lokalizacji
 • pędzel do korekty balansu bieli w wybranych miejscach zdjęć
 • dodatkowe narzędzia do lokalnego usuwania szumów i mory
 • rozszerzone wsparcie dla video
 • proste publikowanie filmów na Facebook i Flickr
 • soft proofing przed wydrukiem
 • wysyłanie emaili prosto z LR

Uwagi

 1. Lightroom 4 beta 1 instaluje się obok starszych wersji.
 2. LR 4 b1 nie potrafi zrobić upgrade’u istniejących bibliotek z wcześniejszych wersji.
 3. Będzie można przenieść biblioteki z wszystkich wersji LR (wraz z LR 4 beta) do pełnej wersji LR 4 jak się pojawi.
 4. Nie ma gwarancji prawidłowego przeniesienia ustawień z modułu Develop w LR 4 beta do finalnej wersji.
 5. LR 4 beta przestanie działać jak pojawi się wersja pełna.

Wymagania sprzętowe

Nasz hardware staje się dosyć istotny, ponieważ Adobe znacząco zmieniło wymagania sprzętowo-programowe. Od Macuserów teraz wymaga się 64-bitowych procesorów — tutaj możecie sprawdzić czy Wasz CPU zalicza się do listy. Generalnie potrzebny jest Core 2 Duo lub nowszy. Windowsowcy z kolei potrzebują Visty lub 7-ki — XP odchodzi w zapomnienie.

Mac

 • wielordzeniowy procesor Intela ze wsparciem 64-bitowym
 • Mac OS X 10.6.8 (Snow Leopard) lub 10.7 (Lion)
 • 2GB RAMu
 • 1GB miejsca na dysku

Windows

 • procesor Intel Pentium 4 lub AMD Athlon 64
 • Microsoft Windows Vista z Service Pack 2 lub Windows 7 z Service Pack 1
 • 2GB RAMu
 • 1GB miejsca na dysku

Process Version 2012

LR 4 wprowadza coś co się nazywa Process Version 2012 (PV2012). Ta nazwa odnosi się do silnika, który dokonuje zmian w fotografiach — zmiany wprowadzane są od czasu do czasu, przeważnie aby poprawić jakość modyfikacji lub żeby dodać nową funkcjonalność. PV2012 wprowadza zupełnie nowe podstawowe narzędzia, które będą wymagały od użytkowników zmian w swoim workflow, ale jest możliwość korzystania z PV2010, jeśli wybierzemy stosowną opcję na dole każdego zdjęcia. Jeśli użytkownik jednak zdecyduje się na PV2012 to czeka go sporo nowych narzędzi i możliwości, w tym więcej kontroli nad lokalnymi modyfikacjami.

Ważną zmianą w Lightroom 4 jest automatyczne przywracanie „obciętych” pikseli na fotografii — PV2012 ponoć znacznie lepiej sobie radzi z odzyskiwaniem informacji z przepalonych lub niedoświetlonych fragmentów sceny.

Podstawowe narzędzia

Przede wszystkim znikają dobrze znane narzędzia: Recovery, Fill Light i Brightness. Zostały zastąpione nowymi Highlights, Shadows, Whites i Blacks. Domyślnie przyjmują wartość 0 tak jak i dobrze znany Contrast. Należy pamiętać, że +50 w danym narzędziu w PV2012 niekoniecznie odpowiada tej samej wartości w PV2010. Niestety, oznacza to konieczność nauczenia się wszystkiego w zasadzie od nowa. Z doświadczenia sugeruję eksperymentowanie na zdjęciach wcześniej obrobionych — pozwoli to nam lepiej wyczuć nowe narzędzia.

Exposure i Contrast

Funkcja Exposure teraz łączy dodatkowo funkcjonalność usuniętego Brightness. Contrast ma dodatkowo służyć do korekt po ustawieniu pierwszego suwaka.

Highlights i Shadows

Highlights w głównej mierze odpowiada za Recovery — przywraca informacje w przepalonych elementach zdjęcia. Jest jednak znacznie bardziej agresywny, więc należy łagodniej się z nim obchodzić. Tą funkcję warto również używać przy wyrównywaniu oświetlenia na zdjęciu.

Suwak Shadows jest odpowiedzialny za „ciemne” piksele — te o wartościach bliskich zeru. Możemy dzięki nim rozjaśniać ciemne miejsca lub uczynić je jeszcze ciemniejszymi, jednocześnie nie tracąc informacji zawartych w tych pikselach.

Whites i Blacks

Te nowe narzędzia używamy po ustawieniu wszystkich modyfikacji powyższymi. Odpowiadają za krańcowe biele i czernie. Suwaki powodują przesuwanie najjaśniejszych lub najciemniejszych pikseli bliżej lub dalej od bieli (255,255,255) lub czerni (0,0,0). W odróżnieniu od poprzedniej pary (Highlights i Shadows), możliwe jest wymuszenie „przepalenia” lub „niedoświetlenia” pikseli.

Lokalne modyfikacje

Możemy teraz, po zaznaczeniu odpowiedniego obszaru pędzlem, dokonać dodatkowo zmian balansu bieli tylko dla tego obszaru, jak i zredukować szumy lub go wyostrzyć.

Maps

Ciekawą funkcją jest możliwość importowania plików GPX, aby automatycznie dodać współrzędne GPS do naszych zdjęć. Dotychczas trzeba było korzystać z niezależnego oprogramowania przed dodaniem zdjęć do Lightrooma. Tą funkcjonalność na pewno przetestuję przy okazji następnego pleneru. Jest też możliwość ręcznego geotagowania zdjęć, podobnie jak to robimy w iPhoto. Nie myślałem, że to kiedykolwiek powiem, ale sposób w jaki rozwiązał to Adobe jest znacznie prostszy niż metoda Apple’a — po prostu przenosimy zdjęcia na to miejsce na mapie, w którym zostało zrobione i voilá!

Web

Adobe dodał możliwość tworzenia galerii zdjęć prosto z Lightrooma we Flashu. Ta funkcjonalność nigdy nie było specjalnie zaawansowana, ani przyjemna w oglądaniu, więc uważam ją za zupełnie zbędną, tym bardziej w obliczu co raz częstszego całkowitego odchodzenia od Flasha.

Nadal istnieje możliwość tworzenia galerii prosto z Lightrooma.

Na koniec

To dopiero pierwsza beta, więc z pewnością czeka nas jeszcze przynajmniej kilka nowych funkcji przed finalną wersją (lub dopiero w niej). Z pewnością nie warto polegać na LR 4, dopóki nie pojawi się wersja ostateczna — w szczególności dotyczy to fotografów, którzy żyją ze swojego zawodu/hobby1. Zdecydowanie polecam jednak poeksperymentowanie z nowym softwarem, bo wkrótce i tak czeka Was upgrade.

 1. Niepotrzebne skreślić.
15

Wojtek Pietrusiewicz

Wydawca, fotograf, podróżnik, podcaster – niekoniecznie w tej kolejności. Lubię espresso, mechaniczne zegarki, mechaniczne klawiatury i zwinne samochody.