iMagazine

Grupowanie zaznaczonych plików do nowego folderu w Snow Leopardzie

24/01/2012, 09:14 · · · 2


Jak pewnie wiecie jedną z nowych funkcji Mac OS X Lion jest możliwość zgrupowania zaznaczonych plików do nowego katalogu (okraszona całkiem przyjemną animacją „wsysania”) dostępna albo z menu podręcznego po wciśnięciu prawego przycisku myszy, albo z paska menu Findera wchodząc do menu Plik, czy też wreszcie za pomocą skrótu klawiszowego ⌃⌘N. Opcja ta bardzo przypadła mi do gustu jeszcze zanim Lion został wydany (zobaczyłem jej użycie na jednym z filmów na YouTubie przedstawiających nowości). A jako, że w pracy mam system Snow Leopard i nie zanosi się na jego szybką zmianę, chciałem zaimplementować tę opcję i w tej wersji OS’a. I z pomocą AppleScript jest to możliwe.

Aplikacją, w której stworzymy nasz skrypt będzie Automator.

  1. Uruchamiamy go zatem (znajduje się on w katalogu /Applications) i z pola Wybierz szablon kolejki czynności wskazujemy na Usługę.
  2. W polu wyszukiwania wpisujemy AppleScript i dwukrotnie klikamy na Uruchom AppleScript.
  3. Ponad edytorem AppleScript linijka ustawień powinna wyglądać następująco: Usługa otrzymuje zaznaczone pliki lub katalogi w Finder
  4. W edytorze AppleScript zastępujemy domyślny kod poniższym:
  5. Zapisujemy usługę (np. jako Grupuj zaznaczone do nowego folderu)
  6. Możemy już korzystać z utworzonej usługi. W tym celu w Finderze zaznaczamy kilka plików lub/i folderów, po czym klikamy na jeden z nich prawym przyciskiem myszy i wybieramy naszą usługę (jeśli mieliśmy wcześniej ustawione inne usługi, to naszą możemy znaleźć wtedy w podmenu Usługi).

Dodatkowo można jeszcze dla ułatwienia przypisać akcję grupowania do skrótu klawiszowego:

  1. Uruchamiamy Preferencje systemowe (czy to z katalogu /Applications, czy klikając na jabłko na pasku menu) i przechodzimy do ustawień Klawiatury.
  2. Wybieramy zakładkę Skróty klawiszowe i z listy po lewej wybieramy Usługi.
  3. Na liście z prawej strony odszukujemy naszą usługę (powinna się znaleźć w podsekcji Pliki i katalogi), klikamy na prawo od niej, by wejść w tryb przypisania skrótu.
  4. Podajemy kombinację klawiszy (np. jeśli chcecie mieć tę samą jak w Lionie, to wciśnijcie ⌃⌘N).

Wyjaśnienie użytego kodu

Dla zainteresowanych chciałbym jeszcze dodatkowo w prosty sposób objaśnić, jak działa powyższy skrypt. Jeśli zauważycie jakieś błędy w moim tłumaczeniu, to bardzo poproszę o poprawienie.

Powyższa operacja pobiera lokalizację danego folderu z okna Findera i przypisuje ją do zmiennej this_folder. Jeśli np. zaznaczyliśmy pliki do zgrupowania w folderze Documents, to zostanie pobrana i zapisana w pamięci ścieżka do tego folderu. W przeciwnym wypadku, jeśli nie mamy otwartego okna Findera, czyli chcemy wykonać operację na Biurku, to do zmiennej zostaje przypisana ścieżka do Biurka.

Wszystkie zaznaczone elementy przypisane są pod zmienną selected_items.

Za pomocą tej linijki tworzymy okno dialogowe z zapytaniem o nazwę folderu, która zostanie przypisana do zmiennej thefoldername. Nazwa okna to Folder name: natomiast domyślna nazwa folderu to new folder.

Utworzony zostanie folder o nazwie zapisanej w zmiennej thefoldername.

I na koniec pętla, która przenosi po kolei zaznaczone pliki (przechowywane w zmiennej selected_items) do nowego folderu.

2

Maciej Skrzypczak

Użytkownik sprzętu z nadgryzionym jabłkiem, grafik komputerowy, nałogowy gracz ARK: Survival Evolved. Redaktor iMagazine.pl.


2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
BehinderPaweł Grzybek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł Grzybek
Gość

A ja nawet nie wiedziałem że jest taka funkcja. Dziękuję, fajowa funkcja :) 

Behinder
Gość
Behinder

Brakuje tylko animacji wsysania, ciekawe czy też można dodać :)